Princ Alwaleed bin Talal nie je fanúšikom Bitcoinu.

Princ Alwaleed bin Talal nie je fanúšikom Bitcoinu.

Po celom svete sa v poslednej dobe objavilo niekoľko popredných investorov a finančníkov, ktorí si nemyslia, že Bitcoin a ďalšie kryptomeny odolajú skúške času. Teraz sa medzi nich zaradil aj saudskoarabský miliardár a člen kráľovskej rodiny – princ Alwaleed bin Talal.

Alwaleed v rozhovore 23. októbra povedal: „Bitcoinu jednoducho neverím. Myslím si, že sa jedného dňa zrúti. Presne tak, ako kedysi Enron.“ Saudskoarabský miliardár tak prirovnal digitálnu menu k slávnej americkej energetickej spoločnosti, ktorá v roku 2002 vyhlásila katastrofický bankrot. Jej úpadok sa považuje za jeden z najväčších účtovných škandálov v dejinách amerického korporátneho sveta.

Hodnota Bitcoinu narástla od začiatku tohto roka o približne 500% a minulý týždeň tak po prvýkrát dosiahla úroveň $6 000. Portál Coindesk.com však udáva, že v rámci posledného obchodu klesla cena kryptomeny o 1,5% a predstavovala tak hodnotu $5 813,25.

Alwaleed ďalej vraví: „Bitcoin nedáva žiadny zmysel. Nie je vôbec regulovaný, nie je pod kontrolou a nedohliada naň žiadna centrálna banka.“

Prirodzene, zástancovia virtuálnej meny považujú práve tieto argumenty za pozitíva a nesúhlasia s tým, že ich treba vnímať ako nedostatky.

Alwaleed má však v radoch odporcov kryptomeny niekoľko kolegov. Súhlasí predovšetkým s tvrdeniami Jamieho Dimona, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti J.P. Morgan Chase. Ten počas minulého mesiaca prirovnal Bitcoin k ošiaľu, ktorý sa v 17. storočí rozpútal okolo cibuliek holandských tulipánov. Virtuálnu menu nazval „podvodom“ a bublinou na finančnom trhu, ktorá skôr či neskôr s istotou praskne.

Súvisiace:
6 najväčších hráčov na Wall Street a ich názor na Bitcoin
Jamie Dimon (JP Morgan): Bitcoin je podvod

Miliardár a investor Ray Dalio, ktorý je zakladateľom najväčšieho hedžového fondu na svete – Bridgewater, sa minulý mesiac tiež vyjadril, že Bitcoin a ostatné kryptomeny podľa jeho spoločnosti spĺňajú všetky kritériá trhových bublín.

Treba však poznamenať, ži nie všetci veľkí hráči na svetovom finančnom trhu sú zaujatí voči virtuálnym menám. James Gorman, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Morgan Stanley, minulý mesiac povedal, že tento fenomén je „viac než len krátkodobým výstrelkom“.

Alwaleed v rozsiahlom rozhovore ďalej tvrdí, že akcie spoločnosti Citigroup ostávajú aj naďalej podhodnotené. Povedal: „Spoločnosť Citigroup má celý rad príležitostí, prostredníctvom ktorých by mohla zvýšiť hodnotu svojich akcií nad úroveň $100.“ Hodnota akcií spoločnosti Citigroup sa za posledných 12 mesiacov zvýšila o 49% a v pondelok sa obchodovali za cenu $73,73. To predstavuje nárast o 0,3%. Alwaleedova spoločnosť Kingdom Holdings je významným akcionárom investičnej spoločnosti Citigroup.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWach, Reuters

Facebook komentár