Zpráva dne: Saudští Arabové nabídli mafiánský styl „ochrany proti teroristickým útokům“ na olympiádě v ruské Soči

Skrytý příspěvek deníku Telegraph o tajných ruských a saudsko arabských jednáních byl podivný, údajně agresivní citát saudsko arabského vedoucího zpravodajské služby o teroristických útocích na olympiádu v Soči v roce 2014.

Rozhovory, prozrazené v uniklých dokumentech byly údajně o ropné dohodě, která by stabilizovala ruské trhy, pokud Saudská Arábie omezí množství ropy na světových trzích.Výměnou za jejich globální určování cen, Ambrose Evans-Pritchard z Telegraphu píše, že Rusko „se spoléhá na cenu okolo $100 na financování rozpočtu“ – jinak by odstoupilo od podpory Asada.

Údajně ale existuje skrytá hrozba.

Z deníku Telegraph:

Princ Bandar bin Sultan slíbil zabezpečit ruskou námořní základnu v Sýrii, pokud by se režim Assada zhroutil, ale také poukázal na útoky čečenských teroristických útoků na zimní olympijské hry v ruském Soči, pokud k dohodě nedojde. „Můžu vám dát záruku ochránit v příštím roce Zimní olympijské hry. Čečenské skupiny, které ohrožují bezpečnost her, jsou řízeny námi“, řekl údajně.

Současně se saudskými úředníky, USA údajně  dalo saudskému šéfovi zpravodajských služeb palec nahoru provést tyto jednání s Ruskem, které není žádným překvapením. Bandar získal vzdělání v USA, jak vojenské tak kolegiální, sloužil jako velmi vlivný velvyslanec Saudské Arábie v USA a CIA ho naprosto zbožňuje.

Z deníku Wall Street Journal:

Saudší úředníci věří, že princ Bandar, veterán diplomatických intrik ve Washingtonu a arabského světa, může přinést to, co CIA nemohla: letadla plná peněz a zbraní, a jak říká jeden americký diplomat, jde o arabský nelegální způsob založený na konexích.

Odpor Saudské Arábie vůči Sýrii a Iránu je tak impozantní jak je starý, takže jeho geopolitické vyrování k USA není žádným velkým překvapením. Saudové a Katarové dodávali zbraně v souladu s americkými zájmy během arabských povstání už nějaký čas.

Na druhou stranu, ruská údajná reakce je docela znepokojující, pokud jste v táboře proti Assadovi.

Rusko – notoricky známá země s výskytem korupce a prominentních oligarchů – by raději měla nadále podporovat Asada, než údajně upravovat světové ceny ropy nebo dělat obchody se zbraněmi (další iniciativa Saudské Arábie).

To je přátelé prostě ohromující.

Preložila: Zuzana Jandová

Zdroj: The Telegraph

Facebook komentár