Saudskej Arábie dochádzajú peniaze.

Kým svetová pozornosť je zameraná na najnovšie saudskoarabské vzplanutie problémov s Iránom, mnoho Saudov sa obáva domácej situácie ich ekonomiky. Vláda svojim občanom znižuje ich množstvá výhod.

Kríza hotovosti je tak strašnou, že Saudská vláda musela zvýšiť ceny benzínu o 50%. Saudovia pred týmto opatrením zapĺňali čerpacie stanice.

Robert Jordan, ktorý je bývalým americkým veľvyslancom v Saudskej Arábii poznamenal: “Oznámili škrty v dotáciách, ktoré zasiahnu peňaženku každého občana.”

Súvisiace: Saudská Arábia nie je tak bohatou, ako ste si mysleli

Náklady na liter benzínu v Saudskej Arábii dosahovali 16 centov, čo predstavovalo jednu z najlacnejších cien celého sveta. Mnoho Saudov vlastní veľkých SUV a “nemajú žiadnu predstavu o uskladňovaní benzínu.”

Zvýšenie cien benzínu je len začiatok

Rast cien benzínu je naozaj len začiatok. Ceny vody a elektriny majú taktiež stúpať a vláda znižuje výdavky na cesty, budovy a ďalšiu infraštruktúru.

Tieto škrty by mohli byť normálne pre akúkoľvek vládu, ktorá má nedostatok hotovosti. Ale najmä pre Saudskú Arábiu je to problematické, pretože drvivá väčšina Saudov pracuje vo verejnom sektore.

Zhruba 75% z rozpočtu Saudskej vlády pochádza z ropy. Cena ropy sa prepadla z viac ako 100 dolárov za barel v roku 2014, na približne 36 dolárov v súčasnosti. Väčšina expertov však v dohľadnej dobe neočakáva zmenu.

Saudská vláda využívala svoje obrovské ropné bohatstvo k tomu, aby svojim občanom poskytovala veľkorysé výhody. Keď sa cez Stredný východ v roku 2011 prehnala arabská jar, saudský kráľ míňal ešte viac, pretože sa snažil vyriešiť akúkoľvek nespokojnosť v krajine.

Čo Saudovia získali? Tu sú niektoré z výhod bežných občanov Saudskej Arábie:

-razantne dotované ceny benzínu (bývali na úrovni úrovni 16 centov za liter. Aktuálne sú ceny nad 24 centami)
-bezplatná zdravotná starostlivosť
-bezplatné vzdelávanie
-dotované ceny vody a elektriny
-žiadne dane z príjmov
-verejné dôchodky
-zhruba 90% Saudov je zamestnaných vo vládnom sektore
-ponuka vyšších odmien pre štátne pracovné miesta, ako v súkromnom sektore
-dávky v nezamestnanosti (od roku 2011, v reakcii na arabskú jar)
-“rozvojový fond”, ktorý poskytuje bezúročné pôžičky na pomoc rodinám, aby si kúpili dom a začali podnikať

Saudská Arábia pravdepodobne začne svoj ľud zdaňovať

Aktuálne si Saudská Arábia nemôže dovoliť platiť všetky tieto výhody. V minulom roku skončila so schodkom vo výške takmer 100 miliárd dolárov a očakáva, že niečo podobné sa stane aj v roku 2016, ak nie horšie.

Medzinárodný menový fond nedávno predpovedal, že Saudská Arábia by mohli peniaze vyčerpať už za päť rokov alebo menej, ak ceny ropy zostanú pod úrovňou 50 dolárov za barel.

Súvisiace: 
Saudská Arábia nemá taký vplyv na trh s ropou ako sa jej pripisuje
Zistite ako je Saudská Arábia závislá na peniazoch z ropy

Jordan, ktorý v súčasnej dobe pracuje, ako diplomat pre Southern Methodist University poznamenal: “Saudovia použili svoju ekonomickú moc, aby si vedeli kúpiť jej obyvateľov.”

Predpovedá, že Saudská Arábia dokonca bude prinútená k tomu, aby začala zbierať daň z príjmu alebo daň z predaja.

Jordan ďalej uvádza: “Ak ľudia v tomto režime nemusia platiť dane, tým sú ľudia viac spokojnými so svojimi vládcami,” … “Ale akonáhle budú musieť platia dane, budeme pravdepodobne vidieť nárast politických nepokojov.”

Nezamestnanosť v tejto krajine je už tak dosť vysoká. Oficiálne štatistiky hovoria o úrovni okolo 12%, ale odborníci tvrdia, že je pravdepodobné na oveľa vyššej úrovni, pretože mnoho Saudov prácu ani nehľadá.

Zdroj: TheWallStreetJournal, CNN. Snímka: Telesurtv

Facebook komentár