Ruský miliardár Roman Abramovič plánuje výstavbu luxusného sídla v štvrti Upper East Side na Manhattane. Kúpil si tu už štvrtý dom.

Ruský miliardár Roman Abramovič plánuje výstavbu luxusného sídla v štvrti Upper East Side na Manhattane. Kúpil si tu už štvrtý dom.

Bill de Blasio, ktorý je starostom mesta New York, nedávno vyhlásil, že ruskí oligarchovia „pomocou vlastnej vlády v podstate okradli svoju krajinu o obrovské bohatstvo“ a následne využili tieto „neprávom nadobudnuté peniaze“ na nákup nehnuteľností na newyorských pozemkoch. Roman Abramovič je jedným z najznámejších ruských miliardárov, magnátom v oblasti železiarskeho priemyslu a majiteľom futbalového klubu Chelsea. Ani vyššie uvedené obvinenia mu nezabránili v tom, aby si kúpil už štvrtý dom v newyorskej mestskej časti Upper East Side, ktorý sa stane súčasťou jeho bezprecedentného honosného sídla na Manhattane. Denník New York Post uviedol, že nákup najnovšej nehnuteľnosti síce prebehol v tajnosti, ale vďaka nemu dosiahla celková hodnota Abramovičových domov v New Yorku úroveň závratných $96 miliónov. Očakávalo sa, že prostredníctvom týchto nákupov vybuduje „najväčšie obydlie aké toto mesto zažilo“. Architekt Stephen Wang však potvrdil, že pripravovaný projekt bude aj naďalej zahŕňať iba tri domy, no v novej kombinácii.

Abramovič pracoval na návrhu svojho nového sídla s architektom Stephenom Wangom a prestížnou dizajnérskou kanceláriou Herzog & de Meuron. Pamiatkový úrad mesta New York po prvýkrát posudzoval projekt v apríli roku 2016. Návrh v tom čase zahŕňal výstavbu „sídla s rozlohou 1 696 metrov štvorcových, 1,8-metrovou predzáhradkou, 9,1-metrovým zadným dvorom a bazénom v suteréne“. Úrad spolu s oddelením mesta pre výstavbu túto podobu návrhu zamietli. O dva mesiace neskôr bol však schválený revidovaný projekt, ktorý navrhoval „renováciu súčasných fasád, odstránenie menších budov na zadnej časti pozemku, ktoré budú nahradené záhradou, a spojenie všetkých troch domov pomocou novej sklenej fasády“.

Súvisiace:
Bohatí ľudia bojujú proti ekonomickej nerovnosti
Počet milionárov vo Švédsku a Nórsku rýchlo narastá

Pôvodný projekt zahŕňal domy s číslami 11, 13 a 15. Nová verzia návrhu však upustila od domu číslo 15, ktorý bude nahradený číslom 9. Predaj nehnuteľnosti 9 East 75th Street zatiaľ síce nebol oficiálne zapísaný do záznamov mesta, ale zdroj blízky Stephenovi Wangovi potvrdil, že spojenie budov „bude vyzerať lepšie a ulici poskytne oveľa vyváženejšiu fasádu – bude charakteristické väčšou symetriou“. Pamiatkový úrad bude 14. novembra znovu posudzovať finálnu verziu projektu. Stephen Wang sa k podaniu žiadosti o realizáciu projektu vyjadril nasledovne:

„Podali sme novú žiadosť o chválenie projektu renovácie budov s číslami 9 až 13 na ulici East 75th Street. Sme v procese jednania s patričnými mestskými inštitúciami a snažíme sa získať potrebné povolenia zo strany regulačných úradov. Projekt zatiaľ odobrila Komunitná rada mestskej štvrte Manhattan. Dom s číslom 15 už nie je súčasťou návrhu, ktorý však naďalej počíta s realizáciou výstavby v rámci troch budov. Novým prídavkom je dom číslo 9. Renovácia týchto spojených budov predstavuje príležitosť na zreštaurovanie a zmodernizovanie spoločnej fasády, ktorá sa stane hodnotným prvkom ulice a prispeje k jej architektonickej rovnováhe. Jedná sa o pozmenenú verziu projektu, ktorý sme vytvorili pred viac než dvoma rokmi. Pamiatkový úrad mesta New York ho v novej podobe schválil v priebehu minulého roka. Sme si istí, že získame aj ďalšie potrebné povolenia. Budeme vyvíjať dlhodobé úsilie v realizácii našich plánov a sme rozhodnutí aj naďalej informovať všetky zúčastnené strany.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYCurbed

Facebook komentár