Môj dobrý priateľ a ja sme niekoľko rokov diskutovali o tom, čo tvorí zdravé stravovanie.

A aj keď spolu nie vždy súhlasíme, v jeden deň som prišiel na to, že existuje obrovská podobnosť medzi zdravým stravovaním a úspešným investovaním.

Rovnaké zásady, ktoré vedú k dlhému životu, taktiež zabezpečia dlhé fungovanie vášho portfólia. Tu je prečo..

Súvisiace: Investičné rady od Jima Rogersa, Warrena Buffeta a Douga Caseyho

Stravovanie je to najzákladnejšie z pomedzi bytostných činností. A keďže tisíce vedeckých výskumov so zameraním na stravovanie bolo vypracovaných počas posledných šesťdesiatich rokov, mysleli by ste si, že existuje široká zhoda ohľadom správnej výživy človeka.

To ale nie je ten prípad.

Napríklad americké vládne smernice hovoria, že by sme mali konzumovať celé zrná. Napriek tomu veľa odborníkov, vrátane Dr. Williama Davisa – kardiológa a najpredávanejšieho autora titulu Wheat Belly, trvajú na tom, že pšenica, dokonca celozrná, je prvotným vinníkom stojacim za obezitou a ďalšími zdravotnými problémami, ktoré spôsobuje.

V knihe „The China Study“, Dr. T. Colin Campbell uviedol presvedčivý dôkaz, že nasýtené tuky v živočíšnych produktoch dramaticky skracujú náš život. Napriek tomu v knihe „The Big Fat Surprise“, autorka Nina Teicholz rozoberá štatistické dáta a nabáda nás, aby sme jedli nie len to, čo je zdravé, ale čo tiež nasýti hlad: mäso, syry, vajcia a maslo.

V ďalšej knihe „Eat to Live“, Dr. Joel Fuhrman, lekár a výskumník v oblasti zdravej výživy, zdôrazňuje, že konzumovanie ovocia a zeleniny – najmä kapusty, cibule, húb, čučoriedok, černíc a granátových jabĺk – dramaticky znižujú riziko rakoviny. Lenže, autor vedeckých článkov v New York Times, George Johnson vyhlásil zo stretnutia americkej asociácie pre výskum rakoviny, ktoré sa konalo minulý mesiac, že spojenie medzi tzv. „super jedlom“ a redukciou rakoviny je nedokázané a že „v žiadnom prípade nie je dôkaz o takejto ochrane, ktorý by bol považovaný za presvedčivý“.

Súvisiace: Ako mladí milionári zo sektora technológií investujú

Ukazovanie prstom

Čo robí veci ešte viac frustrujúce pre nás laikov je, že každá strana ukazuje na veľké, náhodné, slepé štúdie, ktoré podporujú ich tvrdenia, zatiaľ čo súčasne ukazujú prstom na protiľahlé štúdie a ich zistenia opisujú ako „chybné“.

Problémom samozrejme je, že je náročné určiť aký má určitý typ stravovania vplyv na rôzne zdravotné výsledky. Ľudia, ktorí sa stravujú najzdravšie majú taktiež tendenciu zdržať sa fajčenia, pijú alkohol len v obmedzenej miere (ak vôbec), pravidelne cvičia a každý rok sa podrobujú preventívnej prehliadke. Tí, ktorí sa stravujú najhoršie sa často prikláňajú k iným nezdravým zvykom. A väčšina z nás je niekde uprostred. Toto robí náročné korelovať nárasty a poklesy rôznych chorôb s určitým typom stravovania.
Avšak, niektoré zistenia sú tak dobre potvrdené, že dostatočne informovaný ľudia už k nim viac nevyjadrujú svoj nesúhlas. Napríklad vieme, že konzumovanie vysokého množstva cukru, tuku, soli, spracovaných jedál, tabaku a alkoholu je pre zdravie zničujúce. Z rovnakého dôvodu nikto nepochybuje o tom, že to najzdravšie čo môžete jesť je ovocie, zelenina, strukoviny, orechy a zrná.

Široké zásady

Čo to všetko má spoločné s úspešným investovaním? Je toho vlastne dosť.

Rovnako ako existuje viac ako jeden spôsob zdravého stravovania, existuje aj viac ako jeden spôsob na úspešné investovanie. Trik spočíva vo vyhnutí sa najhorším veciam – cukru, solí, a spracovaným potravinám v investovaní – a využití výhody v jednoznačne dobrých veciach.

Skrátka, chcete aby vaše portfólio dostávalo živiny potrebné na jeho dlhé fungovanie. Prečo je toto tak dôležité?

Súvisiace: 6 tipov Jacka Bogla ako naučiť deti investovať

Pretože žijeme vo svete skromných dlhopisových výnosov, bohato ocenených akcií, zanikajúcich firemných dôchodkov a systém sociálneho zabezpečenia (minimálne pre mladých ľudí) je spravodlivo opisovaný ako tikajúca bomba.

Američania žijú dlhšie než kedykoľvek predtým. A vy nechcete aby vaše portfólio otrčilo kopytá skôr než vy.

Úspešné investovanie.

Preložil: Marián Bednarčík

Zdroj: InvesmentU

Facebook komentár