Pred pár dňami, podpredseda vlády Dimitri Kozak, odhadol, že ZOH v Soči by mali stáť 51 miliárd USD.

To je veľmi veľká suma — ako poznamenáva AP, je to omnoho viac ako 6 miliárd USD, ktoré minul Vancouver na posledné ZOH v roku 2010.

V skutočnosti, podľa niektorých kalkulácií, ktoré na Twitteri zverejnil the Times of London, sú to najdrahšie Olympijské hry.

My sme prepočty Times vložili do grafu, aby sme ukázali obrovské rozdiely v údajne minutých sumách:
 

Zatiaľ čo je nutné poznamenať,  že stále existujú nezrovnalosti v kalkulácii nákladov na OH (možný dôvod prečo sa čísla Times nie celkom zhodujú s AP), v každom prípade to dáva sumy do kontextu — náklady Ruska na OH sú viac ako dvojnásobné ako druhé najdrahšie ZOH v Nagane v roku 1998.

Čo je za týmto masívnym rozpočtom? Rusko určite vsádza veľa na tieto hry a dúfa, že sa podarí rozptýliť neutíchajúce názory o korupcii a neefektívnosti, ktoré stále pretrvávajú naprieč krajinou (všimnite si aj milióny, ktoré vláda platí spoločnosti Goldman Sachs na zlepšenie imidžu v tomto roku).

Naneštastie, „korupcia“ a „neefektívnosť“ by takisto mohli byť dôvodmi, prečo je suma taká vysoká.

Napríklad, zavraždenie , moskovského člena gangu Aslana Usoyana, može naznačovať ako sú ruské skupiny organizovaného zločinu zapojené do výstavby v Soči – dokonca sa hovorí aj o „vojne podsvetia“.

Tento týždeň Vladimír Putin strávil veľmi propagovanú návštevu miesta napomínaním predstaviteľov za viac ako dvojročné meškanie a žiadal, aby bol Akmet Bilabov, člen Ruského olympijského výboru, prepustený z dôvodu extrémneho prekročenia nákladov na lyžiarsky mostík.

Dokonca existujú polemiky, že relatívne teplé  podnebie v Soči, núti Rusko hromadiť zásoby snehu na budúci rok.
Takže v tejto chvíli nemusí byť Soča tou najlepšou investíciou pre Rusko. Ale Putinovi môžu dodať odvahu LOH 2012 v Londýne, ktoré – aj napriek rozsiahlym názorom, že budú katastrofou – sú vo všeobecnosti vnímané ako čisto pozitívne pre Veľkú Britániu.

Zdroj: DailyGawker.com

Facebook komentár