Sadzby_hypotek_sa_opat_zvysuju_aj_ked_Fed_prave_znizil_urokove_sadzby

Hypotekárne sadzby sa opäť zvýšili, čo poukazuje, ako môže mať politika Federálneho rezervného systému na hypotekárny trh docela obmedzený účinok.

Hypotekárna agentúra Freddie Mac v štvrtok uviedla, že 30-ročná hypotéka s pevnou úrokovou sadzbou sa počas týždňa končiaceho 31. októbra v priemere nachádzala na hodnote 3,78%, čo predstavuje nárast o tri bázické body z predchádzajúceho týždňa. Je to prvýkrát od apríla, kedy sadzby vzrástli v troch po sebe nasledujúcich týždňoch.

Napriek tomuto nárastu zostáva úroková sadzba na 30-ročnú hypotéku nad celým percentuálnym bodom nižšie, ako v rovnakom období minulého roka.

Podľa agentúry Freddie Mac sa 15-ročná hypotéka s fixnou úrokovou sadzbou v priemere zvýšila o jeden bázický bod na 3,19%. Hypotéka s nastaviteľnou úrokovou sadzbou 5/1 bola v priemere na hodnote 3,43%, čo je o tri bázické body viac ako pred týždňom.

Tieto hypotekárne sadzby vzrástli, hoci Fed predvčerom práve oznámil, že jeho plány na zníženie úrokových sadzieb nie sú prekvapením. Keď Federálny rezervný systém upravuje úrokové sadzby, malo by to mať vplyv aj na krátkodobé sadzby.

Hypotekárne sadzby sú naopak odrazom dlhodobejších úrokových sadzieb. Spravidla teda sledujú smer 10-ročných štátnych dlhopisov. Výnos týchto 10-ročných dlhopisov pred rozhodnutím Fedu vzrástol, hoci odvtedy klesol na nižšie úrovne.

Súvisiace:
Na finančných trhoch sa práve objavila trhlina
Podobnosť akciového trhu do septembra 2007 by mali zvýšiť obavy z recesie

Možnosti, ktoré hypotekárni veritelia ponúkajú spotrebiteľom, ovplyvňujú aj ďalšie faktory. Spotrebiteľské výdavky v poslednej dobe celkovo zostali silné, čo by malo byť odrazom zdravého trhu práce.

Sam Khater, hlavný ekonóm agentúry Freddie Mac poznamenal: “Nákupná aktivita aj naďalej ukazuje silu, čo naznačuje zrejmý dopyt po nákupe domov,” … „Nedostatok ponuky na bývanie však zostáva hlavnou prekážkou nielen na trhu s bývaním, ale aj celkového hospodárskeho oživenia.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár