Najvacsi_znecistovatal_sveta_sa_stal_najvacsim_emitentom_zelenych_dlhopisov

Čína už dva roky vo svete dominuje vo vydávaní “zelených” dlhopisov – čo je trend, ktorý bude pravdepodobne pokračovať, keďže sa tento najväčší znečisťovateľ ovzdušia na svete pokúsi zohrať väčšiu úlohu v boji proti zmene klímy.

Ázijský hospodársky gigant vyrazil na scénu v roku 2016, aby získal status najväčšieho svetového emitenta zelených dlhopisov – dlhový nástroj s výnosmi, ktoré sa používajú na financovanie činností, ktoré sú prospešné pre životné prostredie. Čína si svoju prvú pozíciu udrží aj v roku 2017.

Najvacsi_znecistovatal_sveta_sa_stal_najvacsim_emitentom_zelenych_dlhopisov_graf

Do konca novembra 2017, Čína viedla emisie tzv. zelených dlhopisov so 66 transakciami, cez ktoré sa jej podľa údajov spoločnosti Dealogic podarilo získať 24,89 miliardy dolárov. Dominancia krajiny na tomto trhu dlhopisov nasleduje po rekordnom roku 2016, kedy vykonala 43 emisií o celkovom objeme na úrovni 33,17 miliardy dolárov, čo jej umožnilo preklenúť tradičných ekologických finančných gigantov, ako sú Spojené štáty a Francúzsko.

Súvisiace: Solárna energia dosiahla až 95% medziročný rast

Alban de Fäy, ktorý je manažér portfólia v spoločnosti Amundi Asset Management pre sociálne zodpovedné investície s pevným výnosom, uviedol: “Čína je jednou z krajín, ktoré sú najviac vystavené znečisteniu, najmä znečisteniu v oblasti ovzdušia. Podľa konferencie Spojených národov o zmene klímy v Paríži z roku 2015 sa ukázalo, že proti zmene klímy je potrebné bojovať.”

A keďže sa krajiny snažia pokúsiť obmedziť vplyvy sveta pre oteplenie v hodnote viac ako 2 stupne Celzia, Čína má v tomto boji určite svoju veľkú úlohu. Krajina vydáva 10,36 miliárd metrických ton oxidu uhličitého ročne (podľa projektu Global Carbon).

Pre mnohých pozorovateľov, štatút Číny ako vedúceho eminenta zelených dlhopisov signalizuje jej snahu o riešenie environmentálnych problémov, ktoré počas troch desaťročí prišli s rýchlou industrializáciou krajiny.

Dohoda dosiahnutá v Paríži nadobudla účinnosť v novembri 2016 a jej cieľom bolo do nej začleniť takmer 200 krajín vrátane Číny, aby vykonávali stratégie na zníženie emisií skleníkových plynov. Táto obrovská dohoda viedla k tomu, že investori majú väčší záujem o zelené dlhopisy.

Celková emisia zelených dlhopisov sa podľa ratingovej agentúry Moody’s v roku 2016 zvýšila o 120 percent na rekordných 93,4 miliardy dolárov. Zelené dlhopisy v prvých deviatich mesiacoch tohto roka dosiahli 94,5 miliárd dolárov a po celom svete by mali presiahnuť 120 miliárd dolárov.

Budúcnosť „zelených“ dlhopisov v Číne

Analytici uviedli, že rast čínskeho ekologického kapitálového trhu je vo veľkej miere výsledkom lepšej vládnej podpory.

Jej centrálna banka v roku 2015 odhadla, že druhá najväčšia ekonomika sveta, pre investície na splnenie vládnych cieľov okolo znižovania znečistenia, ročne potrebuje približne 2 bilióny jüanov (305,46 miliárd dolárov). Ale v tom roku vydala krajina len tri zelené dlhopisy, vďaka ktorým získala 1,29 miliardy dolárov (podľa údajov Dealogicu).

Odvtedy však regulačné orgány v sektore bankovníctva, korporácií a cenných papierov krajiny vydali usmernenia, ktoré vymedzujú “ekologické” projekty a načrtávajú kritériá oprávnenosti pre vydavateľov ekologických dlhopisov. Čínsky výbor pre financie v oblasti zeleného financovania údajne spolupracuje s Európskou investičnou bankou na identifikovaní rozdielov, pre štandardy čínskych ekologických dlhopisov z toho, čo sa uplatňuje na medzinárodnej úrovni.

Neeraj Seth, ktorý je vedúcim predstaviteľom ázijskych úverov v spoločnosti BlackRock poznamenal: “Zmenšenie týchto rozdielov môže pomôcť Číne prilákať ešte viac zámorských investorov.”

Ako sa používajú peniaze?

Vyskytli sa pochybnosti o tom, či sa príjmy z čínskych ekologických dlhopisov používajú na financovanie projektov, ktoré skutočne pomáhajú životnému prostrediu.

Napríklad Čínska ľudová banka a Národná rozvojová a reformná komisia umožnila, aby zelené dlhopisy financovali “čisté” uhoľné projekty – čo sa podľa mnohých regulátorov v zámorí neumožňuje. S touto správou prišiel denník Financial Times.

Ale keďže čínski emitenti získavajú finančné prostriedky aj v zahraničí, stále čoraz väčší počet zelených dlhopisov z Číny spĺňa medzinárodné požiadavky, čo krajine umožňuje realizovať ďalšie kroky v internacionalizácii jej kapitálových trhov.

Agenúra Reuters s odvolaním sa na “hrubé odhady niektorých odborníkov z priemyslu” v marci uviedla, že zhruba 90 percent čínskych ekologických dlhopisov je v súlade s normami používanými, väčšinou medzinárodných investorov.

President Xi Jinping hovoril o čínskom záväzku chrániť životné prostredie, počas 19. ročníku komunistického straníckeho kongresu realizovanom v tomto roku, takže je pravdepodobné, že táto krajina bude aj naďalej významným hráčom v oblasti financovania zelených projektov.

Súvisiace:
Veterné elektrárne v roku 2016 zažili rekordné financovanie
Kostarika z 98% produkuje elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov

Amundiho de Fäy očakáva, že čínski emitenti začnú v nasledujúcich rokoch, každým rokom vydávať približne 20 miliárd dolárov zelených dlhopisov.

Vedúci predstaviteľ investičnej divízie – Credit Suisse Asia Pacific, John Woods poznamenal, že nemôže byť lepší asijský vodca v oblasti zelených dlhopisov, vzhľadom na hĺbku a šírku čínskeho finančného systému.

Nakoniec poznamenal: “Čína má vo svojich dlhopisoch a akciových trhoch hĺbku a rôznorodosť,” .. “Inde v Ázií je to oveľa ťažšie, aby emitent vydal dlhopisy a dokonca z nich urobí emisiu zelených dlhopisov. Filipíny, Thajsko alebo dokonca Indonézia nerealizujú tak veľký objem dlhopisov, ktoré patrili do tejto oblasti, ale Čína je sama o sebe masívnou ekonomikou.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár