Vplyvni_investori_varuju_spolocnosti_Obsadzujte_viac_zien_2018

Koalícia vplyvných investorov upozornila spoločnosti na neúspech zamestnávania žien do najvyšších pracovných pozícií.

Investori, ktorí spravujú aktíva vo výške viac ako 13 biliónov dolárov, verejne podporili kampaň známu ako “30% Club”, ktorá presadzuje, aby ženy tvorili najmenej 30% podiel v oblasti vrcholového manažmentu a dozorných rád u najväčších verejných spoločností.

K tejto kampani sa pripojili obrie investičné spoločnosti ako BlackRock, JPMorgan Asset Management, Aviva Investors a japonský vládny penzijný investičný fond, čím tam patria medzi 27 fondov, ktoré sa zaregistrovali do tohto hnutia Veľkej Británie.

Skupina, ktorá v piatok oznámila svoje plné členstvo na londýnskej burze cenných papierov, sa zaviazala využiť kolektívny vplyv ohľadom tlaku na zmeny.

Vo vyhlásení o zámere uviedli: “Môžeme sa rozhodnúť hlasovať proti opätovnému zvoleniu predsedu rady alebo menovacieho výboru, najmä ak tam aj naďalej nevidno dôkazy okolo rozmanitosti predstavenstva, v oblasti pohlavia.”

V súčasnosti tak už veľký počet investorom presadzuje stále väčší počet žien vo vyšších pozíciách.

Aviva (jedna z prvých spoločností, ktorá sľub podpísala) uviedla, že od októbra 2016 hlasovala proti 82 rozhodnutiam akcionárov, z dôvodu otázok okolo rozmanitosti.

Súvisiace:
UBS už cez fondy investuje do podnikov, ktoré vedú ženy
77% investorov zarobilo a ženy opäť porazili mužov: 2016

Emma Howard Boydová z organizácie 30% Club poznamenala: “Zvyšovanie rozmanitosti je nevyhnutné k prežitiu podnikov v roku 2018,” … “Investori, ktorí sa zapájajú do fungovania dozorných rád spoločností, ohľadom politiky v oblasti rozmanitosti, poukazujú na zdravý finančný úsudok.”

Dosiahnutie skutočnej zmeny môže trvať roky.

V správe tohto hnutia sa uvádza, že spoločnosti v britskom akciovom indexe FTSE 100 majú v priemere desať vrcholových manažérov (mužského pohlavia) a menej ako dve ženy.

Medzinárodný menový fond v roku 2016 zverejnil štúdiu o rodovej diverzite v 2 miliónoch spoločností Európy. Zistil, že firmy s ženami vo vyšších pozíciách investorom dosahovali lepšie výnosy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár