Rusko musí urýchlene reformovať svoj energetický sektor, ak má zostať celosvetovým hráčom na energetických trhoch, podľa odborníkov a vedúci podnikov, ktorí sa stretli na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petersburg.

“Rusko potrebuje rozpoznať meniaci sa smer energeticky náročného priemyselné odvetvia a jeho produktov,” poznamenala Maria Van der Hoeven – výkonná riaditeľka Medzinárodnej energetickej agentúry na panelovej diskusii s ohľadom na ruskú energetickej účinnosť.

“Mnoho [dodávok energie] prichádza z Ruska, ale táto doba sa chýli ku koncu, vidíme revolúciu bridlicového plynu v USA: Takže niečo sa bude zmeniť. “Revolúcia na poli bridlic” v USA posunú ceny energií na celom svete smerom nadol a zvýšeniu konkurencie pre Rusko, ako dodávateľa energie.

Avšak, ropa a zemný plyn stále ešte účet pre veľkú a zvyšujúce sa podielu na ruských vývozov, čo prispieva okolo dvoch-tretín k celkového vývozu v roku 2012. Podľa agentúry Fitch Ratings je Rusko najviac závislým na rope spomedzi najväčších svetových 10. najväčších ekonomík, kde sektor ropy a zemného plynu tvorí 50 percent príjmov vládny tejto krajiny a až do výšky 20 percent z hodnoty hrubého domáceho produktu.

Vo svojom prejave na fóre, ruský vicepremiér Igor Šuvalov povedal, že ruská závislosť výnosov na rope a plyne výnosov je “veľká”, a že to treba zmeniť. Zníženie ruskej závislosti na vývoze energií je kľúčovou prioritou vlády, spolu s modernizáciou starnúcej infraštruktúry a ekonomiky tejto krajiny.

Van der Hoevenová dodala, že Rusko najmä plytvá v tom, ako využíva svoje energetické zdroje. “Je tu dosť ropy a zemného plynu [v Rusku], ale môžete ho použiť efektívnejším spôsobom, najmä preto, že podporuje hospodársky rast a zvyšuje konkurencieschopnosť priemyslu.”

Ruský minister energetiky, Alexander Novak, sa zhodol, že väčšia energetická účinnosť bude stimulovať ekonomiku, a povedal, že vláda potrebuje zaviesť nariadenia a stimuly s cieľom podporiť podniky, aby sa stali energeticky účinnejšie. “Nemali by sme sa toho báť. Poprel, že ruské energetické spoločnosti môže byť ochotné investovať do modernizácie, ale dodal: “. Prísne normy a pravidlá sú potrebné, rovnako ako motivácia.”

Jean Pascal Tricoire, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Schneider Electric súhlasil s tým, že Rusko potrebuje  skôr, než v budúcnosti investovať do energeticky účinných technológií,.

“Ak v budúcnosti chcete byť na vrchole budete musieť byť oveľa konkurencieschopnejšie, čo sa týka aktuálnej spotreby. Tieto kroky sú už na medzinárodných trhoch využívané,” ako poznamenal Tricoire. “Rusko je štvrtým najväčším tvorcom škodlivých emisií na planéte, ale to je aktuálna povesť o vašej spoločnosti a môžete jú zmeniť na schopnosť predávať svoje výrobky energeticky účinnejšie a formou moderných, čistých technológií. ” Dodal, že Rusko je štvrtým najväčším trhom pre spoločnosť Schneider Electric.

Generálny riaditeľ obra nórskeho plynu a ropy – Statoil sa zhodol, že Rusko potrebuje, aby sa stala energeticky účinnejšie, ale je si istí v dlhodobý domáci dopyt v krajine a to aj napriek jeho spomalenie hospodárskeho rastu.

“Dlhodobejšie veríme v hospodársky rast a zakladáme naše investície v týchto očakávaniach. Ekonomický rast sa vždy premieta do vyššieho dopytu po energii, ale ekonomická efektivita je dôležitá,” ako v Petrohrade poznamenal generálny riaditeľ spoločnosti Statoil – Helge Lund.

“Krátkodobosť  nedáva zmysel pre oblasť ropy a zemného plynu, musíme prijať investičné rozhodnutia na základe našich dlhodobých názorov,” poznamenal Lund a dodal, že dopyt z rozvíjajúcich sa trhov, ako je Rusko a Čína zostanú “kľúčovými faktormi” celosvetového trhu s energiou.

Zdroj: GlobalPost

Facebook komentár