Skotsko_zakaze_nove_benzínove_a_naftove_automobily_o_8 rokov_skor_ako_Britania

Škótska vláda sa do roku 2032 zaviazala odstrániť nové benzínové a naftové osobne automobily a tzv. dodávky po celom Škótsku, čo je osem rokov pred cieľom vlády Veľkej Británie.

Nicola Sturgeonová načrtla plány na “masívne rozšírenie” nabíjacích staníc a na vytvorenie pilotných projektov, ktoré by podporili zavádzanie elektrických vozidiel.

Vedúci predstaviteľ škótskej strany SNP taktiež uviedol, že plánuje vytvoriť prvú cestu – A9 v Škótsku, s plnou podporou okolo elektrickej energie a zároveň aj bude vytvorený inovačný fond na podporu riešení súvisiacich so zmenou klímy, ako je napríklad nabíjanie vozidiel v oblastiach s vysokou koncentráciou bývania.

Sturgeonová ďalej uviedla: “Naším cieľom je, aby nové benzínové a naftové automobily a dodávky boli do roku 2032 v Škótsku zrušenými.”

V júli Británia uviedla, že pre zníženie znečistenia od roku 2040 zastaví výrobu nových benzínových a naftových automobilov.

Plány kopírujú tie, ktoré už urobili aj Francúzsko a mestá ako Madrid, Mexico City a Atény.

Vláda uviedla, že záväzok bol potrebný kvôli faktom okolo zhoršenia kvalita ovzdušia, ktorému sa dá vyhnúť, najmä pre zdravie ľudí.

Parlamentný tajomník ministerstva pre dopravu – Jesse Norman, plány vlády potvrdil.

Súvisiace:
India bude v roku 2030 predávať len elektromobily
Boom elektromobilov sa približuje

Norman v písomnej odpovedi poznamenal: “Vláda sa zaviazala, že takmer všetky automobily a dodávky na našich cestách budú mať do roku 2050 nulové emisie. Veríme, že to bude vyžadovať aby do roku 2040 všetky nové automobily a vozidlá boli produkované s nulovými emisiami.”

Tieto opatrenia prichádzajú potom, ako sa starosta Londýna Sadiq Khan zaviazal, že do roku 2050 by sa celý systém dopravy v Londýne mal stať systémom s nulovými emisiami a “zónou s nulovými emisiami” do roku 2025.

Kancelária londýnskeho starostu uviedla: „Všetky taxíky v hlavnom meste budú do roku 2033 bez vypúšťania znečistení, zatiaľ čo celá flotila autobusov bude s nulovými emisiami do roku 2037.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, The Guardian

Facebook komentár