Saudsky_princ_Alwaleed_po_vazbe_ohlasil_prvu_velku_investiciu

Najznámejší investor Saudskej Arábie je späť.

Princ Alwaleed bin Talal, ktorý je dlhoročným investorom v celosvetových spoločnostiach vrátane Citigroup, Twitter, Lyft a hotelového reťazca Four Seasons, oznámil transakciu vo výške 270 miliónov dolárov, smerujúcu do francúzskej hudobnej spoločnosti Deezer.

Investícia do firmy Deezer je prvou veľkou medzinárodnou dohodou princa od januára, kedy ho prepustili z trojmesačnej väzby v hoteli Ritz-Carlton v saudsko-arabskom Rijáde po zákroku zo strany saudských vládnych predstaviteľov. Väzba, po ktorej bol princ objavil chudší a šedivejší, bola súčasťou toho, čo saudskí úradníci nazývali protikorupčným zásahom, ktorý bol zameraný na mnohých jednotlivcov z kráľovských elít.

Súvisiace: Mladý princ Saudskej Arábie vykonal bleskový zásah

Saudskí predstavitelia v tom čase uviedli, že s princom dosiahli dohodu umožňujúcu jeho prepustenie. Princ Alwaleed tvrdil, že je nevinný a hovorí, že jeho zadržanie bolo výsledkom “nedorozumenia”.

Podľa podmienok novej dohody princ obdrží akcie spoločnosti Deezer výmenou za exkluzívny audio a video obsah zo strany saudskej mediálnej spoločnosti, ktorú kontroluje spoločnosť Rotana Group. Vo vyhlásení princ Alwaleed uviedol, že dohoda “predstavuje jednu z mnohých prémiových investícií, ktoré sme pre našich akcionárov vždy hľadali.”

Dohoda sa uskutočnila prostredníctvom princovej investičnej spoločnosti známej ako Kingdom Holding Company, ktorú mohol viesť aj napriek svojmu pobytu v Rijádskom hotely – Ritz. Napriek tomu že jeho zadržanie vyvolalo ostré otázky o budúcej autonómii princa Alwaleeda, vrátane otázok ohľadom toho, či by mohol aj naďalej slobodne investovať do medzinárodných spoločností a nehnuteľností.

Princ sa od svojho prepustenia snažil ukázať pozitívny vzťah so saudskými predstaviteľmi. Vo februári oznámil investíciu vo výške 500 000 dolárov v miestnych futbalových kluboch. Návštevníci webovej stránky skupiny Kingdom Holding Company, na ktorej sa uvádza, že spravuje aktíva vo výške 12,5 miliárd dolárov, sú v súčasnosti vítaní s tým, že vláda “plne dôveruje” princovej holdingovej spoločnosti. Pred dvoma týždňami princ Alwaleed zverejnil fotografiu s korunným princom Mohammed bin Salmanom, ktorý celý zákrok viedol.

Kacy Grine, ktorý je investičným bankárom a poradcom princa poznamenal: “Pokračujúc vpred, princ Alwaleed sa primárne zaujíma o investície do médií a technológií,” … “Myslím si, že ďalším oblasťami pre princa budú podobné kroky v oblasti televíznej a filmovej oblasti.” Pán Grine dodal, že Netflix alebo Amazon sú potenciálnymi partnermi.

Súvisiace: Saudský princ Alwaleed bin Talal rokuje o urovnaní s vládou

Dohoda so spoločnosťou Deezer je podľa Grineho “definitívnym návratom v porovnaní so situáciou pred niekoľkými mesiacmi.”

Princa Alwaleeda zatiaľ nebolo možné kontaktovať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár