Oblubenost_ETF_fondov_v_investovani_pokracuje_2017

Dokonca aj počas údajne nudných letných mesiacov, fondy obchodované na burze (ETF) získavajú nové peniaze s prekvapujúcou mierou, čím zabezpečia, že prekonajú minuloročný rekord aktív a pravdepodobne sa im to podarí ešte skôr, ako pred koncom roka. Podporené masívnym prílivom do aktív s pevným výnosom a akciových fondov mimo-USA, spravovaných amerických aktív v rámci uvedených produktov obchodovaných na burze (ETP), ktoré zahŕňajú ETF a dlhopisy obchodované na burze (ETN) sa koncom prvej polovice roka 2017 zväčšili na rekordných 2,973 bilióna dolárov.

ETFGI, ktorá je výskumnou spoločnosťou v oblasti ETF v Londýne uviedla: “ETF a ETP, ktoré sú kótované na burze v Spojených štátoch v júni získali rekordnú úroveň čistého prílivu aktív o rozsahu 46,58 miliárd dolárov,” … “Jednalo sa o 16. po sebe idúce mesiac pozitívnych čistých nových tokov, okolo aktív. Za 12 posledných mesiacov, čistý príliv dosahuje rekordných 247,39 miliardy dolárov, čo je výrazne nad 66,3 miliárd dolárov vo forme čistých (nových) aktív, ktoré sa podarilo nazhromaždiť v rovnakom čase minulého roku.”

Dobré časy pre ETF v júni tak nekončia. ETF, ktoré sú kótované na amerických trhoch, aktuálne majú v kombinovaných aktívach viac ako 3 bilióny dolárov, keďže v júli do ETF a ETN prúdilo 23,4 miliardy dolárov. Aby ste získali predstavu o tom, aké silné toky sú, za celý minulý rok ETF fondy dosiahli rekordný príliv o hodnote 287 miliárd dolárov. V prvých siedmich mesiacoch sme zaznamenali príliv, na úrovni 272 miliárd dolárov. Prílev za prvých sedem mesiacov sa rovnal približne 9 percentám všetkých spravovaných aktív ETF, čo predstavuje naozaj veľa peňazí.”

Súvisiace:
Miliardár vsadil na BlackRock s aktívami o rozsahu $ 5,7 bilióna
Blackrock: “Najväčší trend v investovaní ešte len začína“

Na jadrovej báze iShares Core S&P 500 ETF (IIV) je najvýznamnejším nadnárodným fondom ETF s viac ako 21 miliardami dolárov vo forme pridaných nových aktív. Vrátane IVV, štyri ETF fondy v tomto roku pridali viac ako 11 miliárd dolárov, v rámci iShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF (LQD ISh iBoxx IGCB Shs) a iShares MSCI EAFE ETF je v pozícii, kde za niekoľko dní alebo týždňov dosiahol navýšenie aktív o 10 miliárd dolárov.

Medzi päť z desiatich najlepších ETF fondov, ktoré nazhromaždili najviac aktív, sú medzinárodné akciové fondy vrátane dvoch ETF fondoch, zo vznikajúcich trhov. IShares Core MSCI EAFE ETF je najvyšším aktérom zberu aktív spomedzi medzinárodných ETF fondov s prílivom na úrovni takmer 14 miliárd dolárov (v roku 2017). Dvaja emitenti – iShares a Vanguard dominujú v prvých desiatich ETF fondoch, ktoré dosiahli najväčšie prílivy za rok 2017. Z týchto 10 ETF je šesť fondov iShares, zatiaľ čo ďalšie štyri sú produktami investičnej spoločnosti Vanguard.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár