Miteb bin Abdullah

Miteb bin Abdullah

Saudský princ Miteb bin Abdullah, ktorý bol zadržaný začiatkom tohto mesiaca v boji proti korupcii, bol prepustený potom, ako štátnym orgánom za svoju slobodu zaplatil viac ako 1 miliardu dolárov.

Princ Miteb, ktorý bol kedysi videný ako kandidát na trón, sa nachádzal medzi stovkami ďalších vysokých predstaviteľov z oblasti politiky a obchodu, ktorí boli začiatkom novembra zatknutí, v rámci náhleho boja proti korupcii.

Súvisiace: Mladý princ Saudskej Arábie vykonal bleskový zásah

64-ročný bratranec korunného princa Mohammeda bin Salmana bol údajne počas dnešného dňa prepustený, keďže súhlasil z “prijateľnou dohodou o urovnaní”. S tou informáciou prišla agentúra Reuters, s odkazom na vládny zdroj. Tlačová agentúra AFP citovala aj zdroj blízky vláde, ktorý odhalil detaily okolo vydania.

Výška vyrovnania nebola zverejnená, ale podľa hlásení princ Miteb mal za svoju slobodu zaplatiť viac ako 1 miliardu dolárov.

So saudskou vládou tak dohodu o prepustení dosiahli najmenej traja ďalší jednotlivci.

Saudskí úradníci sa snažili uzavrieť dohody s niektorými zadržanými osobami a požiadali ich o odovzdanie majetku a hotovosti výmenou za ich slobodu.

Súvisiace: Luxusný hotel Ritz-Carlton, v ktorom sú zadržiavaní saudskoarabskí boháči

Denník Financial Times v polovici novembra poznamenal, že Saudská vláda v niektorých prípadoch u podozrivých usilovala o získanie až 70 percent majetku. Mimosúdne vyrovnania majú podľa správ potenciál nasmerovať stovky miliárd dolárov (ktoré boli údajne nahromadené korupciou) späť, do vyčerpaných štátnych fondov.

Na začiatku mesiaca, korunný princ Mohammed bin Salman nariadil zatknutie členov kráľovskej rodiny, úradníkov a podnikateľov. Kráľovskí predstavitelia opísali tieto mimoriadne kroky ako zákrok proti korupcii, zatiaľ čo iní ho označili za stratégiu podchytenia moci, čo malo pomôcť vyrovnať sa s očakávaným nástupom na trón pre 32-ročného Mohammeda bin Salmana.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár