Ruskí oligarcha - Roman Abramovich a jedna z jeho luxusných jácht

Ruský oligarcha – Roman Abramovič a jedna z jeho luxusných jácht

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu v dnešnom dni povedal, že by privítal sankcionovaných ruských oligarchov vo svojej krajine ako turistov, tak aj investorov, pokiaľ sa akékoľvek obchodné rokovania budú držať v medziach medzinárodného práva.

Turecko bolo tento týždeň v centre pozornosti z dôvodu jeho pobrežných vôd, keď zaznamenalo príchod dvoch multi-miliónových superjácht, ktoré údajne patria ruskému oligarchovi Romanovi Abramovičovi – čo doslova obchádza západné sankcie.

Ruski-oligarchovia-su-v-Turecku-vitani-Minister-zahranicia-solaris

Solaris – superjachta spojená so sankcionovaným ruským oligarchom Romanom Abramovičom, zakotvila v prístave v Bodrume, na juhozápade Turecka 21. marca 2022.

S každou z nich v odhadovanej hodnote 600 miliónov dolárov alebo viac, tak Abramovič očividne premiestňuje aktíva v objeme 1,2 miliardy dolárov v krajine mimo EÚ, keď sa snaží presunúť svoje aktíva mimo dosahu vlád USA, Spojeného kráľovstva a EÚ, pričom sa zameriava na bohatú elitu Ruska.

Turecko uviedlo, že ide o legitímny krok – pokiaľ jachty zostanú mimo teritoriálnych vôd sankcionujúcich krajín, ktoré sa rozprestierajú 12 námorných míľ od pobrežia.

Súvisiace: Nový nástroj na sledovanie aktív podrobne opisuje sídla a jachty oligarchov Ruska

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu v rozhovore pre agentúru CNBC v rámci fóra v katarskej Dohee povedal, že akákoľvek činnosť musí byť legálna.

„Uplatňujeme sankcie schválené OSN, takže ak niektorí občania chcú Ruska navštíviť Turecko, samozrejme, Turecko môžu navštíviť. Aktuálne ak Rusi prichádzajú na návštevu Turecka, nejedná sa o problém.“

Na otázku, či sa to vzťahuje aj na investície a podnikanie, Cavusoglu odpovedal: „Takže ak máte na mysli, či títo oligarchovia môžu v Turecku realizovať akýkoľvek obchody, potom, samozrejme, ak je to legálne a nie je to v rozpore s medzinárodným právom, vieme to zvážiť.“

Dodal: „Ak by to bolo v rozpore s medzinárodným právom, potom je to už iný príbeh.“

Turecko ako sprostredkovateľ

Turecko ostro kritizovalo nevyprovokovanú ruskú inváziu na Ukrajinu, ale zo zásady je proti sankciám uvaleným jeho spojencami v rámci NATO. Vzhľadom na jeho diplomatické a ekonomické väzby s Ruskom, najmä pokiaľ ide o dovoz ruského plynu, a jeho občas nestabilné vzťahy so západnými partnermi sa to pravdepodobne v dohľadnej dobe nezmení.

Turecko sa postavilo ako neutrálny a cenený sprostredkovateľ v rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom holandský premiér Mark Rutte nedávno pochválil krajinu za to, že „robí všetko, čo môže“. To z neho urobilo obľúbenú destináciu pre Rusov, ktorí si chcú zachovať svoje bohatstvo a investovať na čoraz nehostinnejšom globálnom trhu.

Čavušoglu bol začiatkom marca prítomný na stretnutí ministrov zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny – Sergeja Lavrova a Dmytra Kulebu v tureckom letovisku Antalya. Tieto diskusie nepriniesli žiadne jasné výsledky.

Čavušoglu zároveň taktiež nedávno cestoval do Ruska a Ukrajiny na rozhovory s Lavrovom a Kulebom, pričom novinárom povedal, že došlo k „zblíženiu postojov oboch strán v rámci dôležitých tém“. Ukrajinská strana však tieto správy dementovala.

Turecko si v priebehu rokov vytvorilo úzke vzťahy s Ruskom v oblastiach ako obrana, energetika a obchod a spolieha sa aj na cestovný ruch z krajiny. Ankara však predala drony aj Kyjevu, čo Moskvu rozhnevalo.

Ruské systémy protiraketovej obrany

V roku 2020 administratíva Donalda Trumpa uvalila sankcie na Turecko za multi-miliardovú akvizíciu ruského raketového systému S-400.

Súvisiace: Rusi likvidujú kryptomeny v Emirátoch, keďže hľadajú bezpečné útočisko

Čavušoglu poznamenal, že jeho krajina potrebuje viac systémov protivzdušnej obrany a odmietol vylúčiť nákup ďalších od Moskvy.

„Radšej ich kupujeme od Spojených štátov a od našich spojencov. A ak nemôžeme nakupovať od našich spojencov, musíme hľadať iné zdroje,“ ako poznamenal a vyjadril ľútosť nad tým, ako dlho trvalo uzavretie dohody medzi Tureckom a jeho európskymi susedmi.

Ďalej uviedol: “Náš región nepredstavuje bezpečný prístav… takže v tomto prípade stále pracujeme na iných alternatívach.“

Dodal: “Moja krajina je suverénna krajina a ja musím chrániť svoju krajinu a musím nakupovať svoje potreby od akejkoľvek prístupnej krajiny.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár