Centrálna banka Ruska vo februári nakúpila 356 000 uncí zlata a stala sa tak najväčším odberateľom drahého kovu medzi centrálnymi bankami sveta. S týmto tvrdením prišiel ekonomický denník Vedomosti, kde uvádzal údaje od MMF.

Na konci minulého mesiaca zahraničné rezervy Ruska vzrástli o ďalších 5,8 miliárd dolárov na 386,9 miliárd dolárov. Devízové rezervy sa skladajú z devíz, zvláštnych práv čerpania (SDR), rezervných pozícií v MMF a zlate.

V júni roka 2015, člen centrálnej banky Dmitrij Tulin povedal, že regulátor má v úmysle v priebehu troch až piatich rokov zvýšiť medzinárodné rezervy Ruska na 500 miliárd amerických dolárov.

Centrálna banka predtým míňala svoje rezervy k tomu, aby pozdvihla hodnotu ruského rubľa. V novembri 2014 regulátor rozhodol o plávajúcom kurze a začal vykonávať navyšovanie rezerv, ktoré na začiatku roka 2015 dosiahli 510,5 miliárd dolárov.

MMF do svojich februárových štatistík nezahrnul Čínu, avšak Čínska ľudová banka ohlásila, že v danom mesiaci kúpila okolo 320 tisíc uncí zlata.

Súvisiace:
Investori vsádzajú na zlato veľké pozície. Vedia niečo, čo iní nie?
Graf: Ako je zlato v rastúcom trhu už pre obdobie 2 rokov

Najväčším predajcom bolo Turecko, ktorého predalo zhruba 1,2 milióna uncí, čo je viac ako sedem percent jeho celkových rezerv v zlate.

Kanada, ktorá patrí do top 10 výrobcov zlata, odpredala objem svojich rezerv o symbolických 100 uncí.

Kanadské ministerstvo financií vo februári uviedlo, že vláda si nastavila stratégiu dlhotrvajúcej politiky, ohľadom diverzifikácie svojho portfólio tým, že fyzické komodity (napríklad zlato) bude predávať a namiesto toho bude investovať do ľahko obchodovateľných finančných aktív.

Zdroj: RTNews

Facebook komentár