Cestovanie o rozsahu tesne pod rýchlosťou zvuku – cez Hyperloop by malo byť realitou do troch rokov.  S týmto vyjadrením prišla jedna spoločnosť z oblasti prepravy, ktorý si získal veľkú pozornosť vedúceho predstaviteľa automobilky Tesla – Elona Muska.

Hyperloop funguje tak, že vykonáva prepravu cestujúcich v kapsuliach, ktoré sú poháňané magnetmi pri rýchlosti 1200 km/h a z Los Angeles do San Francisca (560 km) bude vedieť prejsť za 30 minút.

Táto technológia je o krok bližšie k realite, keďže Hyperloop Transportation Technologies (HTT) podala žiadosť o stavebné povolenie pre trať o dĺžke 8 kilometrov v Quay Valley, v štáte Kalifornia.

Súvisiace: Obrázok, ako by Hyperloop mohol predbehnúť všetky ostatné formy dopravy

Bibop Gresta, ktorý je prevádzkovým riaditeľom spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies v Davose poznamenal: “Oznamuje podanie prvého stavebného povolenia pre prvý, plne funkčný Hyperloop, ktorý nebude len skúšobnou dráhou.”

Dodal: “Za 36 mesiacov budeme mať prvých cestujúcich, v prvom reálnom Hyperloope.”

Táto trať však nepôjde z jedného mesta do druhého. Bude v meste Quay Valley. Spoločnosť aktuálne analyzuje možnosti rozmiestnenia svojich stožiarov a robí testy pôdy. Výstavba by sa mala začať v druhom štvrťroku tohto roka a služba by mala byť pre verejnosť prístupná už v roku 2018.

Gresta zároveň povedal, že kompletný spoj mesta k mestu cez Hyperloop by mohol byť realitou v priebehu piatich rokov, ale uviedol, že v USA sa to najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí tak rýchlo zrealizovať.

HTT má zaujímavý obchodný model crowdsourcingu. Do projektu je zapojených viac ako 10 000 ľudí, ktorí denne pracajú na miestach, ako NASA a SpaceX. Všetci projektu prispievajú svojimi nápadmi v ich voľnom čase, na oplátku za akciové opcie v spoločnosti.

Ale HTT nie je jedinou spoločnosťou, ktorá na Hyperloope pracuje. V súčasnej dobe čelí konkurencií od Hyperloop Tech, ktorá skúša svoju vlastnú verziu tejto technológie a dúfa, že plne funkčnú skúšobnú dráhu o dĺžke 3,2 kilometra bude mať hotovú vo štvrtom štvrťroku tohto roka.

Gresta uviedol, že zatiaľ čo trať HTT je malou, potenciál tejto technológie okolo dopravy bude “prevratný”.

Gresta nakoniec poznamenal: “Predstavte si, čo budete môcť zrealizovať, keď pri tejto rýchlosti prevážať tovar a produkty.”

Zdroj: ABCNews, NYTimes

Facebook komentár