Rast_ziskov_moze_byt_najlepsi_od_konca_roka_2011_2017

Investori sú v poslednej dobe posadnutí politikou. Je však pravdepodobné, že Wall Street sa v najbližších niekoľkých týždňoch zameria menej na Trumpovu Ameriku a bude sledovať korporátnu Ameriku.

Počas včerajšieho obchodného dňa oficiálne skončí prvý štvrťrok. Veľké spoločnosti v polovici apríla začnú zverejňovať svoje najnovšie výsledky a vyhliadky. A čísla by mali byť veľmi pozitívne.

Podľa odhadov z agentúry FactSet, spoločnosti v americkom indexe S&P 500 by mali ohlásiť medziročný rast výnosov o hodnote 9,1%.

Ak sa tak skutočne stane, bude to najlepšie štvrťrok rastu za viac ako päť rokov – čo bude najviac odkedy spoločnosti v štvrtom štvrťroku 2011 vykázali rast o rozsahu 11,6%.

John Butters, ktorý je vedúcim analytik spoločnosti FactSet konštatuje, že veľká časť zisku bude vzhľadom k obrovskému nárastu ziskov dosiahnutá v oblasti energetických spoločností, v dôsledku výrazne vyšších cien ropy ako pred rokom.

Súvisiace: Známy svetový akciový index S&P 500 oslávil už 60 rokov

Finančný sektor a technologické spoločnosti by mali podľa očakávaní taktiež oznámiť pevné výsledky.

Za predpokladu, že spoločnosti budú dosahovať tieto pozitívne výsledky, bude zaujímavé sledovať, či prezident Trump si bude gratulovať v lepší stav firemných ziskov. Aby sme boli spravodliví, najskôr by si to musel zaslúžiť. Aj keď nie všetok, veľký podiel na tom majú práve úvery.

Dôvera spotrebiteľov rastie, čo by mohlo znamenať vyššie tržby a zisky pre mnoho firiem. Generálni riaditelia a vedúci predstavitelia malých podnikov sú rovnako pozitívnejší. Situácia na trhu práce sa taktiež naďalej zlepšuje.

Kevin Norris, ktorý je predsedom spoločnosti Univest Wealth Management poznamenal: “Dobré správy sa podporujú navzájom. Ľudia sa cítia lepšie, než tomu bolo v minulých rokoch.”

Avšak Trumpova administratíva nie je práve v dobrých začiatok, ohľadom svojich legislatívnych programov.

Plány sa rýchlo zrušili, keď chcel nahradiť Obamacare. Zároveň to viedlo k otázkam ohľadom toho, či Trump bude mať možnosť získať dostatok podpory pre svoju daňovú reformu, obmedzenie regulácie finančného sektoru, ako aj veľkých investícií do infraštruktúry.

Ak sa mu to podarí, mohlo by to znamenať, že odhady zisku pre zvyšok roka by mohla byť naozaj vysoké. Mnoho analytikov pre druhú polovicu roka 2017 predpovedá dvojciferný percentuálny rast zisku.

Lindsey Bellová, ktorá je investičnou analytičkou v spoločnosti CFRA Research, vo svojej správe počas tohto týždňa poznamenala: “Je pravdepodobné, že čísla druhej polovice roka by sa mali v priebehu roka znižovať.”

Bellová si myslí, že rast výnosov pre celý rok 2017 by mohol skončiť len na úrovni 6% – v porovnaní s očakávaním o hodnote takmer 12% rastu, na začiatku roka.

Stephen Wood, ktorý je hlavným analytikom trhu pre investičnú spoločnosť Russell Investments, je ešte menej optimistický. Myslí si, že 5% rast je najlepšie, v čo by trh mohol počas tohto roka dúfať. Jednoducho povedané, investori čelia príliš vysokému nadšeniu.

Wood ďalej uviedol: “Trumpova politika je pre trhy naozaj podstatná,” … „Avšak investori by mali byť miernejšími.“

“Som skeptický pokiaľ sa jedná o realizáciu politiky bez problémov a obmedzení.”

Veľkou divokou kartou pre USA predstavuje najmä daňová reforma.

Súvisiace: Dow Jones dosiahol 20 000 bodov – kupovať či nekupovať?

Ak Trump a republikáni budú schopní rýchlo urobiť niečo, čo by spoločnostiam umožnilo repatriovať peniaze, na ktorých sedia v zámorí a začnú ich privádzať späť do USA za nižšiu cenu, prostredníctvom tzv. daňových prázdnin, ktoré by tak nemuseli obmedziť ich príjmy.

Nádejou je, že firmy ako Apple, Microsoft a majiteľ spoločnosti Google – Alphabet by objemy tejto hotovosti použili na väčšie investície v USA – vybudujú viac elektrární a budú najímať nových zamestnancov.

Ale tieto spoločnosti pravdepodobne taktiež použijú časť peňazí na spätné odkúpenie svojich vlastných akcií, čo povedie k zvýšeniu ich zisku na akciu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár