Bibop Gresta, predseda spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies.

Bibop Gresta, predseda spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies.

  • Súťaž v “doručení” hyperloopu – super-rýchleho pozemného transportného systému sa rozbiehajú
  • Hyperloop Transportation Technologies a Virgin Hyperloop One idú do súboja na strednom východe
  • Predseda HTT tvrdí, že vlastnia aj názov hyperloop

Konkurencia medzi vývojármi hyperloopu na strednom východe sa začína rozbiehať, medzi dvoma hlavnými prevádzkovateľmi – Hyperloop Transportation Technologies (HTT) a Virgin Hyperloop One. Dokonca je vidno rozstrel medzi používateľmi názvu hyperloop a teritoriálnymi ambíciami.

Predseda HTT pre CNBC povedal, že jeho spoločnosť vlastní názov hyperloop – ktorým sú pomenované super rýchle, pozemné transportné systémy – koncept spoločnosti Tesla, ktorú založil Elon Musk.

Bibop Gresta pre Capital Connection uviedol: “My sme originálny hyperloop, my vlastníme značku hyperloop.”

Ďalej uviedol: “Zameriavame sa na pasažierov” … “Sme prvá spoločnosť, ktorá skutočne prináša túto technológiu do reality a budujeme prvú komerčnú linku v Abu Dhabí.”

HTT je medzi niekoľkými spoločnosťami, ktoré vyvíjajú hyperloop. Systém pracuje na systéme poháňaní kapsúl cez veľkú rúru, za požitia magnetov v rýchlosti do 1200 kilometrov za hodinu.

HTT na Blízkom východe chce vybudovať vysokorýchlostný transportný systém, ktorý by dokázal redukovať čas strávený cestovaním medzi mestami ako Dubai, Abu Dhabí a Saudskou Arábiou.

Na blízkom východe je najväčšia konkurencia od spoločnosti Virgin Hyperloop One a začína vznikať tlak ohľadne toho, kto dokáže doručiť funkčný systém ako prvý.

Gresta pre CNBC tento mesiac poznamenal, že HTT práve chcela začať stavať hyperloopovú trať v Abu Dhabí s cieľom spustiť ju do prevádzky už v roku 2020.

Medzitým Richard Branson, ktorý je riaditeľom Virgin Group nedávno poznamenal, že chce vidieť hyperloop jeho spoločnosti v prevádzke v najbližších dvoch až troch rokoch. Očakáva, že tento systém bude prepájať mestá a krajiny po celom svete.

Súvisiace: Muskova spoločnosť – Boring zverejnila plány dopravných tunelov pod Los Angeles

Virgin a operátor prístavov sídliaci v Dubaji – DP World taktiež prišiel s oznámením plánov na prepravu nákladu, prostredníctvom tohto systému.

Gresta z HTT poznamenal, že bol šťastný, že Virgin “zneužil meno hyperloopu” ale Branson nekôr naznačil, že rozhodnutie ohľadne názvu zatiaľ nebolo dosiahnuté, hovoriac “či si necháme názov hyperloop je otázne pretože si myslím, že táto spoločnosť (Virgin Hyperloop One) je ďaleko pred ostatnými.”

Prepojenia

HTT už začala s konštrukčnými prácami na ich hyperloope v Abu Dhabí, avšak ich plánom je položiť linky tak, aby spojili ostatné mestá ako Dubai, ale tento plán je zatiaľ neistý.
Zdá sa, že dubajská Road and Transport Authority nedávno schladila HTT zmietnutím plánov – ktoré sú podľa nej z HTT – na spojenie letísk v Abu Dhabí a Dubaji.

Pozrite si obrázok na Twitteri

Gresta zo spoločnosti HTT uviedol, že jeho spoločnosť ešte nie je vo fázach diskisií ohľadom vytvorení tohto prepojenia.

Poznamenal. “Neboli sme spoločnosť, ktorá by viedla diskusie o tejto línii.”

“Práve teraz budujeme líniu v Abú Dhabí a máme veľmi pozitívny vzťah s tamojšou vládou. V budúcnosti by sme boli radi, keby sme rozšírili túto líniu po pripojení Abu Dhabí k ostatným emirátom a radi by sme o tom diskutovali s vládnou agentúrou RTA.”

Na otázku, či HTT diskutovala s RTA, Gresta uviedol, že spoločnosť HTT bola zameraná na dokončenie štúdie uskutočniteľnosti, ktorú vyvinula s vládou Abu Dhabí a aktuálne sa nachádza v druhej fáze – realizáciou systému – stavebných prác v spolupráci so spoločnosťou Aldar.

“V budúcnosti by sme tieto diskusie radi rozširovali, ale v súčasnosti medzi týmito dvoma emirátmi nemáme nič aktívne.”

Preložil: Filip Šilák

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár