Ruský oligarcha ROman

Ruský oligarcha Roman Abramovič kúpul futbalový klub Chelsea v roku 2003.

Ruský oligarcha Roman Abramovič v stredu povedal, že predá anglický futbalový klub Chelsea, čo je dramatický krok, ktorý je reakciou pre rozhorčenie nad ruskou inváziou na Ukrajinu.

Abramovič zároveň oznámil, že poveril renomovaný tím, aby založil nadáciu, ktorá použije všetky čisté výnosy z predaja klubu Chelsea na „prospech všetkých obetí vojny na Ukrajine“.

Oznámenie o predaji prišlo necelý týždeň po tom, čo miliardár poznamenal, že prevádza správcovstvo klubu na správcov tzv. charitatívnej nadácie, a po tlaku, že Abramovič by mal čeliť sankciám zo strany Británie.

Súvisiace: Ruskí oligarchovia presúvajú jachty, keď sa USA snažia „vypátrať“ a zmraziť aktíva

Abramovič vo vyhlásení uviedol: “Ako som už uviedol, vždy som robil rozhodnutia v najlepšom záujme klubu,” … “V súčasnej situácii som sa preto rozhodol predať klub, pretože som presvedčený, že je to v najlepšom záujme klubu, fanúšikov, zamestnancov, ako aj sponzorov a partnerov klubu.”

Dodal: “Prosím, vedzte, že to bolo neuveriteľne ťažké rozhodnutie a bolí ma rozlúčiť sa s klubom týmto spôsobom.”

V utorok ukrajinská obhajkyňa konfrontovala premiéra Británie – Borisa Johnsona o absencii sankcií voči Abramovičovi.

Obhajkyňa Daria Kaleniuk, ktorá je riaditeľkou Centra boja proti korupcii, uviedla: „Hovoríte o ďalších sankciách, pán premiér. Ale Roman Abramovič nečelí žiadnym sankciám. Je v Londýne. Jeho deti nie sú v bombardované. Jeho deti sú tam, v Londýne.“

Johnsonova vláda tiež v utorok predstavila v parlamente legislatívu zameranú na to, čo vláda nazývala „špinavými peniazmi z Ruska a iných krajín“, ktoré boli zaparkované v britských aktívach.

Abramovič kúpil Chelsea, ktorá sídli v Londýne, v roku 2003. Počas jeho pôsobenia futbalový klub Chelsea až päťkrát získal titul v najvyššej anglickej futbalovej ligy, Premier League a prestížnom FA Cup-e. Klub taktiež dvakrát vyhral titul Ligy majstrov organizácie UEFA. Chelsea je momentálne v Premier League na treťom mieste za vedúcim Manchestrom City a Liverpoolom.

V apríli 2021 časopis Forbes uviedol, že Chelsea má hodnotu 3,2 miliardy dolárov. Časopis odhadol, že Abramovič, ktorý zarábal peniaze v oceliarstve a investíciách, sa stal 142. najbohatším človekom na svete s čistou hodnotou majetku vo výške 14,5 miliardy dolárov.

Pred Abramovičovým oznámením o predaji tímu, švajčiarsky miliardár Hansjörg Wyss povedal, že chce kúpiť Chelsea. V rozhovore pre švajčiarske noviny Blick, 86-ročný podnikateľ priznal svoj záujem o kúpu klubu Stamford Bridge, ale iba ako súčasť konzorcia.

Súvisiace: Ekonomika Ruska je prekvapivo malá

Wyss povedal, že on a traja ďalší ľudia poslali ponuku na kúpu futbalového tímu Chelsea od Abramoviča, ale podľa Blicka neexistuje žiadna pevná predajná cena. Wyss, ktorý založil firmu na výrobu zdravotníckych pomôcok Synthes, v rozhovore uviedol: “Musíme aktuálne čakať štyri až päť dní. Abramovič momentálne žiada príliš veľa.”

V stredu Bidenova administratíva uviedla, že vytvára novú pracovnú skupinu na presadzovanie amerických a spojeneckých sankcií uvalených na ruských predstaviteľov a oligarchov, ktorí mohli podporovať režim prezidenta Vladimír Putina a tak aj jeho vojnu na Ukrajine.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, CNN

Facebook komentár