Predaj_automobilov_v_cine_v_januari_klesol_o_18_percent

Celosvetový automobilový priemysel vedel, že prepuknutie koronavírusu bude škodlivé. Aktuálne Čína začína odhaľovať, ako negatívny by tento problém mohol byť.

Podľa čínskej asociácie výrobcov automobilov, hlavné automobilky minulý mesiac v krajine predali menej ako 2 milióny automobilov, čo je o 18% pokles oproti predchádzajúcemu roku. Skupina zostavuje svoje mesačné záznamy zbieraním údajov od výrobcov automobilov v Číne.

Vládou podporovaná priemyselná skupina uznala, že v januárovom veľkom poklese zohral úlohu nový koronavírus a pokles by mohol byť vo februári ešte výraznejší.

Združenie uviedlo, že vírus bude pre automobilový priemysel „obrovským šokom“ a dodáva, že jeho dopad bude horší ako epidémia SARS z roku 2003. Rast predaja automobilov v Číne sa v apríli 2003 spomalil na 13% a v máji na 8% – čo je výrazne nižšie ako 34% rast, ktorý bol zaznamenaný v marci toho roku. Priemysel sa však neskôr zotavil.

Koronavírus zasahuje čínsky automobilový priemysel, ktorý je už aj tak pod veľkým stresom. Podľa údajov asociácie, tržby v súčasnosti klesajú v 19 po sebe nasledujúcich mesiacoch. Šírenie vírusu, ktorý zabil viac ako 1 300 ľudí a nakazil najmenej 60 000 ďalších ľudí, ohrozuje, že recesiu tohto priemyslu ešte viac prehĺbi.

Priemyselná skupina uviedla, že vypuknutie choroby naruší čínsky automobilový dodávateľský reťazec a dodala, že táto choroba by mohla mať na celosvetový automobilový priemysel „motýlí efekt“.

Mnoho tovární na výrobu automobilov v Číne bolo už niekoľko týždňov zatvorených a ďalšie obmedzenia sú možné, pretože vláda sa snaží dostať vírus pod kontrolu. Napríklad automobilka Toyota minulý týždeň uviedla, že svoje závody v Číne znovu-otvorí najskôr až v pondelok.

Súvisiace: Kríza koronavírusu by mohla zavrieť automobilové závody po celom svete

Automobilová asociácia uviedla, že iba 59 z 183 tovární v Číne, ktoré vyrábajú kompletné v stredu pristúpilo k obnoveniu ich výroby. Odborníci sa obávajú, že automobilky po celom svete by sa mohli zastaviť, ak by dodávatelia náhradných dielov v Číne zostali dlhšie zatvorení.

Čínsky tlak na prijatie nových energetických vozidiel, ako sú elektrické alebo plug-in hybridné automobily, taktiež môže čeliť ťažkostiam. Predaj týchto automobilov v januári klesol o 54% na 44 000 vozidiel.

Predaj elektrických vozidiel už predtým klesal. Vláda už od minulého júla pristúpila k zníženiu dotácií na tieto typy vozidiel, keďže sa snaží zabrániť preplneniu trhu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár