ECB_obmedzuje_zvysovanie_urokovych_sadzieb_ked_ekonomika_spomaluje

Je to oficiálne: Mario Draghi nebude môcť vykonať zvýšenie úrokových sadzieb skôr, než v októbri opustí post vedúcej pozície Európskej centrálnej banky (ECB) po ôsmich rokoch.

V reakcii na prudké spomalenie európskeho hospodárstva Európska centrálna banka vo štvrtok oznámila, že očakáva, že úrokové sadzby zostanú nezmenené na ich rekordne nízkych úrovniach minimálne do konca roka 2019. Taktiež oznámila sériu nových (lacných) úverov pre banky.

ECB vo vyhlásení uviedla: “Tieto nové operácie pomôžu zachovať priaznivé podmienky v oblasti bankových úverov a povedú k realizácií hladkej menovej politiky.”

ECB predtým uviedla, že očakáva, že sadzby zostanú na súčasných úrovniach “minimálne do leta roka 2019”, avšak podľa aktuálnych vyjadrení rast úrokových sadzieb pred ukončením Draghiho mandátu nebude možným.

ECB ukončila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania v decembri, po vytvorení nových finančných prostriedkov od roku 2015 o objeme 2,6 bilióna eur (3 bilióny dolárov).

Centrálna banka vo vyhlásení uviedla: “Nová séria štvrťročných cielených dlhodobejších refinančných operácií (TLTRO-III) sa začne v septembri 2019 a skončí v marci 2021, pričom každá z nich bude mať dvojročnú splatnosť.“

TLTRO sú lacné pôžičky, ktoré ECB poskytuje bankám Eurozóny. V dôsledku toho veritelia dokážu poskytnúť zákazníkom lepšie úverové podmienky, čo naopak vedie k stimulácií reálnej ekonomiky.

TLTRO III od ECB je treťou injekciou stimulov tohto druhu. Ak by komerčné banky tieto finančné prostriedky požičali do reálnej ekonomiky, následne z toho budú dostávať hotovosť – namiesto toho, aby museli platiť úroky z úverov.

Súvisiace:
ECB oznamuje ukončenie stimulov krízy, prechádza na reinvestície
Program nákupu dlhopisov ECB mohol maskovať hlavné riziká

Tento mechanizmus bol zavedený po prvýkrát v roku 2014 a druhýkrát v marci roku 2016.

Rozhodnutie centrálnej banky prichádza v čase, kedy sa v eurozóne navyšujú obavy z rastu. Údaje z januára ukázali, že ekonomika počas posledných troch mesiacov roku 2018 pokračovala v najnižšom tempe rastu za posledné štyri roky.

Predseda ECB – Mario Draghi pre nové opatrenia tiež spomenul niekoľko externých rizík.

Draghi dnes pred novinármi uviedol: “Zdá sa, že pretrvávajúca neistota súvisiaca s geopolitickými faktormi, hrozbou protekcionizmu a zraniteľnosťou na rozvíjajúcich, na ekonomickom sentimente zanecháva stopy.”

Výnosy európskych dlhopisov po oznámení klesli. Eura sa tiež voči americkému doláru obchodovalo na nižších úrovniach okolo 1,1251 dolára. Akcie európskych bánk spočiatku rástli, ale následne zisky vytratili.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Reuters

Facebook komentár