Saudská Arábia práve odhlásila odvolanie ministra ropného priemyslu Alího al-Naima, keďže sa snaží obmedziť následky pádu cien ropy, čím ukončila kariéru jedného z najvplyvnejších ľudí v obore.

80-ročný Al-Naima bol menovaný ministrom ropného priemyslu v roku 1995 a počas tohto obdobia bol populárnou tvárou saudskoarabskej energetickej politiky.

Bude nahradený Khalidom al-Falihom, ktorý je predsedom štátnej ropnej skupiny Saudi Aramco. Ministerstvo ropného priemyslu bolo taktiež premenované na Ministerstvo energetiky, priemyslu a baníctva ako súčasť väčšej reorganizácie.

Súvisiace: Saudsko-Arabský princ plánuje investičný fond v hodnote $ 2 biliónov!

Al-Naim v posledných mesiacoch zastupoval Saudskú Arábiu v rokovaniach s ostatnými významnými producentmi ropy. Trval na tom, že Saudská Arábia by nemala znižovať produkciu, aj napriek klesajúcim cenám a snažil sa presvedčiť ostatné krajiny, aby vykonali zmrazenie produkcie.

Zmrazenie čaká na svoju realizáciu.

Medzitým, korunný princ Mohamed bin Salman dal jasne najavo, že Saudská Arábia nebude súhlasiť so zmrazením, ak Irán (jeho hlavný regionálny konkurent) z touto dohodou nebude súhlasiť.

Odborníci uvádzajú, že sila na vytváranie politiky v kráľovstve sa presúva do rúk bin Salmana, ktorá je ministrom obrany a druhým následníkom na trón.

Počas minulého mesiaca princ predstavil ambiciózny plán na diverzifikáciu Saudskej ekonomiky, keďže chce aby sa stala jednou z 15 najväčších ekonomík sveta.

Podľa jeho plánu chce Saudská Arábia do roku 2030 až šesťnásobne zvýšiť príjmy mimo ropného sektora, na 266 miliárd dolárov a vykonať odpredaj 5% podielu v štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco (cez akciový trh) a vytvoriť verejný fond o objeme 1,9 bilióna dolárov, ktorá by mal investovať doma aj v zahraničí.

Súvisiace: Saudská Arábia prišla o ceny benzínu v hodnote 16 centov za liter!

Carol Nakhla, ktorá je zakladateľkou spoločnosti Crystola Energy v Abu Dhabi poznamenala: “Tento krok zapadá do zmeny odohrávajúcich sa v Saudskej Arábii,” … “Je súčasťou rozsiahleho reformného plánu a signálom, že vláda to s realizáciou tohto programu berie naozaj vážne.”

John Sfakianakis, ktorý je riaditeľom výskumu v Gulf Research Center (v Rijáde) povedal, že bol uistený vymenovaním Khalida al-Faliha, ako nového vedúceho predstaviteľa ropného priemyslu Saudskej Arábie.

Sfakianakis ďalej uviedol: “Je súlade s tradíciami a tento človek pochádza z radov Saudi Aramco.”

Ropa tvorí 87% tržieb saudskoarabských príjmov a prepad svetových cien ropy od roku 2014 viedol k problémom kráľovstva. Už zrealizovali zníženie dotácií a na trhoch si požičali niekoľko miliárd, aby sa pokúsili vyrovnať svoje účtovné knihy.

Zdroj: Bloomberg. WSJ

Facebook komentár