Alwaleed bin Talal a princ Mohammed bin Salman.

Alwaleed bin Talal a princ Mohammed bin Salman.

Takmer 15 mesiacov po zadržaní desiatok najbohatších a najvplyvnejších ľudí v Saudskej Arábii a ich následnom uväznení v hotely Ritz-Carlton v Rijáde, korunný princ Mohammed bin Salman prišiel s vyjadreniami okolo rozsiahleho úspechu.

Protikorupčná komisia pod vedením korunného princa uviedla, že celkovo od 87 zadržaných ľudí získali približne 107 miliárd dolárov, čo je suma vrámci hotovosti, nehnuteľností, spoločností a cenných papierov.

Okrem potvrdenia platby vo výške 1 miliardy dolárov od bývalého vedúceho predstaviteľa národnej gardy, vláda nerozoberala jednotlivé presuny aktív. Pred menej ako štyrmi mesiacmi korunný princ pre agentúru Bloomberg News poznamenal, že od väznených bolo nazhromaždených 35 miliárd dolárov. Overenie týchto presunov je náročnejšie pre nepriehľadnosť trhov Saudskej Arábie. Úzko držané spoločnosti zriedkavo zverejňujú finančné údaje a hodnota nehnuteľností – výhodný majetok mnohých bohatých Saudov – je pre kupujúcich krytý nezaznamenanými transakciami a obmedzeniami.

Zadržaní už viac ako rok trpia väzneniu. Saudsko-etiópsky miliardár Mohamed Al Amoudi bol oslobodený len minulú nedeľu po tom, čo bol zadržaný na nezverejnenom mieste z dôvodu obvinení z korupcie. V priebehu niekoľkých týždňov boli tiež prepustení: filantrop a bývalý minister vlády Amr Al-Dabbagh; bývalý partner spoločnosti McKinsey & Co. Hani Khoja; a Sami Baroum, bývalý riaditeľ jednej z najväčších potravinárskych spoločností kráľovstva.

Súvisiace: Mladý princ Saudskej Arábie vykonal bleskový zásah

Orgány po uväznení, týmto bohatým jednotlivcom obmedzili životy, keďže čelia zákazom cestovania do zahraničia a zvýšenému dohľadu.

Toto je posledný stav majetku štyroch miliardárov:

Princ Alwaleed bin Talal Al Saud

Dátum vydania: január 2018
Zmena čistej hodnoty majetku odo dňa jeho zatknutia: zníženie o 4 miliardy na 15 miliárd dolárov

Pravdepodobne najpopulárnejším cieľom zákroku bol Alwaleed, ktorý bol prepusteným po 83 dňoch od zadržania, kedy vyzeral omnoho chudšie, ale chváli vedenie kráľovstva. Krátko na to pre agentúru Bloomberg poznamenal, že s vládou podpísal tajné “potvrdenie porozumenia” a že operácie vrámci jeho obchodného impéria sa vrátili k normálu. Akcie jeho investičnej skupiny Kingdom Holding Co. od jeho zatknutia klesli o 22 percent.

Alwaleed, ktorý je najbohatším jednotlivcom Saudskej Arábie má v spoločnosti 95% podiel, ktorá tvorí polovicu jeho čistého majetku. V októbri spoločnosť Kingdom Holding podpísala pôžičku vo výške 1 miliardy dolárov, čo predstavovalo prvé financovanie od jeho zatknutia a generálny riaditeľ spoločnosti minulý mesiac poznamenal, že zvažuje odklon niektorých investícií v rámci sektora nehnuteľností. Alwaleed, známy ako neustály cestovateľ, má zakázané cestovať do zahraničia. Mimo Blízkeho východu má aktíva v hodnote okolo 2,6 miliardy dolárov.

Mohammed Al Amoudi

Dátum vydania: január 2019
Zmena čistej hodnoty majetku od zatknutia: pokles o 1,4 miliardy dolárov na 8,7 miliardy dolárov

Druhý najbohatší jednotlivec Saudskej Arábie – Al Amoudi bol prepustený 27. januára, teda šesť týždňov po tom, ako saudskí predstavitelia potvrdili, že bol obvinený z korupcie a úplatkárstva a následne bude súdený. Jeho bohatstvo vzniklo vládnou zmluvou počas vlády kráľa Fahda a teraz je väčšinou zviazané s majetkom mimo kráľovstva.

Vlastní najväčšiu palivovú spoločnosť vo Švédsku a je najväčším individuálnym investorom v rodnej Etiópii, kde vlastní zlaté bane, hotely a poľnohospodárske traktáty. Zatiaľ čo jeho firmy počas zadržania v zahraničí pokračovali vo svojej činnosti nezávisle, stav a kontrola jeho majetku v Saudskej Arábií – vrátane reťazca čerpacích staníc a inžinierskej firmy – je nejasná. Podľa osoby blízkej miliardárovi, ktorý žiadal, aby jeho identita nebola zverejnená, pretože nebol oprávnený verejne sa vyjadrovať, poznamenal, že Al Amoudi je zdravý a v dobrej nálade a taktiež sa už stretáva s vedúcimi predstaviteľmi svojich firiem.

Saleh Kamel

Dátum vydania: január 2018
Zmena čistej hodnoty majetku: znížená o 700 miliónov dolárov na 3 miliardy dolárov

Kamel, ktorý je podnikateľom z oblasti financií a zdravotníctva je priekopníkom moderných islamských financií. Jeho bohatstvo pochádza z bankovej skupiny Albaraka Banking v Bahrajne a Dallah Albaraka, rozľahlej holdingovej spoločnosti Jeddah, kontrolujúcej podniky, ktoré zahŕňajú sektory zdravotnej starostlivosti, nehnuteľnosti a produkciu potravín.

Kamel bol tiež jedným z najstarších mediálnych magnátov v Saudskej Arábii. V sedemdesiatych rokoch založil jednu z prvých televíznych spoločností v krajine a bol prvým investorom v regionálnom mediálnom gigante Middle East Broadcasting Center, ktorého predseda Waleed Al Ibrahim bol tiež zadržaný a prepustený v januári 2018.

Podľa ľudí, ktorí boli oboznámení s touto záležitosťou, po presune do hotela Ritz, vláda prevzala kontrolu nad 60% MBC, vrátane akcií patriacich Kamelovej rodiny, zatiaľ čo Al Ibrahim si zachoval svoj podiel vo výške 40%.

Súvisiace: Luxusný hotel Ritz-Carlton, v ktorom sú zadržiavaní saudskoarabskí boháči

Fawaz Alhokair

Dátum vydania: január 2018
Zmena čistej hodnoty majetku: znížená o 520 miliónov dolárov na približne 950 miliónov dolárov

Alhokair je spoluzakladateľom a hlavným akcionárom skupiny Fawaz Alhokair Group, franšízovej maloobchodnej spoločnosti, ktorú založil spolu so svojimi bratmi v roku 1990. Vtedajší úradník poznamenal, že bol oslobodeným po dosiahnutí dohody s vládou.

Spoločnosť sa chystá predať 30 percent svojich akcií v divízií arabských nákupných centier – Arabian Centres, ktorá bola predtým pozastavenou z dôvodu zatknutia Alhokaira. Akcie spoločnosti kde vlastní 23 percent podiel, podľa nedávneho vyjadrenia Saudskej burzy klesli od jeho zadržania o 41 percent.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár