Ďalšie opatrenia voči koronavíru v Európe.

Ďalšie opatrenia voči koronavíru v Európe.

Vedúci predstaviteľ nemeckej agentúry pre oblasť verejného zdravia v piatok varoval, že tretia vlna koronavírusových infekcií sa už začala.

Prichádza v čase, keď krajina začala s postupným uvoľňovaním obmedzenia ohľadom voľnosti pohybu, a to uprostred vládneho úsilia o urýchlenie zavedenia očkovania pre čo najväčší počet dospelých.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová predtým varovala, že v prípade príliš rýchleho zrušenia reštriktívnych opatrení v oblasti zdravia môže krajina čeliť zasiahnutiu treťou vlnou infekcií.

Taliansko je medzitým údajne pripravené pristúpiť k razantným obmedzeniam počas veľkonočného víkendu, čo predstavuje ďalšie takmer celoštátne obmedzenie pohybu v snahe zabrániť šíreniu vírusu.

Tento krok, ktorý by mal byť na konci tohto týždňa schválený do zákona, sa má uskutočniť len niečo vyše roka po tom, keď zaviedli celoštátne ochranné opatrenia, ako prvá krajina na svete.

Čo sa deje v Nemecku?

Počas piatkovej tlačovej konferencie Lothar Wieler, riaditeľ Inštitútu pre infekčné choroby Roberta Kocha, novinárom uviedol: “Máme jasné náznaky: Tretia vlna v Nemecku sa už začala.“

Dodal: “Vírus nezmizne, ale akonáhle dosiahneme základnú úroveň imunity v populácii, môžeme ho ovládať.”

Wieler uviedol, že sa „jednoznačne obáva“ krízy verejného zdravia. Nemeckú očkovaciu kampaň označil za závod proti neustále sa vyvíjajúcemu vírusu, ale vyjadril presvedčenie, že krajina bude nakoniec schopná dostať vírus pod kontrolu.

Do tej doby Wieler opätovne potvrdil dôležitosť toho, aby ľudia na verejnosti nosili respirátory a udržiavali bezpečný odstup od ostatných.

Graf Covid-19: Počet nových prípadov a mŕtvych v Nemecku od začiatku pandémie
Nemecko-hlasi-tretiu-vlnu-Taliansko-pripravuje-velkonocne-obmedzenia-nemecko

RKI vo štvrtok uviedla, že počet potvrdených prípadov Covid za 24 hodín stúpol o 14 356, čo je najvyšší denný záznam zaznamenaný v Nemecku za posledné dva týždne. Prejavilo sa v ňom zvýšenie o 2 444 prípadov v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Nedávny nárast sa zhoduje s rozšírením vysoko infekčného variantu vírusu, ktorý sa prvýkrát objavil vo Veľkej Británii. Zistilo sa, že variant známy ako B.1.1.7 predstavuje viac ako 46% nových infekcií po celej krajine.

Podľa údajov zhromaždených Univerzitou Johna Hopkinsa, Covidom bolo v Nemecku do súčasnosti nakazených viac ako 2,5 milióna ľudí, z ktorých 73 127 chorobe podľahlo.

Taliansko sa pripravuje na veľkonočné obmedzenia

V dnešnom vyjadrení talianska tlačová agentúra ANSA s odvolaním sa na nemenované zdroje, uviedla že vláda talianskeho predsedu vlády Maria Draghiho rokovala s regionálnymi vládami a miestnymi úradmi o zavedení prísnejších zdravotných opatrení od 15. marca do 6. apríla.

V rámci týchto opatrení sa očakáva, že Taliansko bude bojovať proti šíreniu vírusu daním takmer celej krajiny do takzvanej červenej zóny od 3. apríla do 5. apríla, čo je obdobie, ktoré zahŕňa Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok.

Červená zóna predstavuje maximálnu úroveň obmedzení v talianskom semafore ohľadom prístupu voči koronavírusu. Na tejto úrovni budú zatvorené všetky školy, vedľajšie obchody, reštaurácie a bary.

Súvisiace: USA schválili ekonomickú podporu voči pandémii za $1,9 bilióna

Sardínia, veľký taliansky ostrov v Stredozemnom mori, je v súčasnosti jediným regiónom v tzv. bielej zóne krajiny. Toto rozhodnutie, ktoré bolo oznámené 1. marca, znamená, že v tejto oblasti bolo zrušených veľa opatrení zameraných na obmedzenie šírenia vírusu.

V priebehu minulého týždňa na celonárodnej úrovni celkový počet infekcií ochorenia Covid-19 v Taliansku presiahol 3 milióny, čo bolo do veľkej miery spôsobené rýchlym rozšírením variantu B.1.1.7. K dnešnému dňu Taliansko zaznamenalo 3,1 milióna prípadov Covid a 101 184 úmrtí.

Graf Covid-19: Počet nových prípadov a mŕtvych v Taliansku od začiatku pandémie
Nemecko-hlasi-tretiu-vlnu-Taliansko-pripravuje-velkonocne-obmedzenia-nemecko

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár