Ovplyvnia_negativne_spravy_Apple_cely_technologicky_sektor

Apple začala rok 2019 s veľkým úderom.

Výrobca iPhonov v stredu vyvolal nárazovú vlnu na celosvetových trhov s prvým varovaním v oblasti predajov za takmer 17 rokov, na základe čoho vo štvrtok jej akcie klesli o 14 dolárov alebo 9%.

Spoločnosť Apple varovala investorov, že jej príjmy za prvý štvrťrok pravdepodobne budú bližšie k 84 miliardám dolárov, než pôvodne očakávaných 89 až 93 miliárd dolárov.

Podľa štyroch odborníkov, spoločnosť poskytla celý zoznam problémov, kde však uviedla len, že na vine je veľmi veľa externých faktorov a veľmi málo ich pochádza z “vlastných problémov.”

Ako napríklad jej problémy v Číne. Apple uviedla, že spomalenie čínskej ekonomiky zasiahlo predaj iPhonov, Macov a iPadov a obchodná vojna prezidenta Donalda Trumpa je oveľa horšia.

Apple je v Číne

David Willard, ktorý je generálnym riaditeľ strategickej poradenskej firmy – 52 Capital Partners, ktorá sa špecializuje na transakcie medzi USA a Čínou, uviedol: “Na rozdiel od iných technologických firiem, pre Apple je Čína veľmi dôležitým trhom.”

“Spoločnosť Apple, ktorá patrí medzi hlavné technologické spoločnosti, vsadila na tento trh naozaj všetko.” To znamená, že Apple je tak “trochu kanárikom v uhoľnej bani” (predzvesť). Z najvýznamnejších technologických podnikov, ktoré podnikajú v Číne, je najviac ohrozenou, aj keď iní môžu byť zranení podobnou dynamikou problémov.

Ted Smith, ktorý je partnerom a prezidentom spoločnosti Union Square Advisors, súhlasil, ale zdôraznili, že len veľmi málo naznačuje, že výsledky štvrtého štvrťroka budú pre spoločnosti naprieč technologickým odvetvím tak zlé.

Ďalej uviedol: “Apple čelí jedinečnému prieniku v Číne a problémom je tak vystavená na viacerých frontoch.”

Pre spoločnosť Apple to znamená, že zatiaľ čo hospodársky rast Číny sa spomalil na úroveň, ktorá bola naposledy viditeľná počas celosvetovej finančnej krízy, jej dodávateľský reťazec a predaje sa už k nej začali približovať. Keď ste na vrchole obchodnej vojny, kde čelíte povestiam okolo bojkotov produktov Apple a nasýtenie trhu iPhonov, je ľahké vidieť, ako Apple môže byť zasiahnutá ťažšie ako iné americké spoločnosti podnikajúce v Číne.

Ostatné technologické akcie typu veľkých firiem (blue-chip), ako napríklad Salesforce a IBM, nie sú od týchto zdrojov príjmov tak závislé, takže sa takáto dynamika pravdepodobne nezobrazí v jej štvrťročných výsledkoch.

Výstraha spoločnosti Apple ohľadom predajov bola tiež ďalšou pripomienkou, že sme blízko vrcholu rastu iPhonov, alebo ako ju popísali v Goldman Sachs: “Spoločnosť sa blíži k maximálnemu preniku na trhu.”

To je samozrejme širší trend v sektore inteligentných telefónov. Ľudia sú spokojní s tým, čo majú a presun na novšie, drahšie zariadenie sa zdá byť oveľa menej príťažlivým. To však podľa pozorovateľov trhu poukazuje na väčšie štrukturálne otázky pre generálneho riaditeľa spoločnosti Apple – Tima Cooka.

James Cordwell, ktorý analytikom spoločnosti Atlantic Equities so zameraním na technológie poznamenal: “Smartphone vyspel a stáva sa trochu nudným,” … “Existuje obmedzenie toho, čo môžete urobiť, aby ľudia boli nadšenými z nových iPhonov.”

Cordwell ďalej uviedol: “Nielen, že Tim Cook dokázal vytvoriť podobne skvelé predstavenia (po spoluzakladateľovi Apple – Steve Jobsovi), ale musí robiť viac,” … “Bol úspešným pri nových produktoch, ako je Apple Watch, ale bohužiaľ pre Apple, nie sú príliš zaujímavými.”

Naeem Aslam, ktorý je hlavným trhovým analytikom brokera – Think Markets, to zdôraznil vo väčšej miere: “Tim Cook nepriniesol inovácie v zmene stratégií voči Stevovi Jobsovi,” … “Ak to tak bude pokračovať, bude len otázkou času, kým sa spoločnosť Apple stane novou spoločnosťou Nokia.”

Sú najlepšie dni rastu na konci?

Analytici boli rozdelení v názoroch, či sa ťažkosti spoločnosti Apple prejavia vo výnosoch iných spoločností, alebo prispejú k pretiahnutiu zvyšku technologického sektora.

V čase písania boli Amazon, Facebook a akcie spoločnosti Google po upozornení na predaj spoločnosti Apple v prepade. Z hodnoty firiem známych ako FAANG boli vyparené stovky miliárd dolárov a spoločnosť Apple prepadla z maximálnej hodnoty 1,16 bilióna dolárov (v októbri minulého roka). Výrobcovia čipov Qualcomm a Intel boli zasiahnutí rovnako.

Ale Smith zo spoločnosť Union Square Advisors, ktorej klienti sa sústreďujú na podnikové technológie, si myslí, že Apple nebude zasahovať širšiu ekonomiku. Spoločnosti majú stále prístup ku kapitálu a stále majú záujem pokračovať v transakciách týkajúcich sa fúzií a akvizícií.

Ďalej uviedol: “Investori sú prirodzene trochu opatrní, ale nikto nepovedal, že firmu zabalia a zatvoria,” … “Nemyslím si, že sme v tom momente, kedy Apple kýchne a všetkých ostatných nakazí.”

Pre Willarda z 52 Capital je dôležitejšou otázkou, ako USA a Čína zareagujú na správy, že ich politika vážne ovplyvnila tak rozsiahleho giganta ako Apple. Podľa neho, ak sa v oblasti diplomacie nič nezmení, ďalšie technologické spoločnosti môžu z dlhodobého hľadiska finančne trpieť.

Ďalej uviedol: “Toto je makro-politika, ktorá ovplyvňuje výkony významných technologických spoločností,” … “Nie je to odrazom základnej hodnoty a svetovej kvality v podnikaní spoločnosti Apple, avšak môže to byť náznakom, takže existuje možnosť, že to bude spúšťačom trendu, ktorý budeme musieť čakať a aj sa ho dočkáme.”

Cordwell z spoločnosti Atlantic Equities povedal, že sa jedná o negatívny vstup do roka 2019 pre Apple, čo zhoršuje širšie obavy, ktoré sa dotýkajú sektora spotrebiteľských technológií: “Sú najlepšie dni rastu za nami?”

Vysvetlil: “Amazon, Facebook a Google všetci zaznamenali slabší rast. Varovanie spoločnosti Apple bude len naďalej spôsobovať ďalšie obavy v oblasti technológií orientovaných na spotrebiteľa.” Cordwell dodal, že väčší rast by mohol byť zaznamenaný v oblasti technológii založených na cloude a umelej inteligencii.

Aslam z Think Market uviedol, “že to môže predstavovať spúšť, ktorá aktivuje dlho obávaný technologický pokles.

Nakoniec uviedol: “Na trhu je toľko pesimizmu a dvomi hlavnými zložkami sú obchodná vojna a pomalý rast v Číne,” … “Neprekvapí ma, ak v nasledujúcich rokoch budú firmy kvôli tomu trpieť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár