ECB_oznamuje_ukoncenie_stimulov_krizy_prechadza_na_reinvesticie

Európska centrálna banka (ECB) formálne ukončí svoj viacročný program nákupu dlhopisov už na konci tohto mesiaca.

Centrálna banka však vo štvrtok plánuje opätovne investovať hotovosť zo splatných dlhopisov na dlhší časový úsek, čo je nad rámec ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb.

ECB tiež ponechala referenčné úrokové sadzby nezmenené. Euro po tomto rozhodnutí voči americkému doláru kleslo o 0,2 percenta.

Koniec QE

Vedúca rada ECB potvrdila, čo politickí predstavitelia uvádzali od leta, že od konca decembra zastavia rozširovanie kvantitatívneho uvoľňovania (QE) – keď nákupy dlhopisov klesnú z 15 miliárd eur mesačne na nulu.

Pre centrálnu banku sa jedná o historický moment, keďže prezident Mario Draghi začína demontovať jednu z jeho najspornejších politík.

V likvidácii svojho masívneho programu nákupu dlhopisov ECB uviedla, že plánuje minúť hotovosť zo splatných dlhopisov na nákup dodatočného dlhu.

Tieto nákupy sú navrhnuté tak, aby udržiavali náklady na prijaté úvery nižšie, až do roku 2021.

Teoreticky by otvorená časová línia mala politickým činiteľom umožniť, aby v prípade, že ekonomika klesne, vedeli posunúť dátum pre relatívne nízke náklady.

Program nákupu aktív ECB, v rámci ktorého banka kúpila viac ako 2,6 bilióna eur (2,9 bilióna dolárov), bol zavedeným v marci 2015 v snahe zachrániť ekonomiku eurozóny pred deflačnými silami a pre obnovenie dôvery.

Graf: 2006 – súčasnosť – Súvaha ECB
ECB_oznamuje_ukoncenie_stimulov_krizy_prechadza_na_reinvesticie_graf

Opatrenia sa všeobecne pripisujú tomu, že pomohli oživiť 19-členný menový blok po dvojitom poklese vrámci recesie a zostatkov z dôsledkov okolo európskej dlhovej krízy.

Carsten Brzeski, korý je hlavným ekonómom ING vo štvrtok poznamenal: “Vďaka najvýznamnejším opatreniam ECB na boj s krízou, cez niekoľko neznámych nástrojov, sa jedná o veľkú otázku, čo bude ďalej?”

Brzeski dodal: “Zdá sa, že ECB chce držať čo najviac kariet v blízkosti svojho hrudníka.”

Rozhodnutie centrálnej banky ukončiť QE po takmer štyroch rokoch sa považuje za symbolizujúce ukončenie krízovej politiky v eurozóne, aj napriek tomu, že pre Európu to prichádza v náročnom období.

Súvisiace: Inflácia v eurozóne rastie ako sa ECB približuje ukončeniu nákupu dlhopisov

Taliansko s Európskou komisiou rieši svoje plány okolo výdavkov, zatiaľ čo francúzsky prezident napriek svojmu rozpočtu navýšil objem finančných prostriedkov pre dôchodcov a pracujúcich s nízkymi príjmami, v snahe ukončiť násilné protesty “žltých viest”.

Zložitosť záležitostí okolo Brexitu predstavuje ďalšiu vlnu neistoty. Britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok prežila hlasovanie o nedôvere strany, hoci sa zdá, že nie je bližšie k zabezpečeniu dohody o rozvode s EÚ.

Britská líderka včera v Bruseli lobovala u európskych lídrov o pomoc, tesne niekoľko týždňov, odkedy parlament potrebuje schváliť dohodu, ktorá zabráni chaotickému odchodu z bloku.

Čo to znamená pre Fed?

Stretnutie ECB prišlo týždeň pred decembrovým zasadnutím Federálneho rezervného systému, kde sa očakáva zvýšenie úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu.

Očakávania Fedu sa však v posledných niekoľkých týždňoch dramaticky zmenili, pričom ekonómovia už neočakávajú automatický rast sadzieb v marci o štvrť percentuálneho bodu, vzhľadom na trhové turbulencie a známky pomalšieho rastu.

Trhy s futures kontraktmi sú ocenené na menej ako jedno navýšenie sadzieb počas budúceho roka, poom ako v priebehu budúceho týždňa zrealizuje očakávaný rast úrokových sadzieb.

Fed na rok 2019 predpovedal tri navýšenia sadzieb, ale analytici s ohľadom na Fed tvrdia, že by mohli znížiť svoju prognózu na základe nedávnych komentárov od predstaviteľov Fedu a zhoršeného pohľadu na ekonomiku v priebehu budúce roka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár