Dlho očakávaný obchod spoločnosti Apple – predávať iPhone prostredníctvom China Mobile – u najväčšieho mobilného operátora na svete, čo bude mať obroský vplyv na pritvrdenie vojny na trhu smartphonov s rivalom Samsung, ktorý by mohol stratiť svoje vedúce postavenie na tomto obrovskom trhu.

“Myslím si, že spoločnosť Samsung bude z tejto dohody najväčším smoliarom. Niet pochýb, že firma Samsung na trhu stratí svoj podiel. Apple bude mať teraz omhoho väčší podiel na tomto trhu spotrebiteľov, čo budú viesť k odklonu výberu produktov spoločnosti Samsung,” – v dnešnom vyhlásení uviedol Bob O’Donnell, zakladateľ a hlavný analytik spoločnosti Technalysis.

Po mesiacoch očakávaní, Apple včera vo večerných hodinách oznámila, že China Mobile začne vo svojej sieti od 17. januára ponúkať iPhone pre jej 760 miliónov zákazníkov. Už od 25. decembra začne prímať predbežné objednávky.

( Súvisiace: Samsung kradne firme Apple podiel na trhu tabletov )

Táto čínska telekomunikačná spoločnosť je jedným z posledných svetových hlavných operátorov, ktoré neponúkajú iPhone a táto dohoda je považovaná za rozhodujúcu pre omhoho lepšiu situáciu a rozšírenie ponuky produktov firmy Apple v Číne.

Druhý a tretí najväčší mobilný operátori v Číne – China Unicom a China Telecom už majú uzavretú dohodu s firmou Apple, ale sú omhoho menšie ako je China Mobile.

“Ponuka modelov iPhone 5 od firmy Apple u všetkých troch operátorov určite zapáli “cenovú vojnu”, čo posilnení celkové predaje iPhonu 5S v Číne,” – povedal Tom Kang, riaditeľ výskumnej spoločnosti Counterpoint a dodal, že pre získanie podielov na trhu smartphonmi pre firmy Apple a Samsung sú dôležité mesiace január a február – čo je vrchol nákupného obdobie v tejto krajine, z dôvodu čínskych novoročných sviatkov, ktoré začínajú na konci januára.

Podiel firmy Apple v Číne na trhu smartphonov v októbri predstavoval 12 percent, v porovnaní so 17 percentami pre spoločnosť Samsung (v závislosti na údajoch firmy Counterpoint).

( Súvisiace: Marc Faber: Spoločnosť Apple “môže skrachovať” )

Navyše firma Apple v budúcom roku predstaví model iPhone 6 (s väčšou veľkosťou obrazovky) čo je segmentom trhu so smartphonmi, ktorý bol ovládaný firmou Samsung. To bude podľa analytikov taktiež viesť k zvýšovaniu konkurencie v Číne.

Kang ďalej povedal: “V Číne je vysoký dopyt telefónov s veľkými obrazovkami. Samsung bude musieť čeliť konkurencií od firmy Apple ohľadom jej prémiových výrobkov, čím bude musieť znížiť cenu zhruba o 200 dolárov, aby zabránil strate trhového podielu.”

Podľa prognóz analytikov by firma Apple mala cez kanály spoločnosti China Mobile v roku 2014 predať zhruba 15 – 25 miliónov iPhonov. Kontrapunkt odhaduje, že v Číne sa v roku 2013 predalo približne 34 miliónov kosov ich smartphonov.

( Súvisiace: Apple kupuje firmu analýzy sociálnych medií – Topsy Labs )

Rob Enderle, hlavný analytik spoločnosti Enderle Group povedal, že zatiaľ čo táto dohoda môže viesť k zvýšeniu ceny akcií firmy Apple, môže to mať minimálny vplyv na jej príjmy.

Akcie spoločosti China Mobile na toto oznámenie reagovali pozitívne – na začiatku obchodovania rástli o viac než 1 percento.

Zdroj: Investing

Facebook komentár