Apple navyšuje investície v nemeckom meste Mníchov.

Apple navyšuje investície v nemeckom meste Mníchov.

Spoločnosť Apple oznámila, že plánuje v Mníchove vytvoriť nové významné laboratórium pre čipy, ako súčasť investície v hodnote 1 miliardy eur (1,19 miliárd dolárov), čo je ďalšie plus v rámci investícií tejto skupiny v Nemecku počas nasledujúcich troch rokoch.

Apple uviedla, že z Mníchova urobí svoje „European Silicon Design Center“ a v bavorskom hlavnom meste najme stovky nových zamestnancov.

Spoločnosť Apple vyhlásila, že nové stredisko bude najväčším výskumným a vývojovým pracoviskom v Európe pre mobilné bezdrôtové polovodiče a softvér. Navrhuje stať sa konkurenciou podobných miest, ako sú Arm v Cambridge a NXP v Eidenhovene.

Toto oznámenie prichádza v čase, kedy svet čelí nedostatku čipov, ktorý spôsoboval a aj spôsobuje problémy v automobilovom priemysle a ďalších priemyselných odvetviach. Celosvetový nedostatok čipov znepokojil vlády po celom svete. Polovodiče sa používajú takmer vo všetkých elektronických zariadeniach, od notebookov a mobilných telefónov až po brzdové senzory v našich automobiloch.

Spoločnosť Apple uviedla, že inžinieri v novom závode firmy Apple sa zamerajú na 5G siete a budúce bezdrôtové technológie, s tým, že vyvinú aj modemy pre produkty spoločnosti Apple.

Apple už v súčasnosti má v Nemecku 4 000 zamestnancov a v 7 kanceláriách nachádzajúcich sa v Mníchove už zamestnáva 1 500 technikov. Je možné, že niektoré z nich budú po dokončení nového strediska spojení pod jednu strechu.

Spoločnosť Apple uviedla, že jej súčasní inžinieri v Mníchove pracujú na oblastiach, ako sú napájanie, aplikačné procesory a bezdrôtové technológie. Dodala, že spoločne s čipom M1 vylepšili výkon a efektivitu na zariadeniach iPhone, iPad, Apple Watch a Mac.

Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple, vo vyhlásení uviedol: „Som veľmi nadšení zo všetkého, čo naše mníchovské inžinierske tímy prinášajú – od skúmania nových hraníc 5G technológie až po novú generáciu technológií, ktoré do sveta prinášajú výkon, rýchlosť a konektivitu.“

“Mníchov je domovom spoločnosti Apple už štyri desaťročia a sme vďační tejto komunite a Nemecku, že boli súčasťou našej cesty.”

Apple tvrdí, že za posledných päť rokov v Nemecku investovali viac ako 15 miliárd eur s viac ako 700 spoločnosťami, vrátane výrobcu čipov Infineon a firmou na výrobu batérií Varta.

Súvisiace: Tesla kúpila bitcoin. Bude na rade Apple?

Nathan Beniach – investor z oblasti rizikového kapitálu, ktorý podporoval startup v oblasti čipov – Graphcore poznamenal, že nové laboratórium pre čipy je silným krokom spoločnosti Apple a je jednoznačne pozitívom.

Ďalej poznamenal: „Myslím si, že vertikálna integrácia pre Apple znamená väčšiu kontrolu nad ich dodávateľským reťazcom a maržami, ale čo je najdôležitejšie, predstavuje flexibilitu navrhnúť presne to, čo potrebujú na napájanie produktov, ktoré chcú vytvoriť,“ … „Na rozdiel od toho, aby museli stavať na tom, čo je k dispozícii, alebo presviedčať dodávateľov, aby tak robili.“

Mníchov je jedným z popredných európskych technologických centier a ďalší technologickí giganti ho využívajú na výskum a vývoj – Google v meste zamestnáva okolo 1 000 ľudí. Je tiež domovom automobilových gigantov ako BMW a Audi, ktoré majú tisíce inžinierov, ktorých by si Apple mohla snažiť najať pre svoj ohlásený projekt automobilu od firmy Apple.

Európska únia v utorok oznámila plány, že sa bude v menšej miere spoliehať na technológie tradične vyrábané mimo bloku, ako je napríklad rozširovanie výroby čipov.

Apple nie je jediný, kto zriaďuje nové laboratóriá pre vývoj čipov v Európe, ktorá je domovom niektorých z najlepších svetových univerzít. Čínsky technologický gigant Huawei v júni minulého roka dostal zelenú, aby vybudoval komplex na výskum čipov v hodnote 1 miliardy libier, nachádzajúcom sa v anglickom meste Cambridge.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár