Pozemna_preprava_pri_rychlosti_1200_km_h_sa_priblizuje_k_realite

Sen Elona Muska o cestovaní hyperloopom sa približuje k realite.

Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies (HTT) aktuálne zverejnila svoju prvú kapsulu pre cestujúcich v plnej veľkosti v španielskom meste Cádiz.

Spoločnosť, ktorá je jedným z mnohých v závode na zavedenie technológie hyperloopu, uviedla, že kapsula bola vybudovaná tak, aby bolo možné prepravovať cestujúcich veľkou rýchlosťou pomocou magnetických rúrok.

Generálny riaditeľ spoločnosti HTT, Dirk Ahlborn pre agentúru CNBC poznamenal, že dúfa, že v priebehu troch rokov bude mať plne funkčný systémy hyperloopu. Povedal: “Za tri roky, vy a ja budeme môcť cestovať cez hyperloop.”

Ahlborn dodal, že cestujúci by pred nástupom do hyperloopu museli podpísať výnimku, pretože regulačné orgány naďalej ešte len vyvíjajú právne a bezpečnostné požiadavky. Ďalej poznamenal, že celosvetové prijatie hyperloopovej dopravy by mohlo nastať v “piatich až desiatich rokoch”, akonáhle bude vytvorený právny rámec.

“Je to určite oveľa skôr, než by ktokoľvek očakával.”

Kapsula spoločnosti HTT meria 32 metrov a váži 5 ton. Spoločnosť ešte nedokončila svoj interiér, kde by sa podľa neho mohlo pohodlne zmestiť 28 až 40 cestujúcim.

Kapsula sa teraz presunie do výskumného a vývojového centra spoločnosti HTT v Toulouse vo Francúzsku, aby sa dokončila jej montáž a spustili sa testy na celej trati zariadenia.

Predseda a spoluzakladateľ spoločnosti HTT – Bibop Gresta poznamenal: “Dôležitosť toho, čo sme dosiahli, je to, že sa jedná o skutočnú kapsulu v plnom rozsahu,” … “Toto je prvýkrát, čo sme ukázali, ako by hyperloop vyzeral.”

Súvisiace: Súboj hyperloopov: HTT a Virgin idú do súboja na Blízkom východe

Preprava cez technológiu hyperloop bola prvýkrát predstavená generálnym riaditeľom spoločnosti Tesla – Elonom Muskom v roku 2013. Technológia hyperloop je založená na pohybe pretlakových kapsúl podtlakovými rúrkovými tunelmi o rýchlosti viac ako 1120 km/h – čo skráti čas cesty napríklad z Los Angeles do San Francisca na 30 minút.

HTT je jednou z niekoľkých spoločností, ktoré realizujú Muskovu víziu do reality. Virgin Hyperloop One predstavila v Dubaji prototyp modelu plnohodnotnej kapsule.

HTT kapsula bola postavená v južnom Španielsku, producentom leteckých zariadení ktorý je jej partnerom – firmy Airtificial. Spoločnosť Airtificial vznikla zlúčením španielskeho výrobcu Carbures a španielskej inžinierskej spoločnosti Inypsa, ktorá vyrába diely pre spoločnosti vrátane firiem Airbus a Boeing.

Rafael Contreras, ktorý je spoluzakladateľom a predsedom spoločnosti Airbus uviedol: “Letecký a kozmický priemysel tu na juhu Španielska je naozaj veľmi silný,” … “Máme technickú kapacitu, máme systémy, ako aj logistiku.”

Kapsula HTT je vyrobená z materiálu, ktorý spoločnosť nazýva Vibranium a pozostáva z uhlíkových vlákien a vstavaných senzorov. HTT tvrdí, že materiál je osemkrát silnejší ako oceľ a 10 krát silnejší ako alternatívy hliníka.

Ale aj svet vysoko-rýchlostného cestovania je stále nejaký spôsobom ešte nedoriešený, čiže ešte potrvá, než sa hyperloop stane plnou realitou.

Na rozdiel od svojho konkurenta – Virgin Hyperloop One, HTT ešte nemá za sebou dokončený úspešný test svojich kapsúľ.

Spoločnosť HTT zamerala svoje úsilie na zabezpečenie regulačných schválení a právnych rámcov pre cestovanie s hyperloopom. Minulý rok oznámil strategické partnerstvo s poisťovňou Munich Re, aby vytvorili poistenie pre vysoko-rýchlostnú prepravu kapsúl.

Ahlborn poznamenal: “Cestujúci sú najhlavnejší.”

Spoločnosť HTT podpísala aj obchodné dohody na vybudovanie tratí v Číne, na Ukrajine a v Spojených arabských emirátoch.

Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne reálne prepravné systémy pre kapsule. HTT uskutočnila len tzv. “štúdie uskutočniteľnosti”, ktorých cieľom je preskúmať, či je systém hyperloopu v niektorých krajinách ekonomicky životaschopný.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár