Saudska_Arabia_ma_blaznivy_zamer_ako_zmenit_Katar_na_ostrov_2018

Saudská Arábia by mohla zvážiť návrh ohľadom vykopania námorného kanálu, pozdĺž hranice kráľovstva s Katarom, čím sa z polostrova stal ostrov a počítajú s pretvorením časti týchto hraníc na vojenskú zónu a úložisko jadrového odpadu z reaktorov, ktoré kráľovstvo plánuje taktiež vybudovať. S týmto vyjadrením prišli štátne saudské médiá.

Projekt nebol oficiálne schválený a čelí mnohým prekážkam. Návrh však napriek tomu signalizuje nové navýšenie v rámci 10-mesačného konfliktu medzi Katarom a kvartetom národov, ktoré zahŕňa Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn.

Tieto štyri krajiny obvinili Katar z podpory terorizmu, okolo islamistických opozičných skupín v regióne a jeho pozitívnych vzťahov s Iránom. Katar obvinenia popiera a poznamenal, že tieto kroky sa pokúšajú podkopať jeho zvrchovanosť.

Katarský vládny emir Šejk Tamim bin Hamad Al Thani sa na začiatku tohto týždňa stretol vo Washingtone s americkým tajomníkom obrany Jimom Mattisom. Počas včerajšieho dňa mal rokovania aj s americkýcm prezidentom Donaldom Trumpom.

Saudsko-arabské noviny Sabq a al-Riyadh na začiatku týždňa priniesli takmer identické správy, kde uviedli že v rámci návrhu by Saudská Arábia mala transformovať časť svojej hranice s Katarom do vojenskej základne a iná oblasť by sa stala spomínanou skládkou odpadu z jadrových reaktorov, ktoré chce kráľovstvo vybudovať. Aj Spojené arabské emiráty v blízkosti hranice s Katarom taktiež vybuduje miesta pre jadrový odpad.

Skoršia správa novín Sabq prišla s nadpisom, ktorý hovoril, že kanálový projekt “zase vytvorí z Kataru ostrov” a jeho výstavba bude trvať len 12 mesiacov.

Takzvaný projekt Salwa Marine Canal bude financovaný zo strany saudských a emirátskych investorov a bude vykopaný egyptskými spoločnosťami, ktoré majú skúsenosti so Suezským kanálom.

Saudska_Arabia_ma_blaznivy_zamer_ako_zmenit_Katar_na_ostrov_2018_mapa

Noviny Sabq ďalej uviedli, že kanál by mohol preklenúť celú hranicu s Katarom a vytvoriť nábrežie pobrežia pre letoviská, súkromné pláže a výletné lode v zálive. Kanál, ktorého náklady sa odhadujú na 2,8 miliardy riyalov (750 miliónov dolárov), by bol 200 metrov široký a až 20 metrov hlboký.

Minister zahraničných vecí Emirátov – Anwar Gargash sa stal prvým vysokým vládnym predstaviteľom, ktorý sa k návrhu vyjadril. Na sociálnej sieti Twitter poznamenal, že tento projekt je “dôkazom neúspechu katarského zvládania a riešenia krízy” a že jeho mlčanie o projekte kanála “je dôkazom ich strachu a zmätku”.

Súvisiace: Problémy Kataru mohlo spustiť zaplatenie výkupného

Hovorcovia vlády Kataru neodpovedali okamžite na žiadosti o pripomienku.

Kvarteto krajín už od júna viedlo de facto blokáciu Kataru. Saudská Arábia uzatvorila jediný pozemný prechod Kataru a odstránila kľúčovú cestu pre dovoz potravín a stavebníctva. Štyri národy vylúčili aj katarských štátnych príslušníkov a vyzvali ich občanov v Katare, aby odišli. Katarským leteckým spoločnostiam bolo zakázané využívať ich vzdušný priestor a podporili alternatívnych členov vládnucej rodiny Al Thani v exile.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, WSJ

Facebook komentár