Jachty-ruskych-oligarchov-ktore-uz-boli-zabavene

Najmenej dve superjachty, ktoré vlastnia ruskí oligarchovia, zadržali úrady v Európskej únii po tom, čo vedúci podnikatelia začali byť sankcionovaní po invázii Ruska na Ukrajinu.

Superjachte Dilbar, ruského miliardára a obchodného magnáta vo štvrtok nemecké úrady zakázali opustiť jej prístav, ako uviedol jeden predstaviteľ, ktorý o tejto situácií bol oboznámený.

Úradník pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že jachta nebola fyzicky zaistená, ale nebolo jej dovolené pohnúť sa jej zo svojho súčasného miesta v nemeckom prístavnom meste Hamburg. Osoba dodala, že ďalšie opatrenia budú prijaté neskôr.

Superjachte Dilbar, ruského miliardára a obchodného magnáta

Superjachte Dilbar, ruského miliardára a obchodného magnáta

Výnimočná jachta, pomenovaná po Usmanovovej matke, meria až cez 150 metrov a je vybavená najväčším krytým bazénom, aký bol kedy inštalovaný na súkromne plavidlo. Ministerstvo financií odhaduje, že súčasná hodnota Usmanovovej jachty je približne na úrovni 735 miliónov dolárov.

Úradník z ministerstva financií USA poslal žiadosti agentúry CNBC ohľadom budúcich krokov v rámci motorovej jachty Dilbar nemeckým úradom. Úradník pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že akékoľvek opatrenie, ktoré nemecké úrady prijmú, nebude zahŕňať presun plavidla do Spojených štátov na základe sankcií Úradu ministerstva financií pre kontrolu zahraničných aktív alebo OFAC.

Usmanov a jeho superjachta sa dostali do hľadáčika USA už vo štvrtok, keď Bidenova administratíva oznámila dodatočné sankcie voči ruským elitám spojeným s Kremľom.

Ministerstvo financií vo vyhlásení napísalo, že Usmanov má blízko k ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi a že jeho „väzby na Kremeľ ho obohacujú a umožňujú mu žiť jeho luxusný životný štýl“.

Nové sankcie USA uvádzajúce Usmanovovu jachtu do stavu “zablokovaného majetku” v skutočnosti znamenajú, že sú zakázané akékoľvek transakcie súvisiace s jachtou, vrátane údržby, prenájmu posádky, platenia poplatkov za dokovanie uskutočnené s americkými osobami, alebo v amerických dolároch.

Fotografia z lodenice La Ciotat neďaleko Marseille v južnom Francúzsku ukazuje jachtu Amore Vero, ktorú vlastní spoločnosť spojená s Igorom Sečinom, výkonným riaditeľom ruského energetického gigantu Rosnefť.

Fotografia z lodenice La Ciotat neďaleko Marseille v južnom Francúzsku ukazuje jachtu Amore Vero, ktorú vlastní spoločnosť spojená s Igorom Sečinom, výkonným riaditeľom ruského energetického gigantu Rosnefť.

Francúzske úrady následne kompletne zadržali obrovskú jachtu, ktorá je údajne spojená s Igorom Sečinom, ruským miliardárom, ktorý je generálnym riaditeľom štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť. Predtým pôsobil ako podpredseda ruskej vlády v rámci Putinovej vlády. Časopis Forbes uviedol, že Sečín je v ruských obchodných kruhoch známy ako „Darth Vader“.

Už v minulosti, po invázii na Ukrajinu, voči Sečinovi boli uvalené sankcie zo strany EÚ.

Celkový pohľad na superjachtu Lady M kotviacu vedľa vedeckého centra Glasgow na rieke Clyde v Glasgowe.

Celkový pohľad na superjachtu Lady M kotviacu vedľa vedeckého centra Glasgow na rieke Clyde v Glasgowe.

V Taliansku bola zaistená aj jachta Lady M, ktorú vlastní najbohatší ruský oligarcha.

Mediálny poradca talianskeho premiéra Maria Draghiho vo svojom statuse na sociálnej sieti Twitter potvrdil, že sa jedná o superjachtu, o ktorej sa vie, že je majetkom sankcionovaného miliardára Alexeja Mordašova a jeho impéria.

Mordašov je väčšinovým vlastníkom energetickej a ťažobnej spoločnosti Severstal a je spolumajiteľom banky Rossiya, známej aj ako „Putinova banka“.

Video ukazuje talianske úrady v obkľúčení jachty. Mordashov, ktorý bol generálnym riaditeľom oceliarskej spoločnosti Severstal, má čistú hodnotu majetku vo výške takmer 30 miliárd dolárov a nedávno aj voči nemu boli uvalené sankcie Európskej únie, po ruskej invázii na Ukrajinu.

Jachta má podľa stránky SuperYachtFan hodnotu viac ako 50 miliónov dolárov a je dlhá cez 60 metrov. Plavidlo obsahuje heliport a pojme tucet hostí.

Súvisiace: Ruskí oligarchovia presúvajú jachty, keď sa USA snažia „vypátrať“ a zmraziť aktíva

Na rovnakom mieste je aj jachta ruského oligarchu Gennadija Timčenka. Posádka neboli podľa zdroja obvinená zo žiadneho pochybenia.

Kroky so zameraním na tieto aktíva prichádzajú v čase, kedy americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo novú pracovnú skupinu, ktorá pomôže presadiť rozsiahle sankcie proti ruským oligarchom. Pracovná skupina použije rôzne nástroje, ktoré má k dispozícii, vrátane sledovania kryptomien, za účelom vystopovanie majetku, zadržanie a stíhanie tých, ktorí sankcie porušujú.

Medzitým Spojené štáty a ich spojenci uvalili na Putina a kľúčové ruské finančné inštitúcie vrátane národnej centrálnej banky niečo, čo by mohlo znamenať zničujúce sankcie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár