Riesenie-preruseni-dodavatelskeho-retazca-bude-trvat-velmi-dlho

Prerušenia v celosvetových dodávateľských reťazcoch, ktoré viedli k nedostatku niektorých tovarov, budú trvať „veľmi dlho“, než sa vyriešia a vytlačia spotrebiteľské ceny ešte vyššie. S týmto vyhlásením prišiel výkonný riaditeľ spoločnosti zo sektoru lodnej dopravy.

Globálny obchod sa po prepade spôsobenom pandémiou Covid-19 výrazne vrátil na vyššie hodnoty. To však prispelo k problémom, od nedostatku prepravných kontajnerov a skladových kapacít, až po preťaženie prístavov a nedostatok vodičov nákladných automobilov, určených na prepravu tovaru.

Tim Huxley, výkonný riaditeľ spoločnosti Mandarin Shipping, so sídlom v Hongkongu, poznamenal: “Vyriešenie celej situácie bude trvať ešte pomerne dlho.”

Huxley ďalej uviedol: “A každý sektor, ktorý je zapojený do tejto konkrétnej kombinácie udalostí tzv. čiernej labute, sa naozaj musí pokúsiť riešiť svoje konkrétne problémy.“

Po prvé, podľa jeho slov, lodný priemysel produkuje väčší objem kontajnerovej flotily. Väčšina z tejto novej kapacity však nebude pripravená skôr ako v roku 2023, dovtedy bude nedostatok lodí pretrvávať.

Okrem toho sú potrebné ďalšie investície do infraštruktúry, ako sú prístavy, cesty a mosty – ale aj to môže trvať roky, kým sa to zhmotní.

Súvisiace: CEO Twitter a Square: Čoskoro v USA a vo svete nastane „hyperinflácia“

Generálny riaditeľ ďalej poznamenal: “Všetky tieto problémy sú tu a budeme im čeliť ešte dlho.”

Dodal: „Obávam sa, že sa to v skutočnosti premietne do vyšších nákladov pre spotrebiteľov a dokonca do nedostatku niektorých tovarov.“

Nedostatky v globálnych dodávateľských reťazcoch ohrozujú dodávky celého radu tovarov vrátane potravín a nápojov, spotrebnej elektroniky a vianočných ozdôb.

Takéto obmedzenia prispeli k vyššej hodnote inflácie. Niektorí ekonómovia varovali, že inflácia by mohla zostať na vyšších úrovniach dlhšie, ako sa očakávalo.

Medzinárodný menový fond v priebehu minulého mesiaca uviedol, že do značnej miery súhlasí s hodnoteniami, že súčasné zvyšovanie cien sa nakoniec zmierni, ale poznamenal, že okolo týchto prognóz existuje „vysoká neistota“, v dôsledku inflačných rizík vo vyspelých krajinách vrátane USA a Spojeného kráľovstva.

Fond uviedol, že centrálne banky by mali byť pripravené sprísniť politiku v prípade, že sa inflácia vymkne spod kontroly.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár