Predpisy Európskej únie týkajúce sa geneticky modifikovaných potravín sa nezmenia ani v prípade, že Brusel a Washington odsúhlasia dohodu o voľnom obchode, povedal komisár EÚ pre obchod, Karel De Gucht, pre rakúsky denník.

V rozhovore pre Die Presse, ktorý vyšiel v stredu taktiež vyzval výrobcov prúdových lietadiel Boeingu a Airbusu aby ukončili dlhotrvajúci spor o dotácie a aby začali spolupracovať a spoločne zahnali vynárajúcu sa narastajúcu hrozbu konkurencie z Číny.

Americký prezident Barack Obama už minulý mesiac oznámil plány rokovať o dohode o voľnom obchode s EÚ po viac než rok trvajúcich predbežných jednaniach medzi týmito dvoma stranami. Zahájenie oficiálnych jednaní sa očakáva v júni tohto roku.

Predseda finančného výboru amerického senátu varoval, že spomínanú dohodu nepodporí pokiaľ Európska únia nezruší obmedzenia, ktoré už dlhú dobu bránia americkému exportu poľnohospodárskych produktov.

Na dotazy o nedôvere európskych spotrebiteľov voči americkým potravinám odpovedal De Gucht, že obe strany by ťažili z tejto dohody, ktorá umožní Európanom predávať jablká, hrušky a hovädzie mäso na americkom trhu.

Avšak, varoval pred optimizmom, že by sa predpisy v Európe na geneticky modifikované produkty mohli zmeniť.

„Aktuálne 49 takýchto geneticky upravených produktov bolo odsúhlasených k spotrebe na európskom trhu, z ktorých dva sú určené k ľudskej spotrebe,“ povedal. „Avšak v Európe sú veľmi prísne pravidlá k odsúhlaseniu spotreby takýchto geneticky modifikovaných produktov opodstatnené a tieto dohodou o voľnom obchode sa nezmenia.“

Noviny ho pôvodne odcitovali: „Čo sa týka geneticky modifikovaných produktov, môžu byť a budú povolené.“

De Gucht ešte stále potrebuje získať poverenie k jednaniu od členov EÚ skôr, než budú rokovania zahájené, zmienil sa však, že si len ťažko dokáže predstaviť, že by niektorá z krajín bránila odštartovaniu hovorov.

Washington bol dlhú dobu frustrovaný obmedzeniami zo strany EÚ týkajúcimi sa poľnohospodárskej výroby ako potravín vyrobených z geneticky modifikovaných organizmov, hydiny ošetrovanej chlórom a mäsa zo zvierat kŕmených ractopamínom podporujúcim rast.

Ďalšou zásadnou otázkou, pravdepodobne však nie tak ľahko riešiteľnou priamo rokovaniami medzi EÚ a Spojenými štátmi, je spor o dotácie pre európsky Airbus a americký Boeing, najväčší a najdlhšie trvajúci spor v histórií WTO.

De Gucht tvrdí, že by bolo vhodné vyriešiť rad týchto dopravných prúdových lietadiel ešte pred započatím amerických obchodných rokovaní.

„Čím dlhšie sa to ťahá, tým je jasnejšie, že obe strany sú vinné,“ povedal a dodal, že konkurenti by mali spolupracovať aby boli schopní čeliť vstupu pravdepodobne vysoko dotovaného prúdového lietadla prichádzajúceho na trh z Číny.

„Európa a Amerika si ešte vždy držia duopoly na veľké jety, ale už to nebude trvať dlho. Dávalo by omnoho väčší zmysel vložiť viac prostriedkov do spoločných výskumných projektov než zničiť jeden druhého,“ povedal.

Preložila: Michaela Killingerová

Zdroj: ChicagoTribune.com

Facebook komentár