Spojene-arabske-emiraty-do-konca-marca-zaockuju-az-50%-svojej_populacie

Zdravotnícke úrady Spojených arabských emirátov uviedli, že sú na ceste k zaočkovaniu polovice svojej populácie proti koronavírusu pred termínom, ktorý si stanovili na konci marca.

Malý 10-miliónový púštny štát začal s očkovacou kampaňou pre verejnosť koncom minulého roka, po sprístupnení čínskej vakcíny Sinopharm pre zdravotníckych pracovníkov a vládnych predstaviteľov už v priebehu septembra. A pokiaľ ide o mieru zaočkovanosti, národný program Spojených arabských emirátov je aktuálne po Izraeli druhý najlepším na svete.

Viac ako 1,8 milióna ľudí už dostalo vakcínu spoločnosti Sinopharm, ktorá k dispozícii všetkým občanom a obyvateľom bezplatne. Je to viac ako štvornásobok objemu zaočkovanosti na obyvateľa v USA. Americko-nemecká vakcína Pfizer-BioNTech je v súčasnosti v Dubaji vyhradená pre ľudí starších ako 60 rokov, ako aj pre existujúcich zdravotníkov a pracovníkov v prvej línii.

Národný úrad pre krízové situácie a katastrofy v krajine, informoval: “Obidve vakcíny si vyžadujú dva vpichy s časovým rozdielom do 28 dní a 28 dní po podaní druhej dávky už pacienti nie sú povinní zúčastňovať sa karantény, budú však musieť nosiť masky a musia sa dištancovať od spoločnosti.”

Súvisiace: Rebríček krajín, ktoré podali najviac vakcín COVID-19?

A hoci je očkovanie dobrovoľné, úrád tvrdí, že je vo veľmi veľkej miere podporované. Vládni zamestnanci v Abú Zabí, ktorí sa rozhodnú nepodať si jednu z vakcín, budú musieť absolvovať PCR test každé dva týždne.

V nedeľu Omar Ghobash, pomocný minister pre kultúru a verejnú diplomaciu, uviedol: “Sme veľmi spokojní s pokrokom, ktorý sme dosiahli,” … “Je zrejmé, že aj naďalej existujú ľudia, ktorí stále ochoria a bohužiaľ zomierajú, ale celkovo si myslíme, že sa nám podarilo nájsť rovnováhu medzi zdravím a bezpečnosťou na jednej strane a ekonomickou životaschopnosťou na strane druhej.”

Predstavitelia spoločnosti Sinopharm tvrdia, že jej očkovacia látka je z 86% účinná, zatiaľ čo u vakcín Pfizer/BioNTech by mala podľa zistení mať až 95% účinnosť, aj keď niektorí odborníci v oblasti medicíny vyjadrili pesimizmus voči očkovacej látke vyrobenej v Číne, z dôvodu nedostatku publikovaných údajov o vývoji a testovaní. V novembri vedúci predstavitelia Spojených arabských emirátov, vrátane dubajského vládcu šejka Mohammeda bin Rashida al Maktouma na sociálnej sieti Twitter zverejnili zábery, ako sú očakovaní práve vakcínou od spoločnosti Sinopharm.

Očkovanie aj cez rast prípadov

Počet nakazených prípadov v krajine Perzského zálivu prudko vzrástli za menej ako tri týždne od konca decembra, kedy bolo turistom dovolené vstúpiť na plne otvorené dubajské pláže, reštaurácie a nákupné centrá. Napriek tomu, že od návštevníkov krajiny sa požaduje negatívny výsledok PCR testu pred nástupom na palubu alebo po prílete, mnohí majú podozrenie, že na vine je prinajmenšom čiastočne prenosnejší kmeň vírusu, ktorý bol prvýkrát zistený vo Veľkej Británii, vzhľadom na vysoký počet britských turistov v Emirátoch, tráviacich svoju dovolenku.

Nárast v počte prípadoch, ktorý v súčasnosti predstavuje v priemere viac ako 3 000 infikovaných za deň, v porovnaní s približne 1 000 za deň na konci decembra, viedol Veľkú Britániu k odstráneniu Spojených arabských emirátov z označenia „bezpečnej krajiny pre cestovanie“, aj keď britskí cestujúci v mnohých krajinách majú zakázané pricestovať, najmä z dôvodu nového kmeňu vírusu. Spojené arabské emiráty po celý rok 2020 úspešne držali denný počet novo-nakazených prípadov pod hranicou 2 000.

Podľa údajov zhromaždených Univerzitou Johna Hopkinsa, Spojené arabské emiráty zaregistrovali 256 732 potvrdených prípadov koronavírusu a 751 úmrtí. V nedeľu bol zaznamenaný rekordný počet denných prípadov, vo výške 3 453.

Opaľujúce sa ženy pozdĺž pláže v Dubajskom zálive, zatiaľ čo v pozadí je hotel Burj al-Arab.

Opaľujúce sa ženy pozdĺž pláže v Dubajskom zálive, zatiaľ čo v pozadí je hotel Burj al-Arab.

Stále sa zdá, že prinajmenšom zatiaľ tzv. “party“ mesto a regionálne obchodné hlavné mesto (Dubaj) bude pokračovať vo svojej vakcinačnej kampani a zároveň ponechá otvorenú ekonomiku, keďže je závislým práve od cestovného ruchu.

Susedné hlavné mesto Abú Zabí, bohaté na ropu bolo medzitým oveľa konzervatívnejšie a vyžadovalo sériu negatívnych výsledkov testov PCR v priebehu niekoľkých dní pre každého, kto doň chce vstúpiť – dokonca aj z iných štátov Perského zálivu.

Pokiaľ ide o Dubaj, nosenie masiek sa vyžaduje na všetkých verejných miestach, s výnimkou aktivít, ako je stravovanie alebo športovanie, a úrady obyvateľom pripomínajú zachovanie sociálneho dištancu. Otvorenosť emirátov, ktorá sa od leta postupne zvyšovala, nasledovala po období jedného z najprísnejších lockdownov vo svete, ktorý spustili v marci a apríli.

Súvisiace: Dubaj okrem vakcíny Sinopharm obyvateľom ponúka zadarmo aj vakcínu Pfizer-BioNTech

Do nového roka dubajská vláda obyvateľom umožnila doma usporadúvať stretnutia až pre 30 ľudí. Hotely, ktoré sú takmer úplne prázdne, zaznamenávajú nárast obsadenosti o 70%, keďže turisti unikajú z vlastných krajín pre pocit normálnosti a teplé počasie.

Ghobash dodal: “Snažíme sa o vyváženie osobnej zodpovednosti s ekonomikou, ktorá musí ísť vpred.”

Úrad začiatkom tohto mesiaca, uviedol: „Očkovanie čo najväčšieho možného percenta spoločnosti“ je cieľom krajiny, s cieľom „získať rozsiahlu imunitu vyplývajúcu z očkovania, čo pomôže znížiť počet prípadov a konečne dať chorobu pod kontrolu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár