null

Kráľovstvo Saudskej Arábie plánuje do vesmírnych spoločností spoločnosti Virgin Group investovať 1 miliardu dolárov. S týmto vyjadrením počas dnešného dňa prišiel konglomerát miliardára Richarda Bransona.

Táto zmluva je opísaná ako “partnerstvo pre vesmírne lety, satelitné vysielanie a vesmírnu zábavu” s podporou verejného investičného fondu Saudskej Arábie. Budú tak palivom zásobovať tri spoločnosti skupiny Virgin – Virgin Galactic, Spaceship Company a Virgin Orbit – a ponuka zahŕňa opcie (právo na nákup) ďalších podielov v hodnote 480 miliónov dolárov.

Súvisiace: Saudská Arábia plánuje výstavbu $500 miliardového megamesta

Saudský korunný princ Mohammed bin Salman vo vyhlásení uviedol: “Toto partnerstvo s Virgin Group odráža veľké kroky kráľovstva, smerom k našej vízii okolo diverzifikovanej ekonomiky.”

V príspevku na internetovej stránke spoločnosti Virgin, Branson napísal, že investícia “je znakom dôvery medzinárodného spoločenstva” v troch jeho spoločnostiach.

Branson: “Aktuálne sa nachádzame len pár mesiacov od toho, kedy Virgin Galactic vyšle ľudí do vesmíru a Virgin Orbit začne umiestňovať satelity okolo Zeme.”

Branson počas minulého týždňa poznamenal, že sa sústreďuje na použitie “priestoru v prospech Zeme”.

Jeho vesmírna spoločnosť, Virgin Galactic, musí ešte do vesmíru poslať posádku, ale to môže nastať už čoskoro. Povedal, že vesmírna loď VSS Unity “by mala byť v priestore za približne štyri mesiace.”

Súvisiace: Saudská Arábia: “Máme nového investora – Richarda Bransona“

Virgin Orbit je ďalšou snahou Bransona, ktorá nasleduje kroky spoločnosti Virgin Galactic, ktorá sa snaží vyvíjať menšie orbitálne rakety, ktoré budú vynášať do vesmíru malé satelity. Systém LauncherOne, spoločnosti Virgin Orbit je stále vo vývoji. Spoločnosť plánuje prvý skúšobný let rakiet na začiatok budúceho roka, pričom v štádiu letových testov je systém Boeing 747-400.

Investícia Saudskej Arábie, ktorá podlieha regulačnému schváleniu, prinesie krajine “významný podiel” v spoločnostiach, ale Branson poznamenal, že Virgin aj naďalej “zostane väčšinovým akcionárom”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár