Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017

Žiadna značka neprerazila vo svete športovej obuvi tak, ako Nike.

Nike spojilo beh, hip-hop a pouličný štýl oblečenia. Z atlétov spravilo legendy a úplne zmenilo postoj americkej verejnosti ku športu.

Značka bola založená pred vyše 50 rokmi. V tomto článku uvedieme niekoľko príkladov toho, ako počas svojho existovania na americkej pôde udávala, čo sa nosí.

História Nike

1973: Nike podpisuje svoju prvú zmluvu s uznávaným atlétom.

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_1

Steve Prefontaine sa už vo veku 22 rokov stal špičkovým bežcom. Do povedomia verejnosti sa zapísal pod prezývkou „Pre“.

Svoj prvý národný rekord dosiahol vo veku 15 rokov, keď vzdialenosť 2 míle zabehol v čase 8:41:5. Neskôr držal rekordy v každej kategórii behu na dlhú trať, od 2000 až po 10 000 metrov. Ako 24-ročný zahynul v tragickej automobilovej nehode.

Pre podpísal v roku 1974 zmluvu s Nike na 5 000 dolárov. Značka Nike mala vtedy za sebou iba 3 roky existencie.

S vetrom vo vlasoch, punk-rockovým prístupom a nevídaným úspechom sa mladý atlét stal pre Nike nenahraditeľným prínosom. Postaral sa o to, aby spotrebitelia vnímali Nike ako úspešnú a dominantnú značku zasvätenú atletickej dokonalosti.

1970-1978: Nike popularizuje rekreačný beh

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_2

Beh Jimmyho Cartera v roku 1978

Bill Bowerman, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Nike, bol bežeckým trénerom na univerzite v Oregone. Práve on zohral kľúčovú rolu v udalostiach, ktoré pritiahli Prefontaina na oregonskú univerzitu a viedli k podpísaniu zmluvy s Nike.

Bowerman bol veľkým zástancom rekreačného behu, ktorý sa s obľubou začal nazývať pojmom „džoging“. Mohlo by sa zdať, že beh bol stále obľúbenou voľnočasovou činnosťou. Skutočnú popularitu v Spojených štátoch však dosiahol práve v sedemdesiatych rokoch.

Marketingový analytik Garrett Moon vraví: „Prirodzene, beh bol už v sedemdesiatych rokoch obľúbený medzi mladými nadšencami i profesionálnymi športovcami. Nebol však celospoločenskou aktivitou, ktorou je dnes. Zmenil to až prudký nárast ľudí zamestnaných na úradníckych pozíciách. Spolu s ním sa vo veľkom začali propagovať voľnočasové aktivity prospešné pre kardiovaskulárny systém. Tento trend sa rýchlo uchytil a bežecké topánky sa zrazu stali nevyhnutnou potrebou.“

Bowerman prispel k popularizácii behu svojou knihou „Jogging“. V spolupráci s akreditovaným lekárom v nej poukazuje na výhody rekreačného behu. Spoločnosť Nike, ktorá v tej dobe ovládala takmer 50% trhu s bežeckou obuvou, zo vzniknutej situácie vyťažila maximum.

1985: Nike predstavuje model Air Jordan.

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_3

Nikto sa dopredu neodvážil predpovedať, čo bude pre značku Nike znamenať spolupráca s basketbalistom Michaelom Jordanom. V septembri 1985 spolu uviedli na trh model Air Jordan.

Národná basketbalová asociácia v októbri 1985 tento model zakázala. Nemal totiž požadovanú farebnú schému. NBA následne udelila Jordanovi pokutu 5000 dolárov za každú príležitosť, pri ktorej sa v teniskách objavil na verejnosti. Výrobca tieto výdavky športovcovi vďačne preplatil.

Nike na základe sporu vytvorilo televízny reklamný spot, ktorý tenisky okamžite priniesol do kurzu. Vďaka pozornosti, ktorú vzbudil konflikt s NBA, zožal model Air Jordan nevídaný úspech.

Model Air Jordan sa neskôr stal samostatnou obchodnou značkou spadajúcou pod spoločnosť Nike. Stal sa kultovou záležitosťou. Uvedenie každej nasledujúcej limitovanej edície pritiahlo do predajní zástupy oduševnených fanúšikov športovej obuvi.

1988: Michael Jordan a Spike Lee natáčajú reklamy pre Nike.

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_4
Nike môže ďakovať za svoje ikonické reklamné spoty agentúre Wieden and Kennedy.

Herec Spike Lee bol známy hyperaktívnou postavou menom Mars Blackmon, ktorú počas štyroch rokov stvárňoval vo viacerých reklamách. Michael Jordan a Spike Lee sa na konci osemdesiatych rokov objavili v spoločných reklamách, ktorých réžia bola pod taktovkou agentúry Wieden and Kennedy.

Jim Riswold, vtedajší kreatívny riaditeľ agentúry Wieden and Kennedy, povedal, že to bolo snáď po prvýkrát, čo reklamy na Nike nezobrazovali spotených atlétov snažiacich sa dosiahnuť špičkové výkony. Namiesto toho boli vtipné.

Riswold na svojom blogu píše: „Po prvýkrát Nike ukázalo ľudskú stránku športovca. Využilo humor a zabavilo sa s prvkami populárnej kultúry. Myslím, že v tej chvíli sa Nike stalo značkou, ktorá už nebola výlučne pre profesionálov, ale pre všetkých. A hlavne pre fanúšikov, pretože neexistoval väčší fanúšik, ako Mars Blackmon.“

Deväťdesiate roky: Nike je mainstreamovou značkou.

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_5

V priebehu deväťdesiatych rokov Nike potvrdilo svoj status najväčšieho výrobcu športovej obuvi v Spojených štátoch. Značka bola taká populárna, že v roku 1997 dosiahla podiel trhu až 47,5%. Takmer jeden z každých dvoch predaných párov tenisiek bol značky Nike.

Nike po Jordanovi pokračovalo v uzatváraní zmlúv s najpopulárnejšími atlétmi a športovcami. Oblečenie a obuv značky Nike boli povýšené takmer na úroveň módneho doplnku.

2002: Nelly a skladba „Air Force Ones“.

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_6

V roku 2002 uverejnil rapper Nelly svoju skladbu „Air Force Ones“, ktorá sa v hitparáde Billboard umiestnila na treťom mieste.

Skladba bola pomenovaná podľa modelu tenisiek Air Force One, ktoré Nike uviedlo na trh v roku 1982. Text piesne hovorí – ako vyplýva z názvu – o nákupe páru tenisiek.

V rapovej a hip-hopovej hudbe sa od tej doby značky Nike a Jordan spomínajú mnohokrát. Medzi nedávne zmienky patrí Drake a Future v skladbe „Jumpman“ či „Nikes“ od Franka Oceana.

2009: Nike a Kanye West

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_7

Od roku 2007 je partnerom značky Nike aj Kanye West, ktorý sa v súčasnosti považuje za ikonu rapu a hip-hopu. To je po prvýkrát, čo Nike uzavrelo zmluvu s celebritou, ktorá nie je športovcom.

Westova popularita spolu s netradičným dizajnom modelu Air Yeezy I a II spôsobili, že sa tieto tenisky vypredali okamžite po uvedení na trh.

Kanye West dnes už spolupracuje so spoločnosťou Adidas. Tenisky od Nike, ktoré preslávil, sú však medzi nadšencami ešte stále najvyhľadávanejšou zberateľskou položkou. Obzvlášť červené prevedenie modelu Yeezy II. Pod prezývkou Červený Október sa na špecializovaných webstránkach predávajú za tisícky dolárov.

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_8

 

2016: Nike model HyperAdapt 1.0

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_9

Nike v roku 2016 predstavilo samošnurovacie tenisky s názvom HyperAdapt 1.0. Boli prezentované ako obrovský technologický pokrok.

Samošnurovacia technologógia bola po prvýkrát predstavená vo filme Návrat do budúcnosti 2, v ktorom bol zobrazený model tenisiek Nike Mag.

Nike sa teda inšpirovalo vedecko-fantastickou tematikou. Vyvinulo topánky, ktoré automaticky sťahujú popruhy podľa tvaru chodidla – nie je potrebné ich ručne šnurovať.

Tenisky boli na základe vysokého dopytu uvedené do predajní. A to napriek tomu, že na cenovke svieti suma 720 dolárov.

Dnešok a budúcnosť: Athleisure

Ako_sa_Nike_stala_kultovou_a_najhodnotnejsou_znackou_sveta_2017_10

Pojmom athleisure sa označuje módny trend, v rámci ktorého sa oblečenie určené na športové aktivity nosí aj pri bežných činnostiach počas pracovného dňa. Nike jazdí na vlne svojej popularity a svoju reputáciu využíva pri prenikaní do nadštandardných oblastí trhu a nových produktových kategórií. Mnoho z nich sa podobá práve trendu athleisure, ktorý v súčasnosti dominuje odievaniu v Severnej Amerike.

Súvisiace: Nike bude zarábať na moslimskom trhu, ktorý väčšina ignoruje

Okrem tradičného športového odevu značky Nike, spoločnosť vyrába a predáva prémiové športové oblečenie značky Nike Sportswear a prémiové, experimentálne streetwear oblečenie značky Nike Lab.

Nike a Nike Lab často spolupracujú s najžiadanejšími značkami z dielne spoločností ako Supreme, APC a Comme des Garçons.

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Fortune, Yahoo

Facebook komentár