Saudska_Arabia_prisla_s_otimistickym_vyhladom_na_rok_2018

Saudská Arábia očakáva, že sa jej ekonomike v roku 2018 podarí odraziť. 2018 predstavuje zásadný rok pre návrhy princa Mohammeda bin Salmana, keďže sa snaží zamerať mimo oblasti ropy. Úrady sa zároveň snažia uľahčiť úsporné opatrenia, ktoré mali negatívne vplyvy na rast.

Počas tohto týždňa minister financií Mohammed Al-Jadaan v rozhovore pre Bloomberg TV v Rijáde poznamenal: “Očakáva sa, že hospodárstvo, ktoré sa nachádza mimo sektora ropy, ktoré je motorom vytvárania pracovných miest v kráľovstve, “porastie nad úroveň 3 percent.” Jedná sa dvojnásobok sadzby roka 2017.

Po dvoch rokoch úsporných opatrení si saudskí úradníci vybrali plány, ktorými sa snažia vyvážiť potrebu obnovy okolo zdrojov štátnej pokladnice a zároveň zabrániť kolapsu súkromných podnikov. Rozvíjajúce sa hospodárstvo by mohlo uľahčiť pokrok v kľúčových prvkoch, dlhodobého plánu princa pre rok 2018, vrátane predaja podielu v štátnom ropnom gigante Aramco, ktorý by pomohol vytvoriť najväčší svetový štátny fond suverénneho kapitálu.

Súvisiace: Saudská Arábia vydá prvé turistické víza už v roku 2018

Vláda plánuje zvýšiť celkové výdavky na 1,1 bilióna ryalov (293 miliárd dolárov) z 926 miliárd v roku 2017. Tento nárast by mal byť určitou podporou proti opatreniam na zvýšenie príjmov, ako je zavedenie zdanenia pridanej hodnoty a poplatku, ktorý platia spoločnosti za zahraničných pracovníkov. Očakáva sa, že celkový rast by sa mal opäť zvýšiť na 2,7%, keďže ceny ropy v roku 2017 poklesli o 0,5%.

Zníženie deficitu. Vyššie príjmy, najmä z predaja ropy, pomáhajú Saudskej Arábii znížiť rozpočtové deficity
Saudska_Arabia_prisla_s_otimistickym_vyhladom_na_rok_2018_1

Očakáva sa, že príjmy mimo ropy vzrastú na 291 miliárd riyalov z 256 miliárd riyalov, pričom celkové príjmy vzrastú o 12,5% na 783 miliárd riyalov. Vláda očakáva, že rozpočtový deficit sa tento rok zníži na približne 7,3 percenta hrubého domáceho produktu, z takmer 9 percent.

Minister hospodárstva, Mohammad Al Tuwaijri na tlačovej konferencii v Rijáde poznamenal: “Kráľovstvo vo svojom fiškálnom plánovaní považovalo za vhodné posunúť sa k optimistickejšímu scenáru. “Sme veľmi spokojní s tým, čo sa stalo v roku 2017 a v tejto ceste budeme pokračovať.”

Ekonomika Saudskej arábie sa v tomto roku znížila o 0,5 percenta, po tom, ako kráľovstvo viedlo snahy OPEC-u a členov OPEC-u o zníženie produkcie ropy, pre zvýšenie cien a úsporné opatrenia zamerané mimo ropný priemyseľ.

Ziad Daoud, ktorý je ekonómom agentúry Bloomberg v Dubaji poznamenal: “Aktuálny Saudský rozpočet znamená prerušenie predchádzajúcej stratégie, okolo podstatného zníženia deficitu. To je rozumné a v budúcom roku pomôže hospodárstvu rásť o niečo rýchlejšie,” … “Ak však ceny ropy neustúpia, bude potrebná ďalšia konsolidácia, aby sa verejné financie udržali na udržateľnom základe.”

Kým cena ropy Brent v tomto roku vzrástla o viac ako 10 percent na 63,83 dolárov za barel, stále sú výrazne pod najvyššou úrovňou z roku 2014. S cieľom vyrovnať svoj rozpočet, podľa analytikov agentúry Bloomberg, Saudská Arábia v budúcom roku potrebuje cenu ropy na úrovni 87 dolárov za barel.

Vláda pre rok 2018 vyčlenila výdavky na obranu o objeme 210 miliárd rialov, čo je menej ako v minulom roku, ale táto najväčšia zložka v novom rozpočte aj tak prekonáva vzdelávanie.

Saudska_Arabia_prisla_s_otimistickym_vyhladom_na_rok_2018_graf_2

Vláda, ktorú vedie kráľ Salman, schválila rozpočet krátko po tom, ako saudské sily vyhlásili, že zachytili balistickú strelu vystrelenú pro-iránskymi jemenskými povstalcami na hlavný kráľovský palác, čo je znamením rastúceho zapletenia Saudskej Arábie do regionálnych konfliktov, cez ktoré sa snaží princ Mohamed obmedziť rastúci vplyv Iránu na Blízkom východe.

Súvisiace: Luxusný hotel Ritz-Carlton, v ktorom sú zadržiavaní saudskoarabskí boháči

Medzi ďalšie najdôležitejšie body zverejnenia rozpočtu Saudskej Arábie pre rok 2018 patria:

* Cieľ na dosiahnutie fiškálnej bilancie sa oneskoril do roku 2023, namiesto roku 2019
* Vládny plán výdavkov zahŕňa 83 miliárd rivalov, z fondu štátnych investičných fondov a 50 miliárd rivalov z národných rozvojových fondov, okrem 978 miliárd rivalov pridelených v rozpočte
* Očakáva sa, že inflácia dosiahne 5,7 percenta, od zápornej sadzby na konci roka 2017
* Vláda očakáva, že v roku 2018 uhradí 32 miliárd rivalov na program okolo prevodu peňazí, ktorého cieľom je chrániť saudské rodiny so strednými a nižšými príjmami, od plánovaného zvýšenia cien pohonných hmôt a elektriny.

Graf: Pomalý pokrok. Saudským príjmom pre rok 2018 budú aj cez novú daň, naďalej dominovať predaje ropy
Saudska_Arabia_prisla_s_otimistickym_vyhladom_na_rok_2018_graf_3

Vláda počas minulého týždňa oznámila balík stimulačných opatrení o objeme 72 miliárd. Úradníci uviedli, že povedie k pomalšiemu zvýšeniu domácich cien pohonných hmôt, ako sa predtým myslelo. Minister financií v utorok poznamenal, že tieto peniaze budú slúžiť na obdobie 3 rokov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár