Porovnanie_spolocnosti_Tesla_voci_najvacsim_automobilkam_USA_2017

Pre Teslu to bol ďalší rok.

V priebehu roku 2017, trhová kapitalizácia spoločnosti vyšla nad rámec významných výrobcov, ako sú giganti Ford, GM, BMW, Honda a Nissan. Tento nárast možno čiastočne pripísať Modelu S, ktorý sa v rokoch 2015 a 2016 stal najpredávanejším elektrickým vozidlom po celom svete.

Ale čo je pre automobilku Tesla dôležitejšie, že táto masívna dynamika je založená na očakávanej budúcej výkonnosti spoločnosti. Investori a analytici dychtivo predvídajú pokrok, keďže spoločnosť navyšuje výrobu cenovo dostupnejšieho Modelu 3 a mnohí taktiež pevne veria, že Elon Musk prinesie “faktor X”, ktorý by sa mohol premietnuť do budúcich výnosov.

Súvisiace: 14 korporácií ovláda všetky značky automobilového priemyslu

V dnešných grafikách sa pozrieme na stúpajúcu pozíciu spoločnosti Tesla, ktorá sa do budúcna môže stať najväčšou automobilkou v celosvetovom meradle a zároveň aj výrobcom číslo 1 v Amerike. Ukazujeme aj to, prečo hodnota priradená ohromujúcemu oceneniu spoločnosti Tesla môže byť predčasná, prinajmenšom na základe konvenčných metrík.

Rýchly vzostup automobilky Tesla

V počiatočných mesiacoch roka 2013 Tesla začala plánovať dodania pre svoj Model S. Spoločnosť vtedy získala iba 3,9 miliardy dolárov – len 7% hodnoty spoločnosti Ford.

Odvtedy trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla vzrástla, čím sa stala najcennejšou automobilovou spoločnosťou v Severnej Amerike:

Porovnanie_spolocnosti_Tesla_voci_najvacsim_automobilkam_USA_2017_graf

Napriek tomu, že v roku 2016 vyrobila iba 76 230 vozidiel, Tesla je teraz najväčším z “Veľkej 3” – čo prináša veľký tlak na spoločnosť, aby splnila obrovské očakávania investorov a médií.

Taktické špekulácie

S toľkým humbukom a hodnotou, ktorá bola priradená očakávaniam budúceho výkonu, sa Tesla a jej nadšení investori nachádzajú potenciálne na náročnej pozícií.

Aj keď sa jedná o najcennejšou automobilová spoločnosť v Spojených štátoch, Tesla je oveľa menej pôsobivá v porovnaní s bežnými metrikami, charakteristickými pre tieto firmy:

Porovnanie_spolocnosti_Tesla_voci_najvacsim_automobilkam_USA_2017_graf_1

Spoločnosť má len zlomok zamestnancov, produkciu vozidiel a príjmy, ktoré dosahujú jej konkurenti. Tesla taktiež prechádza podobnou cestou ako Amazon, keďže pravdepodobne bude ešte nejaký čas trvať, kým táto spoločnosť dosiahne svoj prvý zisk.

Tu je ďalší pohľad, tentokrát ukazujúci údaje spoločnosti Tesla, ako percento k automobilke GM:

Porovnanie_spolocnosti_Tesla_voci_najvacsim_automobilkam_USA_2017_graf_2

Tesla produkuje menej ako 1% automobilov, ktoré vyrába automobilka GM, ale v trhovej hodnote je na vyššej úrovni.

Súvisiace: Spustenie Modelu 3 Tesla by mohlo byť rovnako veľké ako s iPhonom

To však neznamená, že Tesla v konečnom dôsledku nedosiahne očakávania – ale je vidno riziká, ohľadne dosiahnutia týchto budúcich výnosov.

Porovnanie_spolocnosti_Tesla_voci_najvacsim_automobilkam_USA_2017_graf_3

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch, VisualCapitalist

Facebook komentár