Postihne_marihuanu_v_USA_podobny_osud_ako_alkohol_2017

Alkohol v Amerike vystriedala marihuana.

Aj keď marihuanový priemysel je čoraz väčší, ešte stále si hľadá cestičky. Federálna vláda z neho ale veľmi nadšená nie je, akoby sa snažila o ďalšiu prohibíciu.

V roku 2014, vyše 80 rokov po ratifikácii 21. dodatku Ústavy Spojených štátov amerických, ktorým zrušili prohibíciu, zarobil alkoholový priemysel 475 miliárd dolárov a zaplatil mzdy vo výške 110 miliárd dolárov.

V Spojených štátoch pracuje v alkoholovom priemysle viac ako 4,5 milióna ľudí.

Produkcia alkoholu, jeho distribúcia a predaj patria medzi najväčšie priemyselné odvetvia.
Od 13-ročnej prohibície sme prešli dlhú cestu. Zákaz pitia alkoholu v USA ale nezrušili zo dňa na deň.

Súvisiace: Marihuanový priemysel do roku 2020 vytvorí 283 000 pracovných miest

V marci 1933 prezident Roosevelt podpísal Cullen-Harrisonov zákon, ktorým legalizoval predaj „nepravého piva“ a vína s nízkym obsahu alkoholu (3,2 % a menej).

Ratifikáciou 21. dodatku Ústavy na konci roku 1933 zrušili 18. dodatok a skončili americkú 13-ročnú abstinenciu.

Teda „abstinenciu“.

Prohibícia bola výsledkom dlhoročnej snahy viacerých organizácií, ktoré bojovali proti alkoholizmu, násiliu v rodinách, politickej korupcii (v spojitosti s krčmami, daňami, licenciami, či s príjmami do štátneho rozpočtu) a proti celkovému úpadku spoločnosti.

V istom zmysle prohibícia fungovala, pretože do roku 1933 sa konzumácia alkoholu v USA znížila o polovicu. Každá minca má ale dve strany.

Alkohol bol zakázaný, a tak sa začal vyrábať, pašovať a predávať nelegálne. Vďaka novým komunikačným a dopravným prostriedkom (telefóny, autá, kamióny) začal organizovaný zločin priam prekvitať.

Päť rokov po začiatku prohibície, v roku 1925, bolo len v New Yorku približne 50 000 nelegálnych krčiem. Rozmach čierneho trhu spôsobil, že mestá a štáty prišli o obrovské zisky.

Po vypuknutí Veľkej depresie ale mnohí začali proti prohibícii bojovať.

Konzumácia alkoholických nápojov bola síce menšia, no nie nulová. Vďaka nelegálnemu obchodu tiež vzrástla kriminalita. Keď alkohol znovu zlegalizovali, výnos z daní opäť putoval do štátnej pokladnice a kriminalita klesla.

Nepripomína vám to niečo?

21. dodatok Ústavy ale nezlegalizoval alkohol vo všetkých štátoch USA. Jednotlivé štáty môžu v prípade potreby alkoholový priemysel obmedziť. Prohibíciu zrušili najneskôr v Mississippi… v roku 1966.

V súčasnosti sú v USA ešte stále mestá, v ktorých ostanete „nasucho“, a tiež oblasti, kde si môžete povedať, že „keď neprší, aspoň kvapká“, pretože sú v nich isté obmedzenia na predaj a konzumáciu alkoholu (napr. sa predáva iba v niektoré dni, alebo sa k nemu dostanete iba ak ste členom súkromného klubu).

Komplikované obmedzenia a povolenia čakajú pravdepodobne aj na marihuanový priemysel.

Marihuanová revolúcia

V USA už 8 štátov zlegalizovalo rekreačné užívanie marihuany a 20 ju schválilo na medicínske účely. V ostatných štátoch je zatiaľ nelegálna alebo veľmi prísne obmedzená.

Prohibícia alkoholu v USA mala celkom rýchly spád, teraz akoby si federálna vláda dávala načas.

Obamova vláda rozhodla, že nebude trestne stíhať zločiny spojené s marihuanou v štátoch, kde je legálna.

Trump naznačil tvrdšie pravidlá, ale situáciu si ešte musí vydiskutovať napríklad s Coloradom, kde by mohol trestať prechovávanie marihuany alebo distribúciu marihuanových produktov z maloobchodov. Coloradu by sa to asi nepáčilo.

Až 57 % Američanov dekriminalizáciu marihuany podporuje, proti je iba 37 %. Preto je šanca, že v nasledujúcich rokoch bude mať legalizácia marihuany podobný scenár ako legalizácia alkoholu.

V roku 1934 pridal alkohol do štátnej pokladnice 258 miliónov dolárov, teda 9 % z celého štátneho príjmu USA. Colorado zase od roku 2014, kedy tu legalizovali marihuanu na rekreačné účely, získalo vďaka dani z marihuany viac ako 500 miliónov dolárov. A to hovoríme iba o jednom štáte!

Veľké zmeny by znamenali veľké možnosti.

Legalizovanie marihuany už zamestnalo viac ako 150 000 ľudí a očakáva sa, že v nasledujúcich troch rokoch vytvorí vyše 250 000 nových pracovných miest.

Možno si myslíte, že s gandžou pracujú zaostalci, ktorí na seba neprestajne pokrikujú „kámo“ a celý deň do seba pchajú čipsy, mýlite sa. O marihuanu sa treba starať, správne ju zbierať, skladovať, efektívne vyvážať a hľadať vhodné odbytiská.

Súvisiace: Prvá miliardová firma z marihuany sa dostáva už aj do akciového indexu

V skratke, je to odvetvie, v ktorom sa musíte vyznať. Rýchly rozvoj priemyslu tiež prináša nové možnosti.

V USA v súčasnosti riadi marihuanový priemysel vláda, ktorá hrozí trestným stíhaním a vyraďuje tak z hry firmy alebo iné priemyselné odvetvia s medzištátnymi záujmami, od ktorých tiež vyžaduje federálne povolenia.

Presadiť sa ale môžu malé startupy.

Mnoho menších firiem sa zameriava na marihuanu a dokonca sleduje aj jej burzový index. Avšak, malé akcie majú tendenciu prudko rásť, a tak zvyšovať riziko neúspechu. Musíte si dobre vyzistiť, do čoho sa oplatí investovať, a čo sa naopak pravdepodobne rozplynie v marihuanovom dyme.

Preložila: Mariana Ferusová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: EconomyandMarkets

Facebook komentár