Saudsky_princ_Alwaleed_bin_Talal_rokuje_o_urovnani_s_vladou

Miliardár zo Saudskej Arábie a princ Alwaleed bin Talal, ktorý je držaný viac ako dva mesiace v boji proti korupcii, rokuje o možnom urovnaní s úradmi, ale doteraz sa nedohodol na podmienkach. S týmto vyjadrením prišiel vedúci úradník Saudskej Arábie.

Princ Alwaleed, ktorého čistú hodnotu majetku časopis Forbes odhaduje na 17 miliárd dolárov, je predsedom a vlastníkom medzinárodnej investičnej spoločnosti Kingdom Holding a jedným z najvýznamnejších podnikateľov v krajine.

Úradník pod podmienkou anonymity, na základe vládnych nariadení poznamenal: “Ponúkol určitú hodnotu, ale nezodpovedá požadovaným číslam a až do dnešného dňa ju generálny prokurátor neschválil.”

Druhý zdroj oboznámený s prípadom princa Alwaleeda, v sobotu pre agentúru Reuters uviedol, že saudskej vláde ponúkol “dar”, čo by zabránilo akémukoľvek ovineniu a to z majetku, ktorý si vybral. Vláda však podľa zdroja tieto podmienky odmietla.

Na začiatku novembra boli princ Alwaleed, spoločne s desiatkami ďalších členov politickej a podnikatelskej elity Saudskej Arábii, v reštriktívnom zákroku zadržaní a aj ďalej sú držaní v luxusnom hoteli Ritz Carlton, keďže úrady sa so zadržanými snažia dosiahnuť tzv. dohodu.

Saudskí predstavitelia tvrdia, že majú za cieľ vo forme finančných prostriedkov získať približne 100 miliárd dolárov, ktoré oprávnene patria štátu. Korunný princ Mohammed bin Salman, ktorý zákrok spustil uviedol, že chce rýchlo uzavrieť existujúce prípady a očakáva, že s dohodu bude súhlasiť väčšina podozrivých.

Súvisiace: Luxusný hotel Ritz-Carlton, v ktorom sú zadržiavaní saudskoarabskí boháči

Saudský predstaviteľ pre agentúru Reuters krátko po jeho zadržaní poznamenal: “Medzi obvinenia proti pricovi Alwaleedovi patrí pranie špinavých peňazí, podplácanie a ovplyvňovanie úradníkov. Ani on, ani jeho spoločnosť obvinenia verejne nekomentovali.

Spoločnosť Kingdom Holding, ktorá uviedla, že pokračuje v normálnom režime, neodpovedala na žiadosti o pripomienky, keď bola požiadaná o akékoľvek vyjadrenia, smerom k obvinení.

Stavebný gigant Saudskej Arábie – Saudi Binladin Group v sobotu uviedol, že niektorí jeho akcionári v dohode s úradmi, môžu preniesť časť svojho podielu na štát. Predseda Bakr bin Ládin a niekoľko členov rodiny boli v tomto zásahu taktiež zadržaní.

Koncom novembra sa podľa vyjadraní saudského úradníka, najvyšší saudský princ Miteb bin Abdullah (kedysi videný ako vedúci kandidát na trón) oslobodil, po dosiahnutí dohody s orgánmi, ktorá zahŕňala uhradenie viac ako jednej miliardy dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár