Ktorá spoločnosť bude za ďalších 100 rokov najväčšou v USA? Podľa nižšie uvedeného grafu je fér povedať, že ňou nemusí byť firma Apple.

Nižšie zobrazená mapa využíva údaje spoločnosti Forbes, aby zanalyzovala, ktoré americké spoločnosti boli v uplynulom storočí poprednými gigantmi. Veľkosť kruhu vo vizualizácii zodpovedá oceneniu spoločnosti, upravenej o infláciu na hodnotu amerického dolára pre rok 2017. Spoločnosti sú farebne označené podľa odvetví.

Ako zdôrazňuje Raul Amoros pre spoločnosť HowMuch.Net, prvých desať spoločností v každom roku z jednotlivých rokov sa líšia. V roku 1917, bola jednotkou US Steel, kým v roku 1967 bol kráľom IBM.

Roku 2017 bez prekvapenia dominuje výrobca iPhonov – Apple, ktorý sa nedávno stal prvou verejnou spoločnosťou, ktorá prekročila hranicu trhovej kapitalizácie o hodnote 900 miliárd dolárov … a vyzerá byť na ceste k 1 biliónu dolárov (alebo dokonca 2 biliónom dolárov??).

Jedným z hlavných zaujímavostí infografiky je, že dnešní technologickí giganti sú obrovskí a hodnotnými v rozsahu, ktorý sme nikdy predtým nevideli. V roku 1967 spoločnosť IBM dosiahla hodnotu 258,6 miliárd dolárov (upravené o infláciu). To je ďaleko od dnešnej hodnoty spoločnosti Apple, na úroveň 900 miliárd dolárov.

Amoros píše: “Masívne monopoly z oblasti oceli pred storočím, v porovnaní s veľkosťou dnešných technologických spoločností sú naozaj zahanbené.”

Ďalej poznamenal: “To naznačuje, že internet koncentroval finančnú silu do zasadacích miestností len niekoľkých spoločností, tak ako nikdy predtým. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo sa podnikatelia z oblasti technológií musia obávať regulátorov, ktorí chcú ich monopolobmedziť.”

Ak sa však jedna konštanta v takýchto zoznamoch zmení, ako hovorí Amoros: “Môžete si byť istí, že desať firiem v roku 2067 bude vyzerať podstatne inak ako dnes a je ťažké si len predstaviť, ako tento zoznam bude vyzerať v roku 2117.”

Najvacsie_spolocnosti_v_USA_za_poslednych_100_rokov_infografika

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: HowMuch

Facebook komentár