Preco_Apple_investuje_do_veternych_elektrarni_v_Cine_2016

Najnovší obchod firmy Apple v Číne nemá nič spoločného so smartphonmi.

Táto obria technologická spoločnosť v najľudnatejšej krajine investuje do čínskej veternej energetiky, aby mohla dosiahnuť svoj cieľ, kde chce získať 100% svojej energie z obnoviteľných zdrojov.

Výrobca iPhonov tak nedávno dosiahol dohodu, v rámci ktoré kúpil 30% podiel v troch dcérskych spoločnostiach najväčšieho čínskeho výrobcu veterných turbín – Goldwind.

Súvisiace: 9 technologických trendov, ktoré budú od roku 2017 zarábať miliardy

Spoločnosti však nezverejnili informácie ohľadom toho, o akým objem finančných prostriedkov sa jednalo. Ale jedná sa o najväčší čistý energetický projekt k dnešnému dňu a prvý svojho druhu v oblasti veternej energie od firmy Apple. S týmto vyjadrením prišla viceprezidentka iniciatív firmy Apple – Lisa Jackson, pre štátom vlastnené noviny China Daily.

Veľký objem produktov firmy Apple je vyrobených v Číne a táto krajina predstavuje zhruba jednu pätinu predajov spoločnosti.

Ekologická skupina Greenpeace varovala, že výroba elektroniky v Číne vedie k navyšovaniu energetických potrieb od znečisťujúcich uhoľných elektrární.

Apple sa tak týmto presunom do obnoviteľnej energie snaží tento fakt čo najlepšie vyvrátiť. V poslednom roku oznámila rad solárnych projektov, vrátane jedného, ktorý je umiestnený v horách provincie Sečuan, kde panely boli navrhnuté tak, aby miestna populácia jakov sa medzi nimi mohla pásť. Taktiež sa snaží tlačiť svojich čínskych dodávateľov, aby využívali viac čistej energie.

Apple uviedla, že tieto nové projekty dodajú 285 megawattov čistej energie do Číny, čo by podľa vyjadrení firmy Apple malo kompenzovať niektoré z ďalších zdrojov, ktoré využívajú jej bezprostrední dodávatelia ako Foxconn, Lens, Catcher a Solvay.

Podľa správy OSN, uverejnenej v máji sa uviedlo: “Čína ponúka veľké množstvo príležitostí pre tieto iniciatívy. Krajina je najväčším svetovým investorom do obnoviteľných zdrojov energie, keďže v roku 2015 do veternej, solárnej a ďalších projektov naliala rekordných 102,9 miliárd dolárov.

Súvisiace: Pripravte sa na supercyklus s “nevídaným” dopytom po iPhone 8

Rovnako ako ostatné firmy, Apple kupuje obnoviteľné zdroje energie z veterných či solárnych energetických projektov a potom predáva energiu späť do siete za veľkoobchodné ceny. Výmenou za to, Apple dostane certifikáty z oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Ostatné technologické firmy, ako je Facebook a Google sa taktiež snažia dosiahnuť 100% cieľ obnoviteľnej energie. Google už skôr počas tohto mesiaca uviedol, že v roku 2017 chce dosiahnuť míľnik energie z obnoviteľných zdrojov. Firma Microsoft uviedla, že od roku 2014 je zo 100% napájaná energiou z obnoviteľných zdrojov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ABC, Fortune

Facebook komentár