Fľaša vína Romanée-Conti, ročník 1989.

Fľaša vína Romanée-Conti, ročník 1989.

David Solomon je spolupredsedom investičnej spoločnosti Goldman Sachs. Jeho bývalý osobný asistent sa v novembri roku 2016 v súkromnom rozhovore priznal, že odcudzil vzácne fľaše vína v hodnote 1,2 milióna dolárov zo zbierky svojho zamestnávateľa. O deň neskôr utiekol do Ríma.

Sudca amerického federálneho súdu 17. januára zamietol žiadosť o prepustenie Nicolasa De-Meyera na kauciu. Ako dôvod uviedol riziko, že obvinený by sa mohol pokúsiť o opätovný útek z krajiny. De-Meyer pracoval pre Solomona v období rokov 2008 až 2016. Svojmu zamestnávateľovi sa priznal s krádežou vína počas stretnutia so Solomonom a jeho manželkou v hoteli na Manhattane iba deň predtým, ako vycestoval zo Spojených štátov.

De-Meyer bol zadržaný v noci 16. januára v priestoroch terminálu medzinárodného letiska v Los Angeles. Agentka FBI Elizabeth Rivasová, ktorá vypovedala na súde 17. januára ohľadom De-Meyerovho zadržania, uviedla, že obvinený cestoval medzi Talianskom, Brazíliou, Argentínou, Švajčiarskom a Marokom predtým, ako mu boli v roku 2016 udelené desaťročné brazílske víza. Tiež potvrdila, že Federálny vyšetrovací úrad (FBI) sledoval páchateľov pohyb prostredníctvom aktivity na jeho bankovom účte a výberov z bankomatov v spomenutých krajinách.

Solomonova manželka poskytla súdu čestné vyhlásenie, ktoré dokladuje, že ona, Solomon a De-Meyer sa v novembri roku 2016 skutočne stretli v newyorskom hoteli. De-Meyer sa počas tohto stretnutia priznal k odcudzeniu vzácnych fliaš vína. Rivasová dodala, že zúčastnené strany rokovali počas stretnutia o právnych následkoch tohto činu, pričom Solomon varoval obvineného ohľadom možnej účasti FBI na vyšetrovaní.

Rivasová vysvetlila, že De-Meyer sa mal stretnúť so Solomonovou manželkou v banke hneď na druhý deň a mal poškodenej strane vyplatiť vzniknutú škodu. Obvinený sa v banke neukázal. Namiesto toho okamžite vycestoval z krajiny. Ešte v ten istý deň však zatelefonoval Solomonovej manželke a priznal sa, že víno má pri sebe a nachádza sa na ceste do Ríma.

Obvinenia vznesené na súde

hovoria o tom, že De-Meyer počas svojej nelegálnej činnosti používal falošné meno. Rivasová však uviedla, že De-Meyer poprel toto obvinenie. Sudca v meste Los Angeles vzal De-Meyera do väzby a nariadil presunúť ho na Manhattan, kde sa má postaviť pred Federálny súd.

Sudca v Los Angeles počas pojednávania 17. januára vyhlásil, že 40-ročný De-Meyer v súčasnosti nemá žiadne trvalá zamestnanie. Zároveň vyjadril svoje obavy ohľadom toho, že obvinený sa nedostaví na súd v New Yorku.

Súvisiace: Najcennejším zberateľským artiklom bohatých je víno

De-Meyer odcudzil zo Solomonovej súkromnej zbierky stovky fliaš vína. Nachádzalo sa medzi nimi aj sedem obzvlášť vzácnych fliaš francúzskeho burgundského vína, ktoré Solomon získal za viac než $133 000. De-Meyer bol dlhoročným členom Solomonovho domáceho personálu. Jednou z jeho úloh bolo preberanie dodávok vina v byte svojho zamestnávateľa v New Yorku a ich následný prevoz do sídla v poprednej štvrti Hamptons.

Obvinenia súdu uvádzajú, že De-Meyer vystupoval pod falošným menom „Mark Miller“ a predával odcudzené fľaše obchodníkovi v štáte Severná Karolína.

Solomon si uvedomil, že jeho zbierka vína je neúplná v novembri roku 2016, keď pristúpil k predaju svojho bytu v centre New Yorku. Cena nehnuteľnosti predstavovala $21,5 milióna a v ponuke realitnej agentúry sa písalo, že disponuje výhľadom na Central Park a vínnou pivnicou s kapacitou 1 000 fliaš.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár