Tak toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku

Ak dôjde k predstavám života ako miliardár, väčšina ľudí myslí na také veci, že peniaze by im umožnili zakúpenie – jachty, zámku a špičkových áut.

Elon Musk nie je ako väčšina ľudí.

Iba 14 rokov po tom, čo zarobil svoje prvé milióny, Elon Musk je jedným z najvplyvnejších živých podnikateľov na svete. Podieľa sa na toľkých sektoroch priemyslu, že je ich viac ako má priemerný človek koníčkov vo voľnom čase.

Skôr než používať bohatstvo, ktoré dosiahol, na svoje záujmy, Musk opakovane ukázal, že by radšej míňal svoje peniaze na jeho vášeň – premieňanie projektov na spoločnosti, ktoré menia svet .

Podobne ako Mark Zuckerberg, Elon Musk začal programovať v ranom veku. Na rozdiel od zakladateľa Facebooku, naučil sa sám – a predal kód svojej prvej videohry za 500 dolárov vo veku 12 rokov.


To neznamená, že vzdelanie nebolo pre Muska dôležité: získal titul bakalára v podnikaní a vo fyzike na University of Pennsylvania predtým, než sa pustil do sveta štartov firiem.


Jeho prvé milióny zarobil v roku 1999, kedy Compaq kúpil Zip2, spoločnosť, ktorú Musk založil so svojim bratom , na dohode, ktorá mu vyniesla v pohodových 22 miliónov dolárov.


Zatiaľ čo sa jeho kariéra stupňovala, v roku 2000 sa oženil s Justine Musk. Pár mal päť detí : dvojčiatá a trojčatá, všetci z nich sú chlapci. (Musk je teraz dvakrát rozvedený, druhé manželstvo 2010 – 2012 sa tiež rozpadlo)


Odvtedy Elonove úspechy začali na seba skladať. Rok potom, čo predal jeho prvú spoločnosť, jeho druhý štart firmy kúpil to, čo je známe ako PayPal. Len o dva roky neskôr, predal PayPal (v ktorom mal  11,7 % podiel) eBay-u za $ 1,5 mld.


Pred dokončením predaja PayPalu, založil jednu z dvoch spoločností, ktorá v posledných rokoch urobila Muska tak slávneho: SpaceX.


V roku 2004 sa zapojil k ďalším: Tesla Motors. Potom, ako viedol predčasné investičné kolo, bol povýšený na predsedu predstavenstva.


V roku 2006, Muskov bratranec Lyndon Rive založil SolarCity založenú na koncepcii pôvodne vytvorenej samotným Elonom. Musk sa stal predseda predstavenstva a najväčším akcionárom SolarCity, ktorý pokračoval na ceste byť najväčším poskytovateľom solárnej energie v Spojených štátoch.


Rok 2006 bol tiež rokom, kedy Tesla prišla do popredia s jeho Roadsterom ako víťazom v časopise Time pre vynález roka v kategórii prepravy.


V roku 2008, mal Musk dva hlavné úspechy : Tesla Roadster šiel do plnej výroby a SpaceX získala 1.6-miliardovú zmluvu na lety na Medzinárodnú vesmírnu stanicu pre NASA.


A potom je tu Tesla Model S 2012, ktorý korunoval firmu najväčším úspechom. Považovaný mnohými za najlepšie auto na elektrický pohon, aké kedy bolo vyrobené, vozidlo získalo početné ocenenia “Auto roka” ocenenie a obrátilo trh luxusných sedanov naruby.


So všetkými jeho vynálezmi a úspechmi, je Elon Musk často v porovnávaný s Tonym Starkom, protagonista zo série Iron Man.


Čo je dosť zábavné, väčšina ľudí to berie obrátene : stelesnenie Tonyho Starka v sériách je založené na Elonovi Muskovi, čo je to, čím si vyslúžil portrét v “Iron Man 2”.


Samozrejme, Musk je populárny nielen v Hollywoode. Jeho vytváranie pracovných miest v Kalifornii ho urobilo blízkym spojencom senátorky Dianne Feinsteinovej …


… zatiaľ, čo jeho spolupráca s vládou USA na energetickej a dopravnej politike a NASA mu vyslúžila veľa času osobne s prezidentom Obamom.


S jeho obrovským bohatstvom a vplyvom, Musk teraz hľadá ešte väčšie výzvy. Dlho hovorí o svojom zámere vytvoriť kolóniu na Marse pre viac ako 80.000 ľudí, s cenou 500 tis. dolárov cestovné na cestu tam.


A potom je tu Hyperloop, nápad Elona Muska na rapídnu doporavu (okolo 30 minút) medzi Los Angeles a San Franiscom.


Pri tomto všetkom, to nie je tak, že Musk nemá pekné veci. Začiatkom tohto roku zaplatil 17 miliónov dolárov za nehnuteľnosť, kde býva v podnájme so svojimi synmi už roky. Na 20.000 štvorcových metroch tam musí byť viac ako dosť miesta pre Muskove deti na to, aby mali čo robiť, zatiaľ čo on pracuje na svojich nových projektoch.


Ak má Musk náladu na nové auto, je jeden z mála ľudí na svete, ktorí si môžu dať vo firme vyrobiť presne to, čo chcú.


Napriek tomu, že nedávno utratil jeden milión dolárov na Lotus Esprit zo “Špióna, ktorý ma miloval“, ktorý chce zmeniť na fungujúci potápajúci sa dopravný prostriedok.


Ak zoberieme do úvahy posledné úspešné  testy v SpaceX-e, veríme, ak Musk povie, že môže vybudovať malé mesto ma Marse.

Preložil: Mária Ištočková

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialPost

Facebook komentár