Google_chce_v_roku_2017_vyuzivat_vyhradne_obnovitelne_zdroje_energie

Google zverejnil plány pre svoj podiel činností, v oblasti obnoviteľnej energie. Podľa odhadov spoločnosti to vyzerá tak, že firma je blízko k dosiahnutiu svojho konečného cieľa. Tento internetový gigant aktuálne očakáva, že všetky jej kancelárie a dátové centrá sa z veľkého podielu, od určitého bodu v roku 2017 budú spoliehať na solárne alebo veterné energie. To však nie je to isté, ako priamo poháňať zariadenia cez ekologické energie (v oblasti logistiky a elektrickej rozvodnej siete), ale predsa to neznamená, že Google vykonáva financovanie dostatok projektov, na vyrovnanie jej masívnej energetickej náročnosti. Za rok 2015 využila 5,7 terawatt.

Ak chce dosiahnuť tento míľnik, Google sa taktiež snaží zvýšiť transparentnosť svojich zelených energetických plánov. Na základe toho prišla s publikovaním Správy o životnom prostredí, ktorá popisuje, ako sa jej v tejto oblasti darí a prevádzkuje aj web, kde poukazuje na svoje úsilie o zníženie spotreby energie a svojej snahy o ochranu Zeme. Taktiež to neznamená, že Google odpočíva na vavrínoch. Zvýšili svoje nákupy, aby sa ubezpečili, že obnoviteľná energia bude k dispozícii každú hodinu počas každého dňa a plánuje presunúť väčšiu časť svojej pozornosti na nákup energie v regiónoch, kde pôsobí.

Súvisiace: 
12 miest sveta, ktoré stavili na obnoviteľnú energiu
Obrovská plávajúca solárna rúra by mohla pomôcť zachrániť Kaliforniu pred suchom

Samozrejme sa jedná o ciele v oblasti životného prostredia a marketingu, ale Google taktiež verí, že to dáva aj finančný zmysel. Náklady na solárnu a veternú energiu výrazne klesajú a ich ceny sú oveľa stabilnejšie ako zdroje na báze uhlíka (napr. uhlie). Spoločnosť Google si tak môže aj znížiť celkovú cenu za energiu a spoľahlivo predvídať náklady na prevádzky daných zariadení, vďaka čomu vie aj ušetriť peniaze a eliminovať problémy okolo cenových šokov. A spoločnosť aj rozsiahlo zdôrazňuje, že chce celú planétu k útoku na čistú energiu. Aj keď nie je samotnou, ktorá urýchľuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie (napríklad Apple je prominentným zástancom zelenej energie), jej úsilie by mohlo ešte dlho trvať, než technológie budú dostupné v miestach, kde to predtým proste neprichádzalo do úvahy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, ABC

Facebook komentár