Saudsky_princ_uz_investuje_viac_do_Uberu_Stredneho_vychodu

Konkurent spoločnosti Uber na Strednom východe získal veľkú finančnú podporu.

Careem, ktorá je taxi aplikáciou z Dubaja získala 200 miliónov dolárov v rámci kola financovania pod vedením Saudského princa Alwaleeda Bin Talala.

Podľa osoby oboznámenej so znalosťou dohody, investícia jeho spoločnosti – Kingdom Holding, ohodnocuje Careem na viac ako 2 miliardy dolárov. To je nárast z 886 miliónov dolárov v roku 2017, kedy Kingdom Holding kúpil 7% podiel v spoločnosti Careem.

Prichádza však v čase, kedy sieť obchodných väzieb a technologických investícií Saudskej Arábie prichádza pod intenzívny dohľad po nevysvetliteľnom zmiznutí novinára Jamal Khashoggiho. Naposledy bol videný keď vstúpil do saudského konzulátu v Istanbule, pred viac ako 2 týždňami.

Tureckí predstavitelia poznamenali, že bol zabitý v konzuláte. Saudské úrady doteraz tvrdili, že Khashoggi opustil konzulát v ten istý deň, ale neposkytli žiadny dôkaz tohto tvrdenia.

Niektoré veľké mená v celosvetovom obchode a financií odvtedy zrušili svoju účasť na budúco-týždňovej investičnej konferencií v Rijáde.

Kingdom Holding za svoj podiel vo firme Careem v roku 2017 zaplatil 62 miliónov dolárov. Spoločnosť Careem vo svojom štvrtkovom vyhlásení očakávala, že posledné kolo financovania presiahne 500 miliónov dolárov.

Careem pôsobí vo viac ako 120 mestách na Blízkom východe, severnej Afrike, Turecku a Pakistane. Ďalšími akcionármi sú japonská spoločnosť Rakuten, spoločnosť Saudi Telecom, nemecká spoločnosť Daimler a čínska spoločnosť Didi Chuxing.

Posledného kola financovania sa Rakuten taktiež zúčastnila.

Princ Alwaleed bin Talal bol medzi desiatkami členov kráľovskej rodiny, vládnych predstaviteľov a významných podnikateľov, ktorí boli zatknutí v novembri, v rámci zákroku proti údajnej korupcii v kráľovstve.

Súvisiace: Saudský princ je jedným z najväčších investorov vo firme Snap

Bol držaný takmer tri mesiace. Jeho prvým veľkým obchodom po jeho prepustení bola investícia vo výške 267 miliónov dolárov do francúzskej platformy pre streamovanie hudby – Deezer.

Kingdom Holding vo svojom vyhlásení uviedol: “Investícia do spoločnosti Careem je pokračovaním stratégie spoločnosti investovať do nových sľubných technológií.”

Spoločnosť vlastní akcie spoločnosti Twitter, Citigroup a JD.com a tiež investovala do spoločnosti Lyft.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Yahoo

Facebook komentár