Elon_Musk_zmenil_koncept_spolocnosti_Boring_2018

Pamätáte si plán Elona Muska, kde cieľom bolo pod Los Angeles vykopanie masívnych dopravných tunelov?

Spoločnosť The Boring Company (miliardárskeho podnikateľa) minulý rok vydala video svojho konceptu, ktoré ukázalo, že autá vstupujú do tunelov na korčuliach, kde sa dostali do cieľa rýchlosťou 210 kilomtrov za hodinu.

Teraz sa zdá, že tento plán získal obrovskú úpravu.

Musk na konci tohto týždňa poznamenal, že tunely spoločnosti Boring Company nebudú (prinajmenšom na začiatku) automobilom umožňovať cestovať cez ne. Namiesto toho sa zameria na poskytovanie hromadnej dopravy.

Napísal: “Jedná sa o situáciu zdvorilosti a spravodlivosti. Ak si niekto nemôže dovoliť auto, mal by ísť prvý,” … Takže tunely budú “pred autami uprednostňovať chodcov a cyklistov.”

Musk tiež uverejnil nové koncepčné video, ktoré zobrazuje veľkú, veľkokapacitnú podložku, naloženú ľuďmi, ktorá zo stanice zostúpi do tunelu. Je približná rozmerom parkovacieho miesta. Následne sa “korčule” prepravujú smerom na letisko LAX v Los Angeles.

Popisujúc podstavec, Musk napísal: “Myslím, že by ste mohli povedať, že sa jedná o autogénny elektrický autobus s rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu, ktorý sa automaticky presúva medzi tunelmi a výťahmi.”

Posledná dopravná sieť v Los Angeles, ktorú Musk označil za “systém mestskej slučky”, by podľa tweetu zahŕňala tisíce malých staníc v okolí mesta. Stanice vás “vezmú veľmi blízko k cieľu a bezproblémovo Vás vedia zapiť do dopravného systému mesta, čo je predsa len jednoduchšie ako malý počet veľkých staníc metra.”

Súvisiace: Elon Musk predstavil výťah pre automobily od spoločnosti Boring Company

Musk neposkytol žiadnu časovú líniu ohľadom skutočného vybudovania navrhovaného projektu.

Filozofia – “ľudia pred autami” sa zjavne vzťahuje aj na plán spoločnosti Boring Company pre vybudovanie tzv. „East Coast Hyperloop“ – vysokorýchlostnej železnice, ktorá dokáže ľudí prepravovať na dlhé vzdialenosti, pomocou vákuovo uzavretej trubice.

V júli Musk uviedol , že v súvislosti s týmto projektom získal “verbálny súhlas vlády”, hoci oznámil, že spoločnosť ešte stále potrebuje rozsiahle povolenia predtým, než výstavba začne byť realizovanou.

Nie je jasné, ako by koncepcia projektu Hyperloop mohla byť ovplyvnená zmenou plánov Muskovej spoločnosti, systémom tzv. mestských slučiek.

V skutočnosti je o spoločnosť Boring Company veľa faktov nejasných. Veľké oznámenia o spoločnosti sú vzácne a niekoľko podrobností (ktoré boli vydané) zvyčajne pochádzajú z osobných sociálnych účtov Elona Muska.

Spoločnosť si dokonca na vŕtanie tunelov kúpila zariadenia. Ich aktivitu bolo vidno pod pozemkom, ktorý vlastní raketová spoločnosť Muska – SpaceX, na predmestí LA Hawthorne. Musk počas minulého roka z tohto procesu na Instagrame príležitostne zverejňoval fotky.

Boring Company však nie je prioritou pre Muska, ktorý tiež prevádzkuje výrobcu elektrických automobilov Tesla.

Musk v apríli minulého roka povedal: “Zaoberá možno 2% alebo 3%” môjho času.“ … “Prakticky je plná stážistov a jednotlivcov, ktorí to robia na čiastočný úväzok.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet, LATimes

Facebook komentár