Santa Claus v tomto roku nemusí prísť na Wall Street

Historicky ziskový mesiaa pre investorov, môže v decembri priniesť veľa prekvapení a niektorí analytici sú stále viac na pozore z nadhodnotenia akciového trhu.

Od roku 1929 bola návratnosť amerického akciového indexu S&P 500 za mesiac december v priemere na úrovni 1,5 percenta (podľa agentúry Reuters). Pre index Dow Jones bol priemerný výnos v rokoch 1910 až 2010 vo výške 1,3 percenta.

Tento častý nárast na konci roka je známy ako “Santa Claus rally.” Avšak hlavný investičný analytik Diaspason Commodities – Sean Corrigan povedal, že história by mohla dať investorov na nedobrú cestu.

Ďalej uviedol: “História vám povie, čo v priemere vyšlo v minulosti. To vám nedáva žiadnu prediktívnu moc, ako sa trhy budú správať v budúcnosti.”

Tento rok bol pre investorov láskavým – keďže index S&P dosiahol zisk vo výške 26,5 percenta a Dow Jones dosahuje úroveň 22,5 percenta. S&P 500 nedávno dosiahol svoje prvú métu nad 1 800 bodov piatok a Dow Jones dosiahol svoju najdlhšiu týždennú víťaznú sériu za takmer tri roky. S pomerom cena vs. zisku je index S&P 500 na úrovni 18,25 a mnoho investorov teraz naznačuje, že americké akcie sú nadhodnotené a Corrigan verí, že pre investorov to bude nezmyselné, aby ho navyšovali na vyšší level.

Michael O’Sullivan, investičný riaditeľ z banky Credit Suisse uviedol, že v dlhodobom horizonte je pre akciové trhy optimistický. Potvrdil, že “sme v boome, ale nie sme v bubline.” Napriek tomu, že ohľadom krátkodobého horizontu má pochybnosti.

“Nedávno sme mali oveľa opatrnejší pohľad na akcie a ľuďom nehovoríme, aby v súčasnosti agresívne nakupovali akcie. Myslím, že v posledných pár týždňoch sa z hľadiska niektorých ukazovateľov zmenšila vhodnosť aktuálnych nákupov.”

Jeff Kilburg od spoločnosti KKM Financial minulý týždeň poznamenal, že pozorovatelia akciových trhov sú stále viac obávajú, že výnosy štátnych dlhopisov pôjdu nahor, v presvedčení, že v rovnakom čase úrokové sadzby a akcie nemôžu ísť rovnakým merom. Federálny Rezervný systém pravdepodobne zníži objem svojich nákupov aktív, čo by v decembri docieliť vyššie výnosy, čo ale bude viesť k zatlačeniu trhov na nižšie úrovne.

Ďalej uviedol: “Myslím, že trhy prejavujú náznak únavy” … “Ak 10-ročné dlhopisy dosiahnu výnos 3-percent, uvidíme ochladzovanie cien akciového trhu.”

V kontraste, Ishaq Siddiqi – analytik ETX Capital povedal, že na ďalšom menovom zasadnutí Federálny rezervný systém sa rozhodne držať krok s jeho mesačným programom nákupov aktív vo výške 85 miliárd, čo v skutočnosti bude v posledných týždňoch roka znamenať, že bude podporovať nákup rizikových aktív.

Ďalej sa vyjadril: “Myslím, že sme v „Santa rally” … “V rovnakej dobe, veľké množstvo amerických ekonomických údajov, poukazuje na to, že to všetko pravdepodobne bude pokračovať. Takýto vývoj bude znervózňovať účastníkov trhu, takže myslím, že na trhoch budeme vidieť záchvat veľkej volatility.”

Siddiqi očakáva, že Britský akciový index FTSE 100 ukončí rok 2013 na úrovni 6 850 bodov, zo súčasných úrovní 6 693 bodov a Nemecký akciový index DAX-30 na úrovni 9 500 z 9 308 bodov.

Zdroj: EconomicTimes

Facebook komentár