Predaj_elektromobilov_v_Cine_budu_pokracovat_aj_napriek_znizeniu_dotacii

Explodujúci rast trhu s elektrickými vozidlami v Číne (EV) nebude spomaľovať z dôvodu drastického zníženia dotácií zo strany vlády.

Predaje automobilov v Číne počas roka 2018 sa zvýšili takmer o 62% na 1,3 milióna vozidiel (podľa Čínskej asociácie výrobcov automobilov). Táto organizácia očakáva predaj elektrických vozidiel v tomto roku na úrovni 1,6 milióna.

Čínska vláda však nedávno obmedzila dotácie pre elektromobily, ako aj znížila sumu, ktorú je ochotná poskytnúť príslušným spoločnostiam.

Nové pravidlá vydané 26. marca zasiahnu centrálne vládne dotácie, keďže úplne budú odstránené pre automobily na elektrický pohon s rozsahom pod 250 kilometrov (155 míľ). Drahšie elektromobily s vyššou špecifikáciou budú mať stimuly znížené až o 60%.

Úrady zároveň využili zákon, aby preniesli zodpovednosť za presunutie predaja nových energetických vozidiel mimo vlády a na výrobcov automobilov so sídlom v Číne.

Čínska automobilka produkujúca elektromobily – BYD Co, podporovaná svetoznámym investorom Warrenom Buffetom, minulý týždeň zaznamenala pokles svojich akcií po priznaní, že nové pravidlá ovplyvnili jej tržby za prvý štvrťrok.Predaj_elektromobilov_v_Cine_budu_pokracovat_aj_napriek_znizeniu_dotacii_1

Ratingová agentúra Fitch však v pondelok uviedla, že zvýšenie cien pre elektromobily v Číne je nepravdepodobné, pretože výrobcovia budú dotovať svojich zákazníkov a časť strát presunú na dodávateľov. Agentúra verí, že producenti elektromobilov budú aj naďalej „uprednostňovať objemy a podiel na trhu pred ziskovosťou“.

Nové pravidlá vstúpia do platnosti 26. júna a Fitch očakáva, že prechodné obdobie bude “ťahať dopredu” explóziu v raste predajov.

Agentúra Fitch vo svojej poznámke uviedla: “Podobne štvormesačné prechodné obdobie na zníženie dotácií v roku 2018 zvýšilo medziročný nárast predaja elektrických vozidiel o 123%, medzi mesiacmi február až máj, kým v nasledujúcich mesiacoch sa rast medziročne spomalil na rozsah 60% – 85%.“

Analytici spoločnosti Fitch varovali, že zatiaľ čo spotrebitelia by nemali byť ovplyvnení odstránením vládnych dotácií, niektorí výrobcovia automobilov v Číne pravdepodobne utrpia odliv peňažných tokov, keďže investičné náklady v týchto divíziách elektromobilov budú naďalej rásť.

Agentúra predpovedá, že čínsky trh s elektromobilmi bude v strednodobom horizonte rásť, pretože budúce uvedenie atraktívnejších modelov v roku 2019 povedie k zvýšeniu dopytu u spotrebiteľov.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár